Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miastowa Sobótka z Orkiestrą Św. Mikołaja na Moście Kultury

DS
Michał Skrzypek
W sobotę czeka nas najkrótsza noc w roku, czyli wigilia św. Jana zwana potocznie nocą świętojańską. Koncertowo, i to dosłownie, będzie można ją spędzić na Moście Kultury. Podczas Miastowej Sobótki wystąpi Orkiestra Świętego Mikołaja.

Noc świętojańska obchodzona jest z 23 na 24 czerwca, czyli w wigilię świętego Jana Chrzciciela. Jednym ze zwyczajów jest rozpalanie ognisk i tańce wokół nich, a dziewczęta w tę noc rzucają wianki do rzeki.

Chociaż teraz jest to święto chrześcijańskie, to swoje początki ma w pogaństwie.

Noc świętojańska nawiązuję do Nocy Kupały. Było to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca. W niektórych regionach Polski m.in. na Podkarpaciu i Śląsku była nazywana sobótką. A tak się dobrze składa, że w tym roku Noc świętojańska wypada akurat w sobotę.

Ale powróćmy już do muzyki i Orkiestry Świętego Mikołaja. Szczególnie, że zespół w tym roku obchodzi trzydziestolecie.

Od początku istnienia do dziś przez zespół przewinęło się około 70 osób. Obecnie w skład kapeli wchodzą Bogdan Bracha (śpiew, skrzypce, fujarki oraz instrumenty stroikowe), Anna Kołodziej-Bielak, Zbyszek Kowalczyk (gitary), Marcin Skrzypek (gitara, mandolina, koboz, cymbaly, bębenki, śpiew) oraz Jacek Warszawa (perkusja).

Zespół od samego początku inspiruje się muzykę ludową.

- Rozpoznawalną cechą kapeli jest akustyczne brzmienie i używanie manier wokalnych, m.in. białego śpiewu. Jako jeden z pierwszych zespołów wprowadził do repertuaru muzykę inspirowaną słowiańskim folklorem muzycznym, przede wszystkim polskim, łemkow-skim i huculskim i tym inspiracjom pozostaje wierna do dziś - czytamy o Orkiestrze Świętego Mikołaja.

Zespół poza solowymi występami organizuje Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” w Chatce Żaka, Spotkania Ludzi Gór, a także wydaje Pismo Folkowe „Gadki z Chatki”.

A skąd w ogóle wzięła się nazwa zespołu? Jest to jedno z pytań, na które zespół nie lubi odpowiadać, a jeżeli już to czyni to w wyjątkowy skomplikowany sposób. Najkrótszą odpowiedzią kapeli jest to, że nazwa wzięła się od „Ballady o św. Mikołaju” autorstwa Andrzeja Wierzbickiego. Jednak ważniejsza od etymologii jest muzyka Orkiestry Świętego Mikołaja. A ją usłyszymy już w sobotę podczas sobótki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski