MEDYCYNA SPORTOWA – zdrowie pod kontrolą, nie tylko dla sportowców wyczynowych

Artykuł sponsorowany
Udostępnij:

Medycyna sportowa jest wielodyscyplinarną specjalizacją medyczną, której celem jest promocja zdrowia poprzez aktywność fizyczną. Zajmuje się ścisłą współpracą medyczną ze sportowcami. Specjaliści tej dziedziny medycznej zajmują się także każdym, kto uprawia sport i chce to robić z pożytkiem dla zdrowia. Funkcjonuje w oparciu o wiedzę ogólną odwołującą się do fizjologii, biochemii czy biofizyki ale także kardiologii, ortopedii, rehabilitacji, aby w sposób kompleksowy zajmować się sportowcem. Pamiętajmy o tym, że budowa i funkcjonowanie ciała sportowca, szczególnie wyczynowego, często odbiega od ogólnie przyjętych norm.

MEDYCYNA SPORTOWA – zdrowie pod kontrolą, nie tylko dla sportowców wyczynowych

W naszej placówce dbamy o pacjenta w szerszej perspektywie: aby jak najszybciej wrócił do treningu, ale jednocześnie wykorzystał naturalne mechanizmy obronne organizmu i adoptował się do tego typu obciążeń w przyszłości. Zdajemy sobie sprawę z oczekiwań działaczy klubów, trenerów i samych zawodników, ale musimy uwzględnić pewne procesy biologiczne, które musza dokonać się w procesie zdrowienia.
Zajmujemy się również dziećmi uprawiającymi sport. To bardzo ważna część naszej pracy. Często uprawianie sportu przez dzieci nie idzie w parze z ich rozwojem biologicznym. Są trenerzy, którzy zainteresowani są wynikami sportowymi jak najszybciej i za wszelką cenę, nie uwzględniając specyfiki rozwoju psychoruchowego młodego zawodnika. Rola lekarza sportowego jest czuwanie nad prawidłowym rozwojem młodego sportowca. Tak naprawdę prawdziwym celem uprawiania sportu jest, by młody człowiek poprzez regularny trening zaadaptował się do większych obciążeń, w miarę możliwości osiągał sukcesy sportowe, ale przede wszystkim, by wytrwał w aktywności fizycznej do późnych lat życia. Wedle zasady: lepiej dobiec dalej niż szybciej.

W naszej pracy z zakresu medycyny sportowej prowadzimy:
- Orzecznictwo wstępne, okresowe, kontrolne dla sportowców i amatorów bez względu na wiek (kwalifikacja do uprawiania sportu oraz wykluczenie ewentualnych przeciwskazań do uprawiania danej dyscypliny sportu)
- Leczenie ruchem (dostosowanie aktywności odpowiadającej indywidulanym potrzebom pacjenta, utrzymywanie efektów rehabilitacji, powrót do sprawności ruchowej, kontrolowanie stosowanych metod treningowych, optymalizowanie diety i realizowanych treningów)
- Profilaktyka kontuzji (zapobieganie kontuzjom i urazom, rolowanie, stabilizacja, edukacja pacjenta)
Nasz zespół to doświadczeni specjaliści, pracownicy lubelskich Klinik oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Stała współpraca gwarantuje optymalne efekty działań profilaktycznych, jak i leczniczych.

MEDYCYNA SPORTOWA – zdrowie pod kontrolą, nie tylko dla sportowców wyczynowych

Dodatkowo w specjalizujemy się:
- w korekcji wad postawy, leczeniu bólu stawów i mięśni, schorzeniach narządów wewnętrznych, rehabilitacji: sportowej, przed i pooperacyjnej, stomatologicznej, pacjentów onkologicznych, kobiet w ciąży.

W naszej pracy wykorzystujemy metody rehabilitacji:
- terapia manualna, terapia wisceralna (osteopatia), manipulacja powięzi, kinesiotaping, kinezyterapia, fizykoterapia
- USG ortopedyczne narządu ruchu
- wkładki ortopedyczne Formthotics (jako jedyni Lublinie wykonujemy wkładki metodą termoformowania)
- osocze bogatopłytkowe PRP (bezpieczna i skuteczna metoda leczenia schorzeń ortopedycznych z użyciem płytek krwi pobranych od pacjenta)
- kwas hialuronowy, kolagen (leczenie bólu)

MEDYCYNA SPORTOWA – zdrowie pod kontrolą, nie tylko dla sportowców wyczynowych

Sportowiec amator może być także pacjentem specjalisty medycyny sportowej.

Medycyna sportowa jest dla wszystkich tych, którzy chcą świadomie zmienić swój sposób funkcjonowania za pomocą prawidłowo dobranej aktywności fizycznej. Lekarz sportowy ma pomagać w tym, aby pacjent, sportowiec zwiększał swoja wydolność fizyczną, jednocześnie utrzymując równowagę funkcjonowania organizmu unikając przez to przeciążeń, kontuzji, przetrenowania.
Coraz więcej dorosłych i dzieci czynnie uprawia sport i jest zainteresowanych profesjonalnym wsparciem medycznym. To przyszłościowy kierunek w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
________

Autor: dr n.med. Piotr Gawda, specjalista medycyny sportowej i rehabilitacji medycznej, adiunkt Zakładu Rehabilitacji i Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, wicemistrz świata lekarzy w biegu na 400 metrów. Inicjator Dzikiego Maratonu Lubelskiego oraz cyklu Czterech Dych do Maratonu w Lublinie.

Medycyna sportowa ║Ortopedia ║Rehabilitacja ║Stomatologia ║Ortodoncja
📌 Więcej informacji o Klinice na www.ortooptymist.pl
📌 Facebook, Instagram/Ortooptymist
📌 Adres: ul. Jana Sawy 9 lokal 2 w Lublinie (dzielnica LSM, osiedle za Media Markt przy wąwozie)
📌 Telefon: 81 473 25 20

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie