Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2018. Polski na arkuszach z poprzednich lat. Na takie zadania musisz być przygotowany (ARKUSZE)

RED
Matura z j. polskiego (ARKUSZE 2017)
Matura z j. polskiego (ARKUSZE 2017) CKE
Matura 2018 zbliża się wielkimi krokami. Jeśli właśnie przygotowujecie się do tego egzaminu, na naszej stronie znajdziecie wiele cennych wskazówek i podpowiedzi dotyczących zadań i rozwiązań. W tym materiale znajdziecie też maturalne arkusze z poprzednich lat.

Matura z polskiego w 2017 r. "Ziemia, planeta ludzi" i "Słyszę czas"

Rok temu maturzyści mieli do wyboru: rozważania na temat tego czy praca jest pasją czy obowiązkiem (na podstawie fragmentu powieści "Ziemi, planecie ludzi” Antoine de Saint-Exupery’ego) albo interpretację wiersza "Słyszę czas" Kazimierza Wierzyńskiego.

WIĘCEJ: Matura 2018. Polski podstawowy, czyli arkusze CKE, odpowiedzi i tematy w jednym miejscu

Matura z polskiego 2016. "Dziady" i "Dałem słowo"

"Czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia?" - nad tym pytaniem pochylali się maturzyści dwa lata temu. W swoich rozważaniach posiłkowali się fragmentem "Dziadów" cz. IV. Uczniowie, którzy zdecydowali się na drugi temat, musieli zinterpretować wiersz Zbigniewa Herberta "Dałem słowo".

Matura z polskiego w 2015 r. "Lalka" i "Ta jedna sztuka"

- Była "Lalka", a temat to "Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne" - relacjonowali w 2015 r. maturzyści po opuszczeniu sal egzaminacyjnych.

Wielu z nich twierdziło, że temat był prosty, choć sam zacytowany fragment nie wszystkim się podobał. Tylko nieliczni decydowali się na wybór drugiego tematu, czyli interpretacji wiersza "Ta jedna sztuka" amerykańskiej pisarki Elizabeth Bishop.

Matura z polskiego w 2014 r. "Potop" i "Wesele"

Cztery lata temu uczniowie pisali wypracowanie na temat żołnierskich emocji bohaterów "Potopu" Henryka Sienkiewicza lub porównywali poglądy Poety i Gospodarza z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

ZOBACZ TEŻ: Matura 2018 (HARMONOGRAM) Terminy matury

Matura z polskiego w 2013 r. "Gloria victis", "Mazowsze" i "Przedwiośnie"

Uczniowie, którzy zdawali maturę w 2013 r. w pierwszym zadaniu musieli porównać obrazy przeszłości i refleksje na temat pamięci ukazane we fragmentach noweli "Gloria victis" Elizy Orzeszkowej i w wierszu "Mazowsze" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Trzecioklasiści, którzy wybrali drugi temat przygotowywali wypracowanie w którym musieli napisać, co o autorytecie pisał w "Przedwiośniu" Stefan Żeromski i jaką mu wyznaczał rolę w życiu społeczeństwa?

Matura z polskiego w 2012 r. "Dziady", "Lalka" i "Ludzie bezdomni"

Cztery lata temu maturzyści pisali wypracowania w oparciu o "Dziady" Adama Mickiewicza (pierwszy temat) oraz "Lalkę" Bolesława Prusa i "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego (drugi temat). Z egzaminu młodzież wychodziła zadowolona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski