MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matury 2012: Co zrobić, żeby się nie bać - porady

Małgorzata Wielgosz
Katarzyna Radgowska, studentka V roku psychologii
Katarzyna Radgowska, studentka V roku psychologii
Do matur jeszcze miesiąc, ale niektórzy z Was pewnie już nie mogą spokojnie spać. Spacer, wycieczka rowerowa, szybki bieg, gry zespołowe i każda inna forma aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu - to psychologowie polecają na rozładowanie przedmaturalnego stresu. Zapoznajcie się z tymi poradami. Warto.

- Świetnym sposobem na zredukowanie stresu jest dotlenienie się - rekomenduje Katarzyna Radgowska, studentka V roku psychologii. - Należy z tego korzystać, bo nadmierne napięcie przed maturą nie jest wskazane. Stres obniża poziom zdolności poznawczych, emocje zaburzają efektywność przetwarzania informacji, rozpraszają uwagę. Zaczynamy obstawać przy sztywnych wzorcach zachowania, często nieskutecznych. Dlatego tak ważne jest, żeby skonfrontować się z tym, co nas ogranicza i pokonać przejmujący nad nami kontrolę stres.

Czytaj nasz serwis specjalny Matura 2012

Psychologowie nie polecają maturzystom brania leków uspokajających. - W walce ze stresem środki farmakologiczne, głównie uspokajające, są ostatecznością - podkreśla Katarzyna Radgowska. - W zasadzie w takich przypadkach mówimy już o reakcji nerwicowej wybiegającej poza granice zwykłego stresu, jaki każdy z nas doświadcza. W żadnym wypadku nie można posiłkować się tabletkami uspokajającymi, dotyczy to zwłaszcza osób młodych. W przypadku ich zażywania może pojawić się senność i niemożność skupienia uwagi, co dla uczących się do matury z pewnością byłoby dużym problemem i zwrotnie spowodować może jeszcze większą frustrację a stres nasili się.

Jakie odżywianie się wspomaga efektywną naukę do matury?- Złożona, zbilansowana dieta jest gwarancją dobrego samopoczucia, a co za tym idzie, przekłada się na lepsze funkcjonowanie intelektualne - zapewnia Radgowska. - Zwłaszcza w okresie intensywnej nauki nasze neurony potrzebują dużo tlenu i glukozy. Dlatego obok odpowiedniej diety rekomenduję aktywność fizyczną, spacery. Dodatkowo niektóre produkty są szczególnie polecane w trakcie nauki. Do nich zalicza się orzechy włoskie, ryby, złożone węglowodany zawarte w ciemnym pieczywie, otrębach. A to ze względu na zawartość minerałów i składników odżywczych: magnezu, witaminy E, kwasów omega 3 wzmacniających układ nerwowy i łagodzących skutki zmęczenia. Przy dobrze zbilansowanej diecie dodatkowe witaminy w postaci tabletek nie są koniecznie, a wręcz niewskazane.

Czy w przeddzień matury należy się jeszcze uczyć?- Nie należy przeciążać organizmu ostatniego dnia, ale jeśli lenistwo dnia ostatniego wiązałoby się z dodatkowym stresem i wyrzutami sumienia, lepiej je sobie darować - twierdzi Katarzyna Radgowska. - Z całą pewnością natomiast trzeba zwolnić tempo, robić więcej przerw w nauce. Dla osób, które uczyły się rzetelnie i mają poczucie, że odpoczynek w przeddzień matury nie będzie niczym złym i pozwoli im naładować akumulatory, spacer obowiązkowy.
Małgorzata Wielgosz

Jak radzić sobie z przedmaturalnym stresem radzi Katarzyna Radgowska, studentka V roku psychologii:
* W miarę możliwości kontroluj swoje myśli. Przerywaj potok negatywnych myśli, kiedy zauważasz, że się pojawiają, powiedz im "stop". Zastępuj je myślami o tym, że wszystko się uda. Pozytywne nastawienie może się okazać kluczem do sukcesu.

* Często wewnętrzne myśli wywołują negatywne skojarzenia, są jednostronnie interpretowane. Spójrz na problem z innej perspektywy, oderwij się od złych myśli. Nie myśl "Strach mnie pokona", lecz np. "Nie mogę zapobiec pobudzeniu fizycznemu związanemu ze stresem, ale będę nad nim panować". Zastosuj autosugestię.

* Relaksuj się. Stosuj ćwiczenia oddechowe. To pomoże ci się rozluźnić i zapanować także nad fizycznymi objawami stresu, takimi jak napięcie mięśni, problemy z oddychaniem.

* Nie wchodź w rolę ofiary. Skończ z narzekaniem. Weź na siebie odpowiedzialność zamiast uciekać w bezradność. Dostrzegaj fakt, że twój sukces zależy od twojego nakładu pracy.

* Zmień nastawienie. Uwierz, że można wyjść z każdej opresji. Nie stawiaj sobie zbyt wygórowanych wymagań, a kiedy osiągniesz cel, bądź z siebie zadowolony zamiast narzekać, że mogło ci pójść lepiej. Nie postrzegaj świata w czarno-białych barwach.

* Ważne jest wsparcie społeczne: rodziny, nauczycieli, przyjaciół. Ich emocjonalna bliskość, wyrozumiałość, konkretna pomoc, w tym merytoryczna, pomogą ci poczuć się lepiej w chwilach zwątpienia. W nauce pomoże ci także ocenianie i dostarczanie informacji, bo "co dwie głowy to nie jedna".

* Umiejętnie zarządzaj swoim czasem. Zaplanuj sobie naukę, wypoczynek i trzymaj się postanowień. Podążanie za jasno rozrysowanym planem da ci pewność, że jesteś na najlepszej drodze do osiągnięcia celu.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski