Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Meeting of Styles 2013: wojna o lubelskie mury (PROGRAM)

PAF
Na lubelskiej edycji międzynarodowego festiwalu graffiti w Lublinie pojawią się artyści z Polski, Hiszpanii, Czech, Węgier, Niemiec, Brazylii i Wenezueli
Na lubelskiej edycji międzynarodowego festiwalu graffiti w Lublinie pojawią się artyści z Polski, Hiszpanii, Czech, Węgier, Niemiec, Brazylii i Wenezueli Jacek Babicz
Rozpoczynający się dzisiaj trzydniowy festiwal Meeting of Styles przypomina o wojnie, jaka toczy się w dzisiejszych miastach na całym świecie. Celem są mury, bronią:farba w sprayu. Ofiar nie brakuje.

Graffiti to nie sztuka, to przestępstwo. W imieniu moich wyborców zapewniam, że zrobię co w mojej mocy, by oczyścić nasze społeczeństwo z tego problemu”, brzmiała treść pisma podpisanego w 2003 roku przez brytyjskich parlamentarzystów, wśród nich ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Tony’ego Blaira. Jeśli przypomina Wam to deklarację wojny, to słusznie – graffiti na całym świecie toczy bój z władzą. Nawet jeśli uznamy, że duża część graffiti to zwykły wandalizm, bez wartości artystycznej, to politycy lubią wrzucać sztukę uliczną i chuliganów do jednego worka, a „writerzy” (twórcy graffiti) nie pozostają im dłużni, bombardując (czyli malując na ścianach) antyestablishmentowe teksty i rysunki. Stawka bywa wysoka.

W Singapurze, na przykład, 18-letni Amerykanin Michael P. Fay za pomalowanie kilku samochodów dostał karę czterech miesięcy więzienia, grzywny i publicznej chłosty. Co prawda po interwencji amerykańskiego rządu zmniejszono wymiar kary doczterech batów ratanowym kijem, ale obywatele USA i tak byli oburzeni. W Wielkiej Brytanii w 2008 roku grupa writerów o nazwie DPM została aresztowana i skazana na wielomiesięczne odsiadki oraz grzywnę 1 mln funtów, na podstawie zarzutów o spisek mający na celu niszczenie mienia.

Równie skrajnym przykładem mogą być Icy i Sot, writerzy w Iranie, kraju, gdzie graffiti nie tylko jest przestępstwem – jest niemal grzechem. Tym łatwiej zrozumieć, jak wiele ryzykowali ich krajanie przesyłając metalowemu zespołowi Slayer swoje zdjęcie obok narysowanego własnoręcznie logo swojej ukochanej grupy.

Sposoby walki z graffiti także przybierają absurdalne formy. Jak w 1992 roku we francuskim Bruniquel, gdy pełna dobrych intencji grupka protestanckich skautów tak zapędziła się w walce z ulicznymi rysunkami, że starła dwa prehistoryczne rysunki bizonów w jaskini Mayrieres. Za karę skauci dostali nagrodę Antynobla w dziedzinie archeologii.

Druga strona nie ma zamiaru być bierna, obsmarowując rządzących i policję na wszelkie możliwe sposoby.

W Anglii najsłynniejsze są ironiczne prace, pochodzącego z Bristolu, Banksy’ego, który jest dziś ikoną współczesnej sztuki, nie tylko tej ulicznej. Od słynnego anarchisty rzucającego wiązką kwiatów, po mural z napisem „Jeden naród, pod kamerą przemysłową” – antykapitalistyczne, antywojenne przesłania jego szablonowych dzieł stają się zazwyczaj atrakcją turystyczną i osiągają astronomiczne ceny na aukcjach. Co nie znaczy, że podobają się rządzącym. W 2008 roku urzędnicy ratusza wWestminster zdecydowali, że wspomniany mural „Jeden naród…” zostanie zamalowany, bo „jeśli to uznamy za sztukę, to równie dobrze możemy powiedzieć, że każdy dzieciak z puszką farby w sprayu tworzy sztukę”.

Na Meeting of Styles tych problemów raczej nie należy się spodziewać, choć otwarte pozostaje pytanie: czy to dlatego, że mamy tak postępowe władze, czy może dlatego, że prace na współorganizowanym przez Urząd Miasta festiwalu unikają kontrowersji jak ognia?

PROGRAM
Harmonogram Meeting Of Styles Lublin 2013

Piątek (dzisiaj), 26 lipca
11:00 – 17:00 No Limited – instalacja Plac Litewski - Adrian "Arin" Zerojeden.
18:00 – 20:00 Woman are Heroes / Siła Kobiet – Kino Chatka Żaka ul. Radziszewskiego 16

Sobota, 27 lipca
10:00 – 18:00 Meeting Of Styles – ściana przy Hali Globus ul. Zana
09:00 – 17:00 Turniej GLOBUS Streetball - Parking przy hali Globus ul. Kazimierza Wielkiego 8 (8.45 – 9.00 – rejestracja zawodników - kategorie młodzieżowe)
9.00 – Otwarcie turnieju
9.15 – 11.30 Mecze w kategoriach młodzieżowych
10.45 -11.00 Rejestracja zawodników (kategorie open)
11.00 – 11.30 Mecze w kategoriach open
11.30 – 12.00 Konkurs trójek
12.00 – 13.00 Mecze we wszystkich kategoriach
13.00 -13.15 Konkurs wsadów
13.15 – 14.00 Mecze
14.00 -16.00 Mecze półfinałowe i finałowe
16.00 – 16.30 Mecz streetballerzy vs writerzy
19:00 – 22:00 Pokaz Filmowy o tematyce graffiti - Kinie Perła ul. Bernardyńska
22:00 - After Party – Dom Kultury - ul. Krakowskie Przedmieście 19. Podczas after party odbędzie się pokaz filmowy dokumentujący Meeting Of Styles na świecie

Niedziela, 28 lipca
11:00 - Meeting Of Styles – ściana przy Hali Globus ul. Zana, kontynuacja malowania z dnia poprzedniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski