Miasto przyznało nagrody w dziedzinie kultury. Jedną z nich odebrała żona prezydenta Lublina

Muzeum, cyrkowcy, mistrz sztuki linorytu oraz producent opakowań kartonowych, to laureaci Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury za rok 2022.

– Tegoroczna Gala Kultury była okazją do wyróżnienia młodych artystów i animatorów, tak ważnych dla miasta w roku Europejskiej Stolicy Młodzieży. Ich zaangażowanie i ciekawe projekty to wartościowe elementy obchodów. Realizując założenia ESM Lublin 2023 dążymy do tego, aby być miastem ludzi aktywnych, świadomych, którzy mogą rozwijać swoje talenty i pasje – mówiła Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, z-ca prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji,

Nagrodę Miasta Lublin dla mecenasa kultury za 2022 rok otrzymała firma Intrograf – Lublin S.A. za współfinansowanie i wspieranie działań programowych związanych z Jubileuszem 200-lecia powstania i 10-lecia wznowienia działalności Teatru Starego w Lublinie oraz inicjatyw zwiększających dostępność wydarzeń dla osób z niepełnosprawnościami, a także za promowanie tej instytucji kultury.

Nagrodę za upowszechnianie Kultury w 2022 roku przyznano Muzeum Narodowemu w Lublinie za organizację wystawy „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” poświęconej życiu i twórczości artystki. Wystawa trwała 150 dni i była jednym z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Frekwencja wyniosła blisko 87 tys. osób. Zaprezentowano ponad 50 prac pochodzących z niemal każdego etapu kariery artystycznej malarki.

– Do ubiegania się o ten tytuł namówił mnie Rafał Koza Koziński. Zadzwonił do mnie i powiedział: musimy zgłosić zamek za to, co robicie do nagrody prezydenta miasta Lublin. Pomyślałam, że zwariował, bo jak to będzie wyglądało, że żona dostaje nagrodę od męża – mówiła Katarzyna Mieczkowska, dyrektor placówki. – Mam fajnego męża, ale nie może być tak, że mój zespół na tym traci, dlatego zdecydowałam się ubiegać o ten tytuł. Koza, dziękuję ci – dodała Mieczkowska.

Nagroda artystyczna za 2022 rok trafiła do Fundacji Sztukmistrze za produkcję i wystawienie polsko-ukraińskiego spektaklu nowocyrkowego pt. „Spektrum” we współpracy z Ars Vision Productions i CSK. Spektakl zaprezentował najbardziej widowiskową formę nowego cyrku z fascynującymi występami, wykonanymi przez światowej klasy artystów. Twórcy i producenci stworzyli wydarzenie artystyczne, którego przekaz i forma udostępnienia w pełni odpowiedziały na społeczno-kulturalne potrzeby dynamicznie zmieniającej się w wyniku wojny społeczności Lublina.

Z kolei nagrodę za całokształt działalności otrzymał Stanisław Bałdyga – absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, jeden z najwybitniejszych polskich przedstawicieli sztuki linorytu. Mieszka i tworzy w Lublinie od ponad 50 lat. Jego doskonałe pod względem artystycznym i technicznym kompozycje zyskały uznanie na wielu krajowych i międzynarodowych przeglądach i konkursach.

50. Zamojskie Spotkania z Fotografią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie