Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Meteopata jak barometr. Sprawdź, czy nim jesteś

IL
Marcin Siłuch: - Prędkość wiatru osiągnęła w poniedziałek 17,5 m/s.  Zwykle jest do 6 m/s
Marcin Siłuch: - Prędkość wiatru osiągnęła w poniedziałek 17,5 m/s. Zwykle jest do 6 m/s Jacek Babicz
Po niedzielnych nawałnicach i poniedziałkowym porywistym wietrze, czeka nas poprawa pogody. Niż powodujący gwałtowny wiatr ucieka na wschód Europy, a jego miejsce do końca tygodnia zajmie wyż. O tym jak ważne są sprzyjające warunki atmosferyczne, na własnej skórze przekonują się każdego dnia meteopaci.

- Osoby wrażliwe na zmiany pogody mogą odczuwać kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej, skoki ciśnienia, rozdrażnienie oraz dyskomfort psychiczny. Objawy są oczywiście kwestią indywidualną - mówi Elżbieta Skorek, lekarz rodzinny.

Wrażliwość na zmianę pogody przychodzi z wiekiem lub może być dziedziczona genetycznie. Najbardziej odczuwalne są: nagły spadek lub wzrost ciśnienia, deszcz, silny wiatr, brak słońca oraz skoki temperatur. Męczące może być również utrzymywanie się przez dłuższy czas pewnego typu pogody np. deszczu, opadów śniegu, upałów lub zachmurzenia.

Meteopaci dzielą się na dwie zasadnicze grupy. Pierwszą z nich stanowią osoby, u których zmiany atmosferyczne powodują obniżenie sprawności psychofizycznej a co za tym idzie, pogorszenie nastroju, apatię, zmęczenie, rozdrażnienie, niepokój, depresję, senność lub bezsenność.

Drugą grupę reprezentują osoby u których zmiana pogody powoduje nasilenie dolegliwości związanych z przewlekłymi chorobami na które cierpią. Mogą pojawić się dolegliwości fizyczne, bóle głowy, mięśni i stawów oraz nasilenie objawów reumatologicznych. W okresie zimowym spadek temperatury niesie za sobą wzrost lepkości krwi i zwężenie naczyń krwionośnych, co sprzyja powstawaniu zakrzepów.

- W takiej sytuacji oczywiście przewidziane jest leczenie farmakologiczne. Najczęściej osoby u których występuje nasilenie objawów somatycznych, stosuje się leki, które pacjenci zażywali do tej pory. Zmienia się tylko dawki - dodaje Elżbieta Skorek.

Meteopatia z naukowego punktu widzenia nie jest chorobą a dolegliwością. Nie można też stawiać jej na równi z hipochondrią, którą definiujemy jako lęk o własne zdrowie i przeświadczenie o istnieniu ciężkiej choroby.

- Z badań wynika, że lekko zachmurzone niebo i wyżowa pogoda najlepiej wpływają na nasze samopoczucie. Jesienna szaruga, plucha może powodować myśli depresyjne, otępienie. Jest kilka sprawdzonych, bardzo prostych metod na poprawę nastroju: krótki spacer na świeżym powietrzu, odpowiednia ilość snu, racjonalne odżywianie się (mniej mięsa i słodyczy a więcej warzyw) oraz naprzemienny prysznic (raz ciepłym, raz zimnym strumieniem wody), pobudzający krążenie. Pomimo nie zawsze sprzyjającej aury, warto zachować pozytywne myślenie. Tam gdzie idzie nasza uwaga, tam idzie nasza energia - przyznaje Agnieszka Balicka, psycholog.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski