Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mężczyzna z objawami koronawirusa chciał się przetestować w Lublinie. Został odesłany z kwitkiem

Piotr Nowak
Piotr Nowak
archiuwm
Miał podwyższoną temperaturę i kaszel, więc poszedł się przebadać na obecność koronawirusa. - Osobom z objawami badań nie robimy - usłyszał w laboratorium. NFZ przypomina: - Dla osób z podejrzeniem Covid-19 mamy specjalną infolinię.

- Tata miał gorączkę i kaszel. Jest w grupie ryzyka, więc bardzo się o niego bałam. Postanowiliśmy przeprowadzić płatny tekst - mówi pani Katarzyna, mieszkanka Lublina. Po wykonanie badania udała się z tatą samochodem do mobilnego punktu Diagnostyki przy Arenie Lublin. Punkt działa od tygodnia. W ciągu pierwszych dwóch dni przeprowadził kilkadziesiąt badań, z czego znaczącą większość to bezpłatne badania dla medyków.

- Powiedziałam pracownikowi pobierającemu wymaz, że boimy się koronawirusa. Pani mi odpowiedziała, że ze względu na objawy nie może przeprowadzić wymazu. To ja się pytam, kto ma mieć przeprowadzane testy, jak nie osoby z objawami? - żali się Czytelniczka.

Przestrzegamy wytycznych
O komentarz zwróciliśmy się do firmy, która prowadzi punkt pobrań. - Osoba mająca objawy mogące świadczyć o infekcji (jak gorączka, kaszel, duszność) lub osoba z potwierdzonego kontaktu z chorym na Covid-19 ma obowiązek zgłoszenia się do sanepidu lub szpitala zakaźnego. Takie osoby nie są badane komercyjnie w naszych punktach i nigdy nie były - zastrzega Piotr Talarek, doradca zarządu w spółce Diagnostyka. Powołuje się na wytyczne Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

- Informowaliśmy w mediach i na stronie internetowej, poświęconej badaniom, że są przeznaczone one dla osób zdrowych, niewykazujących objawów infekcji, które potrzebują wyniku badania na przykład do pracy lub przekroczenia granicy. Jednocześnie wskazywaliśmy, że badania dla osób indywidualnych nie pracujących w służbie zdrowia są wykonywane w miarę możliwości organizacyjnych oraz dostępności testów - dodaje Talarek.

Pierwszy w Lublinie lekomat stanął koło dworca PKS. Zobacz zdjęcia

Gdzie mogą się przebadać osoby z dusznościami, gorączką i kaszlem, które podejrzewają u siebie koronawirusa? Dla nich utworzona została bezpłatna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia. Poradę można uzyskać przez całą dobę, przez siedem dni w tygodniu pod numerem 800 190 590.

„Wykwalifikowani konsultanci poinformują cię co zrobić, by otrzymać pomoc. Mogą również przekazać ci kontakt do placówki podstawowej opieki zdrowotnej, która udzieli teleporady medycznej” - czytamy na stronie NFZ. Za pośrednictwem teleporady chory może otrzymać: e-zwolnienie, e-receptę, sugestię bezpośredniej wizyty u lekarza lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

- Dzięki teleporadom pacjenci z podejrzeniem koronawirusa nie muszą przychodzić do przychodni. Mogą skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką telefonicznie, bez wychodzenia z domu - zaznacza Adam Niedzielski, prezes NFZ. Z darmowych badań na obecność wirusa mogą skorzystać osoby objęte kwarantanną.

Szpitale testują
- Osiem placówek medycznych z województwa lubelskiego zadeklarowało utworzenie punktów pobrań. To miejsca, w których osoby pozostające w kwarantannie będą mogły wykonać ponowny wymaz. Koszty świadczenia finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia - informuje Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego oddziału NFZ. Zgodnie z zarządzeniem prezesa Funduszu, ryczałt za co najmniej dwugodzinną dobową działalność punktu pobrań wynosi 300 zł za dobę oraz 21 zł za każde pobranie od pacjenta przebywającego na obowiązkowej kwarantannie.

Pomoc dla lubelskich medyków od fundacji Dominiki Kulczyk. Z...

Do tej pory osiem placówek na terenie województwa zadeklarowało utworzenie takich punktów. Zostały one przygotowane przez szpitale w Lublinie, Puławach, Łukowie, Tomaszowie Lubelskim, Biłgoraju, Hrubieszowie, Kraśniku i Włodawie. W większości są to punkty stacjonarne. Wyjątkiem są Puławy i Łuków, gdzie pobieranie wymazów odbywa się w namiocie.

- Liczba punktów w najbliższych dniach wzrośnie o dodatkowe dwa. Aktualnie prowadzone są rozmowy ze szpitalem w Białej Podlaskiej i Chełmie - dodaje rzecznik NFZ. Punkty mają pozostawać w gotowości we wszystkie dni tygodnia nie mniej niż dwie godziny dziennie.

Liczba punktów pobrań w województwie lubelskim:
1. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie, ul. Staszica 16
2. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łukowie, ul. Doktora A. Rogalińskiego 3
3. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim, ul. Aleje Grunwaldzkie 1
4. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach, ul. Józefa Bema 1
5. ARION Szpitale sp. z o.o. w upadłości, Biłgoraj, ul. Pojaska 5
6. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie, ul. Józefa Piłsudskiego 11
7. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kraśniku, ul. Chopina 13
8. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej we Włodawie, al. Józefa Piłsudskiego 64

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski