Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2020. Jakich tematów mogą spodziewać się maturzyści? Które zagadnienia warto tuż powtórzyć przed egzaminem?

Mateusz Kowalski
Mateusz Kowalski
Matura 2020 odbędzie się w wyjątkowych okolicznościach
Matura 2020 odbędzie się w wyjątkowych okolicznościach Karolina Misztal/archiwum
Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami. Dla tegorocznych maturzystów to ostatni dzwonek, aby nadrobić zaległości oraz powtórzyć materiał. Na których zagadnieniach powinni się skupić?

Matura rozpocznie się w poniedziałek (8 czerwca). Tego dnia uczniowie zmierzą się z zadaniami z języka polskiego. Na czym koncentrują się podczas ostatnich dni przygotowań?

- Skupiam się na uniwersalnych lekturach. Priorytetem jest „Lalka’’ oraz „Pan Tadeusz". Słyszałam prognozy, że mogą się pojawić. Nie zapominam też o „Dziadach", „Weselu" i „Przedwiośniu" - wymienia Natalia Raczyńska, tegoroczna maturzystka.

Rok temu Centralna Komisja Egzaminacyjna zrobiła odstępstwo od niepisanej reguły, w myśl której w temacie rozprawki w kolejnych latach pojawia się naprzemiennie lektura obowiązkowa i nieobowiązkowa. Z tego powodu, jak mówi Paweł Ciechan, nauczyciel języka polskiego z III LO w Lublinie, ciężko cokolwiek przewidzieć.

- Do głowy przychodzi mi „Pan Tadeusz”. Jest to wielowątkowa, przyjazna dla maturzystów pozycja - mówi.

Czy na egzaminie może pojawić się twórczość tegorocznej noblistki, Olgi Tokarczuk?

- Nie nastawiałbym się na jej prozę, byłaby dla uczniów zbyt trudna – puentuje nauczyciel.

Matura z matematyki, czyli postaw na podstawę

We wtorek (9 czerwca) na maturzystów czekać będą zadania z matematyki. Anna Karwat, nauczycielka z III LO w Lublinie nie ma wątpliwości, że na egzaminie może pojawić się wszystko, co jest ujęte w podstawie programowej.

- Rozwiązywanie równań i nierówności kwadratowych, zastosowanie wzorów skróconego mnożenia, obliczanie pól figur płaskich i brył, własności funkcji liniowej i kwadratowej, zadania na dowodzenie – wymienia nauczycielka.

Zdaniem uczniów w przygotowaniach należy wykorzystać fakt, że arkusze mają pewien schemat, dzięki któremu można przewidzieć, czego należy się spodziewać.

Matura z języka obcego

Zanim maturzyści będą mogli złapać oddech przed rozszerzonymi poziomami egzaminów, które rozpoczną się 15 czerwca, będą musieli uporać się w środę (10 maja) z wybranym przez siebie językiem obcym. Od lat uczniowie najchętniej zdają angielski.

Jak radzi nauczyciel z popularnego na YouTube kanału o nazwie „Rock Your English" przed egzaminem należy powtórzyć przede wszystkim budowę prostych zdań oraz odmianę czasowników „być" i „mieć’" Należy znać też zasady tworzenia dwóch podstawowych czasów teraźniejszych oraz czasu przeszłego Past Simple.

Matura 2020 w wyjątkowych warunkach

Absolwenci powinni także pamiętać, że egzamin odbędzie się w wyjątkowych okolicznościach. Oprócz napisania matury, na ich barkach spoczywa także zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym.

– Uczniowie muszą w sposób uważny zapoznać się z wytycznymi, które kierować będą do nich szkoły – przypomina Grzegorz Lech, dyrektor III LO w Lublinie.

Warto pamiętać, że placówki będą zobowiązane zadbać, aby uczniowie zachowywali między sobą bezpieczne odstępy, a także zapobiegać tworzeniu się skupisk przed salami czy szkołą.

Wyniki egzaminu maturzyści poznają 11 sierpnia.

Zakończenie roku szkolnego dla maturzystów w ZS Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie

Matura 2020 w Lublinie. Takiego zakończenia roku maturzystów...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski