Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medycyna w Lublinie. Więcej miejsc na kierunku lekarskim także na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie
Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie Łukasz Kaczanowski
Ministerstwo zdrowia zwiększa limity przyjęć na kierunkach lekarskich. W nadchodzącym roku akademickim będzie to o 315 więcej miejsc. Ile z tego przypadnie Lublinowi? Natomiast KUL stara się utworzyć kierunek pielęgniarstwo.

- Od kilku lat, mając na względzie głęboki niedobór kadr medycznych w krajowym systemie ochrony zdrowia, zwiększamy limity przyjęć na kierunek lekarski. W nadchodzącym roku akademickim naukę na medycynie podejmie 310 osób na studiach stacjonarnych, tj. o 10 osób więcej niż w roku ubieg łym. Medycyna to kierunek regulowany, a więc ministerstwo zdrowia decyduje o liczbie wolnych miejsc w poszczególnych uczelniach na kierunku lekarskim - tłumaczy dr n. med. Włodzimierz Matysiak, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Łącznie w całej Polsce o 315 miejsc zwiększą się limity przyjęć na kierunkach lekarskich. Studia rozpocznie w kraju ponad 10 tys. przyszłych lekarzy. Ministerstwo tłumaczy w projekcie rozporządzenia: - Rozwój kadr medycznych jest bardzo ważny z punktu widzenie epidemiologicznego kraju. W związku z tym faktem, Minister Zdrowia corocznie zwiększa limity przyjęć zarówno na kierunku lekarskim jak i kierunku lekarsko-dentystycznym. Od roku 2014/2015 limit miejsc na uczelniach medycznych zwiększył się z 6784 miejsca do 9749 miejsc - dodaje resort zdrowia.

Więcej miejsc także dla przyszłych pielęgniarek

Od nowego roku akademickiego w Lublinie będzie więcej miejsc do kształcenia również dla pielęgniarek. Ponad sto miejsc utworzyła dla nich Wyższa Szkoła Nauk Społecznych przy Zamojskiej.

- Ruszamy z tym kierunkiem od października. Rekrutacja już się rozpoczęła, zgłaszają się pierwsi kandydaci. Oferujemy dzienne studia licencjackie oraz studia magisterskie w trybie dziennym oraz zaocznym. Są to kierunki płatne, koszt za cały rok wynosi ok. 4 tys. złotych. Zajęcia z teorii będą się odbywać na terenie naszej uczelni, a praktyczne w centrum symulacji medycznej oraz w szpitalach - wyjaśnia Anna Hirna, kierownik dziekanatu w WSNS w Lublinie.

To nie jedyna uczelnia, która inwestuje w pielęgniarstwo. O utworzenie tego kierunku stara się również Katolicki Uniwersytet Lubelski.

- Senat KUL przyjął uchwałę o utworzeniu kierunku pielęgniarstwo na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Środowisku w Lublinie. Zwróciliśmy się do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o nadanie uprawnienia do prowadzenia kierunku i aktualnie czekamy na decyzję w tej sprawie. Od tego rozstrzygnięcia są uzależnione dalsze kroki prowadzące do uruchomienia naboru na ten kierunek - informuje Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Eksperci podkreślają, że nadal brakuje 3,5 tys. pielęgniarek na Lubelszczyźnie. Obecnie w tym zawodzie pracuje ponad 9 tys. osób, a potrzeba co najmniej 12,5 tys. Dlatego pielęgniarki i położne często pracują jednocześnie w kilku miejscach. Rekordzistki z naszego regionu pracują nawet w jedenastu miejscach pracy (11 osób) lub dwunastu (2 osoby).

ZOBACZ TEŻ:

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski