Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasteczko Ruchu Drogowego w Lublinie otwarte. Dzieci nauczą się jeździć (ZDJĘCIA, WIDEO)

Artur Jurkowski
Miasteczko Ruchu Drogowego otworzono w poniedziałek przy al. Zygmutowskich. Zajęcia z jazdy dla dzieci ruszą jednak wiosną. Powód? Zima.

Ulice z chodnikami, skrzyżowaniami, rondami, przejściami dla pieszych, przejazdem kolejowym, sygnalizacją świetlną oraz drogowymi znakami - wszystko w skali nimi, tak wygląda nowe Miasteczko Ruchu Drogowego w Lublinie. Obiekt powstał przy al. Zygmuntowskich, obok Hali Lodowej. W poniedziałek został oficjalnie otworzony.

- To pierwsze takie profesjonalne miasteczko drogowe w Lublinie. Będzie służyło dzieciom do nauki zachowań na drogach, jazdy na rowerze. Tutaj będą odbywały się egzaminy na kartę rowerową - podkreślał Ryszard Pasikowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie.

- Szkolenia obejmą nie tylko lekcje jazdy na rowerze. Do dyspozycji najmłodszych będą też elektryczne samochodziki - dodawał Zdzisław Hołysz, prezes MOSiR "Bystrzyca".

Nowy ośrodek jest podzielony na dwie części. Całoroczne miasteczko ruchu rowerowego na świeżym powietrzu wraz z zapleczem szkoleniowym oraz część do jazdy elektrycznymi mini samochodami. - Te drugie będą odbywały się w Hali Lodowej po zakończeniu sezonu łyżwiarskiego. Ta część będzie funkcjonowała od kwietnia do października - zapowiedział Hołysz.

Część dla rowerzystów choć otwarta w poniedziałek zacznie działać dopiero od początku przyszłego roku. I do tego na początek w ograniczonym zakresie. Przez pierwsze miesiące 2015 r. będą się tam odbywały tylko zajęcia teoretyczne. - Lekcje praktycznej jazdy na rowerach ruszą dopiero od wiosny. Na razie, ze względu na zimę trudno siebie wyobrazić, aby zajęcia były prowadzone na świeżym powietrzu - stwierdził Hołysz.

- Ale jeśli ktoś indywidualnie będzie chciał szkolić własne dziecko to będzie mógł korzystać z całej infrastruktury drogowej w godzinach otwarcia ośrodka - uzupełniał Pasikowski.

Korzystanie z miasteczka rowerowego będzie darmowe, za jazdy elektrycznymi samochodzikami trzeba będzie zapłacić. Ile? Na razie nie wiadomo. Do dyspozycji najmłodszych będzie 20 mini pojazdów. Na wyposażeniu ośrodka jest też 50 jednośladów i 20 rowerów trójkołowych (dla niepełnosprawnych).

Budowa ośrodka kosztowała 4,4 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowiło dofinansowanie z funduszy unijnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski