Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MATURA 2019 z polskiego. Co będzie? Przewidywania przed egzaminem. Jakie tematy mogą pojawić się na wypracowaniu?

EP
Matura 2019 z j. polskiego już w poniedziałek (6 maja)
Matura 2019 z j. polskiego już w poniedziałek (6 maja) Łukasz Kaczanowski/archiwum
[Matura 2019 z j. polskiego - przewidywania] „Wesele", „Pan Tadeusz", „Ferdydurke", a może po raz kolejny „Lalka"? Maturalne typowania trwają w najlepsze. Które lektury warto przypomnieć sobie w ostatnich dniach przed egzaminem? Jakich tematów spodziewają się nauczyciele? Jak zwiększyć swoje szanse na zdanie matury z j. polskiego? Mamy dla Was garść przedegzaminacyjnych podpowiedzi i przewidywań.

Maturalne zadania z j. polskiego pozostaną wielką niewiadomą do poniedziałku (6 maja) do godz. 9. Wtedy to, trzecioklasiści będą mogli spojrzeć na arkusze, które przygotowała dla nich Centralna Komisja Egzaminacyjna. Jakich tematów się spodziewają? Na które lektury stawiają nauczyciele? Co radzą powtórzyć przed egzaminem? Sprawdźcie.

Matura z polskiego 2019. „Lalka" zawsze na czasie

Znowu „Lalka"? Niemożliwe! A jednak. Nauczyciele radzą, by nie odpuszczać sobie powtórki z powieści Bolesława Prusa. Taka podpowiedź może być zaskoczeniem, bo „Lalka" na różne sposoby była obecna na maturze z j. polskiego zarówno rok temu, jak i wcześniej. - „Lalka" to książka bogata w motywy. Może okazać się przydatna nawet, jeśli nie zostanie uwzględniona w żadnym poleceniu - mówi Justyna Krupińska, nauczycielka j. polskiego w IV LO w Lublinie.

CZYTAJ TEŻ: "Przecieki i pewniaki" nurtują maturzystów, bo każdy chciałby wiedzieć, co będzie na egzaminie

Podstawowe informacje związane z powieścią Prusa, radzi powtórzyć także autorka popularnego kanału na YouTube "Wiedza z wami". - „Lalka" to lektura obszerna, zawiera dużo detali i jest istotne, by ją dobrze znać. Nawet, jeśli nie zetkniecie się z nią podczas matury pisemnej, to możecie się zetknąć w czasie matury ustnej - uważa Izabela Kasperek, nauczycielka j. polskiego.

Matura 2019 z j. polskiego. Lektury z gwiazdką

Nauczyciele radzą, by w ostatnich dniach przed egzaminem przypomnieć sobie podstawowe informacje związane z lekturami obowiązkowymi. Chodzi o tzw. lektury z gwiazdką. Ich lista nie jest długa:

  • „Bogurodzica"
  • wybrane pieśni, treny, psalmy Jana Kochanowskiego
  • „Dziady" cz. III - Adam Mickiewicz,
  • „Pan Tadeusz" - Adam Mickiewicz,
  • „Lalka" - Bolesław Prus,
  • „Wesele" - Stanisław Wyspiański,
  • wybrane opowiadanie - Bruno Schulz,
  • „Ferdydurke" - Witold Gombrowicz

- Te najważniejsze lektury warto położyć sobie gdzieś na biurku, żeby nam się opatrzyły, żeby w pamięci został tytuł, autor, gatunek - podpowiada Krupińska.

- A jeśli na egzaminie, jak na złość, te podstawowe informacje nam umkną, lepiej nie silić się na przypominanie czy zgadywanie. Piszmy to, czego jesteśmy pewni. Gdy zapomnimy, czy dana książka jest powieścią czy dramatem, określmy ją po prostu mianem lektury - radzi nauczycielka.

Podczas maturalnych powtórek warto pamiętać też o lekturach nieobowiązkowych. Nauczyciele wymieniają w tym miejscu takie tytuły jak: „Zbrodnia i kara", „Przedwiośnie", „Granica" czy „Dżuma".

Matura 2018 w Lublinie. Egzamin z języka polskiego zaczął si...

Przed maturą z j. polskiego. Jak podejść do wypracowania?

Wypracowanie to ta część matury z j. polskiego, która budzi największe obawy uczniów. O czym należy pamiętać, gdy zabieramy się za pisanie? - Trzeba mieć plan. Należy też skupić się na temacie i nie odbiegać zbytnio od niego - radzi Krupińska.

Nauczycielka zachęca ponadto, by podczas pisania rozprawki zająć jasne stanowisko, nie dzielić włosa na czworo.

- Zadaniem ucznia jest rozstrzygnięcie problemu, opowiedzenie się po którejś ze stron. To maturalne wypracowanie, a nie rozprawa doktorska - podsumowuje.

Matura 2019. Przecieki? Pewniaki? Zapomnij!

„Wyciekły arkusze z tegorocznej matury", „Mamy tematy maturalne. Wyślij SMS...", „Przeciek matury 2019 jest w sieci" - te chwytliwe hasła powielane na różnych stronach i rozsyłane w wiadomościach to sposób na oszukiwanie zestresowanych maturzystów. Doświadczeni nauczyciele nie mają wątpliwości: o żadnych przeciekach mowy być nie może. Ci, którzy od lat pracują przy egzaminach podkreślają, że procedury CKE są bardzo rygorystyczne. - Niekiedy ocierają się o paranoję, ale to gwarantuje, że nikt wcześniej nie pozna zagadnień egzaminacyjnych - komentuje jeden z lubelskich nauczycieli.

Matura 2019 z języka polskiego. Co było na maturze z polskie...

ZOBACZ TEŻ: Opinie maturzystów po egzaminie z j. polskiego (2018 r.)

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski