Max Verstappen znokautował rywali w Meksyku. Dramat Mercedesa

Tomasz Biliński
Max Verstappen znokautował rywali w Meksyku. Dramat Mercedesa Getty Images / Red Bull Content Pool
Max Verstappen (Red Bull) jechał jak po swoje i wygrał wyścig o Grand Prix Meksyku. Drugi na mecie Lewis Hamilton (Mercedes) do ostatnich chwil rywalizacji musiał bronić się przed faworytem gospodarzy i kierowcą dnia w głosowaniu kibiców - Meksykaninem Sergio Perezem (Red Bull).

Kierowcy Mercedesa wykorzystali wpadki zespołu Red Bulla i zajęli dwa pierwsze miejsca w kwalifikacjach - Valtteri Bottas przed Lewisem Hamiltonem. Jednak start wyścigu należał do Maksa Verstappena. Holender, startujący z trzeciego pola, już w pierwszym zakręci wyprzedził obu! I od tego momentu odjeżdżał rywalom. Hamilton nie był w stanie osiągnąć takiego tempa. Być może 18. runda mistrzostw świata była dla 24-letniego Holendra najłatwiejszą w dotychczasowym sezonie. Na metę wpadł ponad 16 sekund przed Hamiltonem.

Wyścig fatalnie ułożył się za Bottasa. Nie dość, że stracił prowadzenie we wspomnianym pierwszym zakręcie, to jeszcze po kontakcie z jednym z kierowców McLarena obrócił się i spadł na ostatnią pozycję. Odrabiał straty, ale gdy zjechał do alei serwisowej będąc mniej więcej w połowie stawki, wymiana kół w jego pojeździe trwała prawie 12 sekund. Jedyne, co mu się udało, to odebranie punktu Verstappenowi za najszybsze okrążenie. Sam go nie zyskał, bo jest on dodawany do dorobku kierowców, którzy zajmą miejsce w top 10.

Kierowca dnia głosowaniem kibiców został Sergio Perez. Meksykanin startował jako czwarty, zajął trzecie miejsce. Meksykanin mógł liczyć na gorący doping dziesiątek tysięcy kibiców, gdy tylko przejeżdżał przez sektory, w których rozstawione były trybuny. "Checo" został też pierwszym meksykańskim kierowcą, który stanął na podium w domowym wyścigu.

Natomiast Verstappen wygrał 19. raz w karierze. Dzięki temu powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej nad Hamiltonem do 19 punktów. Trzeci w "generalce" Bottas traci do zespołowego kolegi 108,5 pkt. Fin bardziej musi oglądać się za siebie, bo Perez ma 20 pkt mniej. Z kolei w klasyfikacji konstruktorów Mercedes ma tylko jeden punkt więcej niż Red Bull.

Do zakończenia sezonu zostały cztery rundy. Pierwsza już w najbliższy weekend - Grand Prix Brazylii na torze w Sao Paulo.