Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto dofinansuje program leczenia niepłodności metodą in vitro. Radni dali zielone światło

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
zdjęcie ilustracyjne archiwum
Radni miejscy powiedzieli „tak” programowi dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro dla mieszkańców miasta. Z programu, który będzie realizowany w latach 2023-25 skorzysta 50 par rocznie, miasto wyłoży na niego 1,52 mln zł, z czego 510 tys. już w 2023 r.

Projekt dofinansowania in vitro głosowano dopiero teraz, chociaż był gotowy już w 2019 r. Wtedy bowiem na wniosek „Inicjatywy 100-lecia Głosu Polek” rada miasta, głosami radnych z klubu Żuka, poparła petycję w sprawie in vitro. Pandemia Covid-19, a potem wojna na Ukrainie spowodowały, że program dofinansowania trafił na kilka lat do ratuszowej szuflady. Wyjęty został na ostatniej sesji rady miasta i, zgodnie z przewidywaniami, wywołał ostrą polemikę.

- Niestety, ale leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego nie jest finansowane z budżetu państwa, a z racji tego, że jest to kosztowna procedura to w praktyce oznacza pozbawienie wielu par możliwości posiadania potomstwa – wskazywała Monika Lipińska, z-ca prezydenta ds. społecznych. - Od lat odpowiadamy na problemy mieszkańców i podejmujemy działania, które nie są refundowane przez państwo, a ten przygotowany przez nas program jest tego wyrazem – dodała Lipińska.

- Wyselekcjonowane zarodki mają szansę na życie, a pozostałe? Zakładam, że trafią do utylizacji. Czy wiedzą o tym, ci którzy tę metodę w pełni propagują? - pytał Marcin Jakóbczyk z klubu radnych PiS. - Obserwacja tych, którzy w przestrzeni publicznej z jednej strony opowiadają się za metodą in vitro, a z drugiej opowiadają się za zabijaniem dzieci na czarnych protestach to już są Himalaje hipokryzji – dodał Jakóbczyk.

Miejski program dofinansowania do leczenia niepłodności metodą in vitro dla mieszkańców Lublina zakłada wsparcie finansowe do wykonania 2 procedur zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego dla każdej z minimum 50 par zakwalifikowanych rocznie do programu. Będzie to dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do jednej procedury in vitro.

Uchwała została przyjęta na ostatniej sesji, a co dalej? - Kolejnym krokiem zmierzającym do wdrożenia programu dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Lublin, będzie ogłoszenie konkursu na realizatora programu - informuje Izolda Boguta z biura prasowego ratusza.

Jak mówi rzeczniczka, do programu zostaną zakwalifikowane pary z problemem niepłodności będące mieszkańcami Lublina (od 12 miesięcy do chwili aplikowania do Programu) oraz rozliczające podatek na terenie miasta, które przeszły postępowanie diagnostyczne w kierunku niepłodności. Do programu będą mogły zgłaszać się pary pozostające w związku małżeńskim lub w związku partnerskim.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski