Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto przyznało nagrody w dziedzinie kultury. Jedną z nich odebrała żona prezydenta Lublina

Muzeum, cyrkowcy, mistrz sztuki linorytu oraz producent opakowań kartonowych, to laureaci Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury za rok 2022.

– Tegoroczna Gala Kultury była okazją do wyróżnienia młodych artystów i animatorów, tak ważnych dla miasta w roku Europejskiej Stolicy Młodzieży. Ich zaangażowanie i ciekawe projekty to wartościowe elementy obchodów. Realizując założenia ESM Lublin 2023 dążymy do tego, aby być miastem ludzi aktywnych, świadomych, którzy mogą rozwijać swoje talenty i pasje – mówiła Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, z-ca prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji,

Nagrodę Miasta Lublin dla mecenasa kultury za 2022 rok otrzymała firma Intrograf – Lublin S.A. za współfinansowanie i wspieranie działań programowych związanych z Jubileuszem 200-lecia powstania i 10-lecia wznowienia działalności Teatru Starego w Lublinie oraz inicjatyw zwiększających dostępność wydarzeń dla osób z niepełnosprawnościami, a także za promowanie tej instytucji kultury.

Nagrodę za upowszechnianie Kultury w 2022 roku przyznano Muzeum Narodowemu w Lublinie za organizację wystawy „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” poświęconej życiu i twórczości artystki. Wystawa trwała 150 dni i była jednym z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Frekwencja wyniosła blisko 87 tys. osób. Zaprezentowano ponad 50 prac pochodzących z niemal każdego etapu kariery artystycznej malarki.

– Do ubiegania się o ten tytuł namówił mnie Rafał Koza Koziński. Zadzwonił do mnie i powiedział: musimy zgłosić zamek za to, co robicie do nagrody prezydenta miasta Lublin. Pomyślałam, że zwariował, bo jak to będzie wyglądało, że żona dostaje nagrodę od męża – mówiła Katarzyna Mieczkowska, dyrektor placówki. – Mam fajnego męża, ale nie może być tak, że mój zespół na tym traci, dlatego zdecydowałam się ubiegać o ten tytuł. Koza, dziękuję ci – dodała Mieczkowska.

Nagroda artystyczna za 2022 rok trafiła do Fundacji Sztukmistrze za produkcję i wystawienie polsko-ukraińskiego spektaklu nowocyrkowego pt. „Spektrum” we współpracy z Ars Vision Productions i CSK. Spektakl zaprezentował najbardziej widowiskową formę nowego cyrku z fascynującymi występami, wykonanymi przez światowej klasy artystów. Twórcy i producenci stworzyli wydarzenie artystyczne, którego przekaz i forma udostępnienia w pełni odpowiedziały na społeczno-kulturalne potrzeby dynamicznie zmieniającej się w wyniku wojny społeczności Lublina.

Z kolei nagrodę za całokształt działalności otrzymał Stanisław Bałdyga – absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, jeden z najwybitniejszych polskich przedstawicieli sztuki linorytu. Mieszka i tworzy w Lublinie od ponad 50 lat. Jego doskonałe pod względem artystycznym i technicznym kompozycje zyskały uznanie na wielu krajowych i międzynarodowych przeglądach i konkursach.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski