Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mediacja rówieśnicza w szkołach woj. lubelskiego. Uczą dzieci i młodzież samodzielnego rozwiązywania konfliktów

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Podsumowanie programu mediacji rówieśniczych odbyło się w sali błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego
Podsumowanie programu mediacji rówieśniczych odbyło się w sali błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego PN
Konflikty można rozwiązać poprzez dialog – przekonują twórcy programu mediacji rówieśniczej i swoje słowa wcielają w czyn. Odwiedzają lubelskie szkoły i edukują dzieci, młodzież oraz nauczycieli. Teraz podsumowali osiem lat realizacji programu.

Sędziowie, kuratorzy, prokuratorzy, policjanci, strażnicy graniczni i pożarni odwiedzają szkoły i uczą jak rozwiązywać konflikty. Organizują także szkolenia dla nauczycieli.

- Program uczy nie tylko technik rozwiązywania konfliktów, ale też przybliża całą plejadę podmiotów, które są związane z wymiarem sprawiedliwości – zauważa sędzia Eleonora Porębiak – Tymecka z Sądu Okręgowego w Lublinie, która koordynuje program mediacji w szkołach. Ma on stwarzać warunki do bezkonfliktowego rozwoju dzieci i młodzieży.

W województwie lubelskim program był realizowany od 2011 r. w gimnazjach, od 2014 r. pojawił się także w kilku szkołach ponadgimnazjalnych i podstawowych a obecnie jest w szkołach wszystkich szczebli. Przez osiem lat przeszkolenie z mediacji rówieśniczej przeszło około 500 uczniów. Część uzyskała tytuł mediatora szkolnego, reszta nadal się edukuje.

Według ekspertów, mediacje to sposób na sprawne i skuteczne rozwiązanie konfliktów wśród rówieśników. Spory poddane mediacji rozwiązywane są szybciej, niż gdyby miały trafić na wokandę. Strony nie muszą jeździć na rozprawy, więc młodzi są mniej zestresowani. Dzięki osiągnięciu porozumienia, konsekwencje prawne dla stron są mniejsze.

- Kiedy już strony dojdą do porozumienia mediator przygotowuje ugodę, którą rówieśnicy podpisują bądź nie. Sporządza też sprawozdanie, które przekazuje do sądu rodzinnego – mówi Kamil Mania, aplikant sądowy Krajowej Szkoły Sędziów i Prokuratorów w Krakowie.

Program będzie kontynuowany w lubelskich szkołach także w tym roku. W ministerstwie trwają prace nad wprowadzeniem stałych zajęć z mediacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski