Miasto wycięło 32 drzewa przy ul. Zawilcowej. Tak się robi park po lubelsku!

Małgorzata Szlachetka
Teren parku przy Zawilcowej przed wycinką. Widok od strony ul. Niepodległości...
Teren parku przy Zawilcowej przed wycinką. Widok od strony ul. Niepodległości... Zdjęcia Czytelnika
Udostępnij:
Oburzony Czytelnik Kuriera wycinkę drzew na terenie powstającego właśnie parku przy ulicy Zawilcowej nazywa „Rewitalizacją po lubelsku”.

Pan Marcin wysłał do nas zdjęcie rejonu ulicy Zawilcowej sprzed i po wycince. Na fotografii z jesieni widać wysokie drzewa.

- Jeszcze w ubiegłym roku były tam dorodne, wiekowe, zdrowe drzewa. Ostatnie zostało ścięte przed tygodniem. Nawet nie udało się przetrwać pięknej wierzbie płaczącej. Tak się robi park po lubelsku! - irytuje się mieszkaniec Kalinowszczyzny.

- Korony były na wysokości okien mieszkań czwartego piętra. Zawsze było tu dużo ptaków, gdzie teraz znajdą schronienie - pyta pan Marcin.

Ratusz potwierdza, że na zdjęciach od Czytelnika widać teren tworzonego właśnie parku przy ulicy Zawilcowej. I przyznaje, że jednym z elementów prac przy jego tworzeniu była wycinka 32 drzew. Decyzję o tym podjęła Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni. Co wycięto?

- Były to głównie topole w bardzo złej kondycji zdrowotnej, suche, wypróchniałe i obumarłe drzewa, często z uszkodzonymi koronami. Stanowiły zagrożenie dla mieszkańców, a szczególnie działkowców, którzy zgłaszali potrzebę uporządkowania drzew w pobliżu ich działek - argumentuje Olga Mazurek z zespołu prasowego Urzędu Miasta Lublin. - Niektóre z drzew były zainfekowane chorobą grzybiczą - dodaje przedstawicielka ratusza.

Jednocześnie zaznacza, że obwód pnia 22 drzew nie przekraczał 35 centymetrów. - Usunięcie niektórych było konieczne, żeby możliwe było zburzenie pozostałości dawnej oczyszczalni ścieków - wyjaśnia Olga Mazurek z UM Lublin.

Prace na terenie parku przy ulicy Zawilcowej nie są jeszcze zakończone. Ratusz będzie się starał o środki unijne na ten cel.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 25

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

X
Xxx
Chyba najbardziej rozwojowych wsi,w Mojrzeszowie duzo zieleni, bo gdzie nie wyjdziesz to pole he he.
m
mieszko
Mieszkam tam i szczerze mówiąc telepie mnie na to co się wyprawia tam z naszą zielenią. Większość mieszkańców jest oburzona tym pseudo parkiem wciśniętym nam na siłę. Tam się już roi od placyków, huśtaweczek i innych dyrdymałów, ale jak się weźmie kasę z unii to trzeba ją wydać, nieważne czy właściwie, byle się rozliczyć, a że to mieszkańcom nie jest potrzebne to już nie ważne. Nic Pan Marcin nie wskóra, tylko się zdenerwuje, bo nie ma z kim gadać, to konie dorożkarskie z klapkami na oczach...
d
drzewa
Widziałam te topole. Rzeczywiście były stare i się sypały. Jakby zaparkować pod nimi to przy dużym wietrze dziura w dachu gwarantowana. Poza tym topole są drzewami krótkowiecznymi o kruchym drewnie.
a
anojo
nie przyzwyczailiście siejeszcze do tego? zeby zajmowac sie zielenią jakąkolwiek trzeba Myślec. Posadzic nie problem, nie dbać o to przez lata też nie problem. A jak przychpdzi co do czego to jest jak widac
g
gość
Nudzisz się?nie ma dzisiaj żadnych mega atrakcji w Rzeszowie,tylko tak przed komputerem?cieniutko...
T
Tomasz
Wydział wydawania pozwoleń wycinania drzew UM Lublin (bo niestety nie można nazwać go Wydziałem ochrony środowiska), Miejskie Przedsiębiorstwo Zieleni ,"Wodrol - Inwestycje" i duchowni z ul.Ruskiej dowiedli,że prowadzą szkodliwą działalność na szkodę społeczeństwa Lublina.Skrajnym przykładem tego,jest wydanie przez WOŚ UM Lublin w 2011 r.pozwolenia dla parafii z ul.Ruskiej wycięcia 300 letnich drzew z terenu "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych.Bo proboszcz z biskupem wymyślili sobie,że zbudują supermarket na zabytkowej nekropolii - również prawosławnej !!! (w latach 1875 - 1915), choć zakazał tego WKZ 8 kwietnia 2011 r.(10 miesięcy przed wycięciem drzew przez proboszcza) !!!! Bolesław Stelmach stwierdził,że wycięcie drzew z terenu "Starego cmentarza unickiego",to było - "niewiarygodne barbarzyństwo ". (zobacz "Nasza Historia";marzec 2014 r.).
M
Marek68
Już niedługo przyjdzie Nowa - lepsza Władza. I w imię Narodowego Dobra i Woli Ludu (skąd my to znamy?) wprowadzą swoje porządki. I ręczę Ci, że Gierek z Gomułką to małe Pikusie przy tych nowych zahartowanych w bojach o lepsze jutro. I nikogo nie będą się pytać, tylko w nocy, po ciemku zrobią co mają zrobić. No bo przecież kto nie z nimi - to zdrajca i gorszy sort...
Zdecydują o zmianie 75% nazw ulic - to zmienią! Będą chcieli zaorać Plac Litewski - to zaorają!
O
Ość
są chętni, a że jeszcze za darmochę...
G
Gość
A nie można by "wyciąć" trochę urzędasów z Ratusza?????????
Byłoby korzystniej dla miasta.
:(
Cmentarz przy ul. Lipowej tez niestety zostal uporzadkowany ... :(
j
justyna
niestety wszystko na sprzedaż, coraz szersza gospodarka rabunkowa, niedługo Puszcza Białowieska też pójdzie do wycięcia, pod byle "szczytnym , wyższym pretekstem" ... :(
l
lopek
ostatnio nawet KL pisał o drzewie które spadło na plac zabaw, szczęście w nieszczęściu, że akurat nie było na nim ludzi a w szczególności dzieci, tak więc nie ma co się śmiać z takich rzeczy i drwić
L
Lublinianin
Przy ul.Walecznych/Unickiej w Lublinie,na "Starym cmentarzu unickim" (1611 r.) - zabytkowym wielowyznaniowym (unickim,rzym.kat.,prawosławnym), 4 lutego 2012 r.dokonano przestępczego wycięcia 71 drzew (200 -300 letnich),w tym drzewa mającego być uznanym za Pomnik Przyrody !!! (WOŚ wszczął procedurę administracyjną w 2011 r.uznania jednego drzewa za Pomnik Przyrody) .Skazany przez Sąd Rejonowy w Lublinie za to,został tylko były dyrektor WOŚ UM Lublin Marian S.,na śmieszną grzywnę 10 tysięcy złotych ! (podczas gdy drzewa te miały wartość materialną kilkudziesięciu milionów złotych,nie mówiąc o bezcennej wartości przyrodniczej,ekologicznej i kulturowej). WOŚ UM Lublin i proboszcz Andrzej Ł.z ul.Ruskiej wiedzieli,że drzewa są zdrowe (inwentaryzacja dendrologiczna stwierdzająca,że tylko dwa drzewa spośród 76,są obumarłe i dwa obumierające),i że był w tym czasie (styczeń,luty 2012 r) opracowywany przez Wydział Planowania UM Lublin MPZP dla "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych wg.projektu Prezydenta Miasta,zakazujący wycinania drzew (Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w 2011 r.ocenił,że drzewa mają dużą wartość przyrodniczą,ekologiczną i kulturową).Pomimo tego,WOŚ UM Lublin,wydał pozwolenie wycięcia drzew i proboszcz wyciął drzewa,łamiąc tym Ustawę O ochronie Przyrody,Ustawę O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami i Ustawę O planowaniu przestrzennym.Złamali też zakaz wycinania drzew Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 8 kwietnia 2011 r. zawarty w Postanowieniu o nieuzgodnieniu warunków zabudowy,które jest jedną z form ochrony zabytków,zgodnie z Ustawą O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami !!!
P
PawełWęglin
Panie Marcinie drzewa czasem się starzeją, obumierają i wtedy należy je wyciąć a nie obsesyjnie je trzymać aż w końcu dojdzie do tragedii
Skoro sami działkowicze prosili o interwencję, to znaczy, że drzewa nie były w dobrym stanie
G
Gość
Ekoterroryści zaczynają szaleć. Za chwilę to już nawet nie będzie można wycinać drzew totalnie spróchniałych i zagrażających życiu ludzi którzy obok nich przechodzą bo grupka idiotów zaprotestuje.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie