Teoretycznie, główną postacią utworu autorstwa Tomasza Momota i Jana Kondraka (ten drugi odpowiada za tekst) jest młoda dziewczyna, która marzy o miejscu, w którym kiedyś mogłoby powstać miasto.
W rzeczywistości to ono odgrywa w koncercie najważniejszą rolę. Nie bez powodu wydarzenie zainauguruje obchody 700-lecia Lublina.
Dlatego też wystąpią w nim artyści od lat związani z Lublinem. Oprócz samych Momota (adiunkt Wydziału Artystycznego Instytutu Muzyki UMCS) i Kondraka (znanego chociażby z Federacji Bardów), na scenie Centrum Spotkania Kultur pojawią się: Beata Kozidrak, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Urszula, Natalia Wilk i wspomniana Federacja Bardów.
– Ja i Tomasz Momot już „spotkaliśmy się” po drodze do tego projektu, w którym on tworzy muzykę, a ja teksty – mówił Jan Kondrak. – Wcześniej na estradzie spotykaliśmy się z Krzysztofem Cugowskim i mieliśmy okazję rozmawiać nie tylko o muzyce. Natomiast po raz pierwszy mogę współpracować z panią Beatą Kozidrak.
Artyści wystąpią w towarzystwie Tomasz Momot Orkiestra, Orkiestry Trybunału Koronnego, Chóru Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Chóru Politechniki.
Łącznie będzie to ponad sto osób. Koncert poprowadzą Grażyna Lutosławska i Ewa Tutka (28 i 29 stycznia, o godz. 19.00, w Centrum Spotkania Kultur. Bilety kosztują od 60 zł).
To niejedyne wydarzenie związane z inauguracją 700-lecia Lublina. Już w środę w Trybunale Koronnym odbędzie się kolędowanie w ramach Laboratorium Obrzędu Miejskiego – projektu wymyślonego przez członków lubelskiego zespołu folkowego Orkiestra św. Mikołaja.
W środę, o godz. 18.00 w Trybunale będą kolędować m.in. kolędnicy z Giedlarowej i Huculszczyzny. Wstęp wolny.
– Chcielibyśmy pokazać, jak Lublin historyczny jest oceniany na zewnątrz – tłumaczy prof. Andrzej Kokowski, znany lubelski archeolog, organizator dwudniowej konferencji popularnonaukowej „Lublin. Początki kariery miasta do XVI wieku”, która 19 i 20 stycznia będzie się odbywać w Teatrze Starym przy ul. Jezuickiej 18 w Lublinie.
W „bloku europejskim” będą m.in. wykłady „O czym wiedziano na Zachodzie. Lublin i jego okolice w średniowiecznych przekazach pisemnych” czy „Unia Lubelska – spojrzenie z Moskwy (koniec XVI – XVII w.)”.
Między wykładami, na scenie Teatru Starego, zaplanowano pokaz kopii średniowiecz-nego uzbrojenia w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Drużyna Grodów Czerwieńskich.
Wstęp na konferencję jest wolny.
Największe inwestycje w Lublinie. Od wizualizacji do realizacji (ZDJĘCIA)
Uskrzydlony Lublin. Otwarto Strefę Wysokich Lotów
Lubelskie morsy kąpały się przy pięknej pogodzie (ZDJĘCIA)
Spotkanie opłatkowe lubelskich adwokatów [ZDJĘCIA]
Czołgi i pojazdy wojskowe pod Urzędem Wojewódzkim
Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?