Matura, pruska mumia i dziennikarskie śledztwo. Twórca egzaminu maturalnego spoczywa w krypcie w Walimiu pod Wałbrzychem

Emil Hoff
Emil Hoff
Wzniesiony w XVIII w. kościół ma piękne barokowe wnętrze. Jednak to jego krypty skrywają niezwykły sekret: mumie zasłużonych członków społeczności, w tym pruskiego ministra, pomysłodawcy egzaminu maturalnego.
Wzniesiony w XVIII w. kościół ma piękne barokowe wnętrze. Jednak to jego krypty skrywają niezwykły sekret: mumie zasłużonych członków społeczności, w tym pruskiego ministra, pomysłodawcy egzaminu maturalnego. Dariusz Gdesz / Polskapress, archiwum
Matura czy mumia? Nie wiadomo, co straszniejsze. Na szczęście (albo nieszczęście) nie musicie wybierać. Mamy dla Was podwójną dawkę grozy: mumię twórcy matur. Mało kto wie, że pruski minister, który opracował i wdrożył egzamin maturalny, spoczywa w Polsce, w krypcie kościoła św. Jadwigi w Walimiu pod Wałbrzychem. Jego zmumifikowane ciało można oglądać przez zakratowane okienko.

Spis treści

Pomysłodawca matury odnalazł się po 200 latach w Walimiu

W krypcie kościoła pochowanych jest ok. 20 osób, w tym 12 członków rodziny von Zedlitzów.Zdjęcie na licencji CC BY 3.0.
W krypcie kościoła pochowanych jest ok. 20 osób, w tym 12 członków rodziny von Zedlitzów.

Zdjęcie na licencji CC BY 3.0. Jacek Halicki, wikimedia.org, CC BY 3.0

Kościół św. Jadwigi w Walimiu pod Wałbrzychem został wzniesiony w XVIII w. pierwotnie jako bożnica ewangelicka. Dziś służy katolikom. Budynek jest niepozorny z zewnątrz, ale wnętrze ma piękne, barokowe.

W 2009 r. przeprowadzano remont kościoła. Wtedy właśnie, w czasie przeglądu złożonych w krypcie trumien, okazało się, że niektóre ciała są znakomicie zachowane – uległy mumifikacji dzięki specyficznemu mikroklimatowi, jaki wytworzył się w podziemiach kościoła.

Dziennikarz i popularyzator historii, wywodzący się z Walimia Łukasz Kazek, już od dawna podejrzewał, że jedną z walimskich mumii może być nie kto inny, jak Karl Abraham von Zedlitz, pruski prezydent śląskiego rządu, minister stanu i sprawiedliwości, a także kościoła i szkół, który opracował europejską maturę na polecenie Fryderyka Wielkiego.

Matura uratowała pruską edukację

W 1788 r. dzięki długim i nieustępliwym zabiegom Karla Abrahama von Zedlitza wprowadzono w Prusach egzamin dojrzałości na koniec szkoły średniej. Miał on wyłaniać kandydatów nadających się na studia i wysokie stanowiska państwowe.

Egzamin był elementem nowego systemu nauczania, któremu patronował właśnie Karl Abraham von Zedlitz. Minister nie tylko wprowadził nowy egzamin, ale także zadbał o to, by uczniowie przede wszystkim rozwijali umiejętność jasnego myślenia, a nie tylko zapychali sobie głowy mniej lub bardziej przydatnymi faktami, datami i nazwiskami. Von Zedlitz przejawiał prawdziwą dydaktyczną pasję i zapał reformatorski; potrafił nawet sprzeciwiać się samemu Fryderykowi Wielkiemu, jeśli uznał, że jego pomysły na edukację były nietrafione.

Reformy von Zedlitza odniosły sukces i niebawem pruskie uniwersytety zapełniły się zdolnymi absolwentami szkół średnich po maturze, co pozwoliło im szybko dogonić uczelnie innych europejskich krajów.

Z Berlina do Walimia. Twórca matur spoczywa w Polsce

W kruchcie kościoła św. Jadwigi znajduje się epitafium dla rodu von Zedlitzów.Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL.
W kruchcie kościoła św. Jadwigi znajduje się epitafium dla rodu von Zedlitzów.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL. Wspinka, wikimedia.org, CC BY-SA 3.0 PL

Karl Abraham von Zedlitz odziedziczył po stryju Heinrichu Wilhelmie majątek w Walimiu, nigdy jednak nie zamieszkał w okolicy. Dopiero po śmierci trafił na Dolny Śląsk i został pochowany w krypcie kościoła św. Jadwigi, ufundowanego właśnie przez Heinricha Wilhelma. Pochówek w Walimiu był jednym z warunków postawionych przez stryja, pod którymi Karl Abraham mógł czerpać zyski z odziedziczonego majątku.

Do 2009 r. nikt nie wiedział, że pod Walimiem spoczywa mumia zasłużonego pruskiego ministra. To Łukasz Kazek, zainteresowany postacią ministra, natrafił na informacje o miejscu jego wiecznego spoczynku. Przez trzy lata badał dokumenty i ustne relacje mieszkańców okolicy. W końcu upewnił się, że w jednej z trumien pod kościołem św. Jadwigi spoczywa właśnie Karl Abraham von Zedlitz.

Zabierz kawę w drogę

kup najtaniej

Contigo

Contigo Pinnacle Brązowy 300 Ml

100,69 zł

kup najtaniej

KAMBUKKA

Kambukka Olympus 300ml Enchanted Forest

95,99 zł

kup najtaniej

Esbit

Esbit Termos Vacuum Flask 1L Olive

124,00 zł

kup najtaniej

Esbit

Termos Na Żywność Food Jug 1L Esbit

133,99 zł

kup najtaniej

Contigo

Contigo West Loop 2.0 470ml Czarny Mat

104,99 zł

kup najtaniej

Fjord Nansen

Fjord Nansen Honer 500 Ml

63,90 zł

kup najtaniej

Contigo

Contigo West Loop 2.0 470ml Srebrny

99,99 zł

kup najtaniej

KAMBUKKA

Kambukka Olympus 300ml Cherry Cake

98,99 zł

kup najtaniej

KAMBUKKA

Kambukka Elton Insulated 750Ml Sky Blue

129,99 zł

kup najtaniej

Contigo

Contigo Byron 470 Ml Szary

79,90 zł

kup najtaniej

Fjord Nansen

Fjord Nansen 700ml Honer czarny

77,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Mumie i matury. Nietypowa atrakcja Walimia

Karl Abraham von Zedlitz był pomysłodawcą egzaminu maturalnego. Dziś spoczywa w rodzinnej krypcie w podziemiach kościoła św. Jadwigi w Walimiu.
Karl Abraham von Zedlitz był pomysłodawcą egzaminu maturalnego. Dziś spoczywa w rodzinnej krypcie w podziemiach kościoła św. Jadwigi w Walimiu. Dariusz Gdesz / Polskapress, archiwum

Jak stwierdza Kazek w relacji dla Kontakt24, ciało ministra zachowało się bardzo dobrze. W suchej krypcie uległo częściowej mumifikacji. Na twarzy byłego ministra zachowały się nawet widoczne zmarszczki. To nie jedyna walimska mumia. W krypcie, obok samego von Zedlitza, spoczywa także 12 członków jego rodziny.

Pod kościołem św. Jadwigi chowani byli najbardziej zasłużeni członkowie lokalnej społeczności, w tym duchowni i ich rodziny, a także – naturalnie – ministerialny ród von Zedlitzów. W kruchcie kościoła stoi też poświęcone temu rodowi epitafium.

Krypta nie jest dostępna dla zwiedzających, ale mumie można zobaczyć przez zakratowane okienko. Już wytworzyła się legenda mówiąca o tym, że dotknięcie krat, przynosi szczęście maturzystom. Nie ma jednak informacji o gromadzących się przy kościele św. Jadwigi tłumach abiturientów. Może dlatego, że zmumifikowane szczątki pomysłodawcy egzaminu maturalnego jednak nie należą do widoków, których absolwenci liceów i szkół zawodowych są najbardziej spragnieni w maju.

My także radzimy maturzystom pilnie się uczyć, zamiast wierzyć w gusła. Powodzenia na egzaminach!

Ciekawskich zapraszamy do galerii zdjęć z krypty kościoła św. Jadwigi:

Wzniesiony w XVIII w. kościół ma piękne barokowe wnętrze. Jednak to jego krypty skrywają niezwykły sekret: mumie zasłużonych członków społeczności, w tym pruskiego ministra, pomysłodawcy egzaminu maturalnego.

Matura, pruska mumia i dziennikarskie śledztwo. Twórca egzam...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

MKOL dopuszcza Rosjan do startów, są jednak warunki

Materiał oryginalny: Matura, pruska mumia i dziennikarskie śledztwo. Twórca egzaminu maturalnego spoczywa w krypcie w Walimiu pod Wałbrzychem - Strona Podróży

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie