Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miedź odzyskuje formę

Grzegorz Zaniewski, Zarządzający Portfelami, RDM Wealth Management
Gospodarka amerykańska to drugi ważny element kształtujący ceny miedzi.
Gospodarka amerykańska to drugi ważny element kształtujący ceny miedzi. Michał Dyjuk
Bardzo dobra sytuacja światowej gospodarki w coraz większym stopniu wpływa na wzrost cen metali przemysłowych. Szczególnie interesująco wygląda koniunktura na rynku miedzi. W długim terminie ceny tego surowca uzależnione są przede wszystkim od popytu pochodzącego z dwóch największych gospodarek świata: USA i Chin.

Chiny inwestują w Nowy Jedwabny Szlak

Konsekwentne działania rządu Państwa Środka, mające na celu zapewnienie stabilnego rozwoju gospodarki, przekonały inwestorów, że scenariusz „twardego lądowania” wydaje się mało prawdopodobny. Tempo chińskiego wzrostu gospodarczego w ostatnich dwóch latach kształtuje się w rozsądnym przedziale pomiędzy 6,7 a 6,9 proc. r/r, przy dość stabilnej i niewielkiej inflacji (1,4 proc. za lipiec). Wskaźniki z rynku pracy oraz ostatnie dane o PMI również dają powody do optymizmu. Obok tych pozytywnych elementów, na przyszłość gospodarki chińskiej musimy spojrzeć również przez pryzmat polityki. Zbliżający się zjazd Komunistycznej Partii Chin powoduje, że obecny prezydent Xi Jinping przykłada dużą wagę do swojego sztandarowego programu gospodarczego „jeden pas, jedna droga”, zwanego Nowym Jedwabnym Szlakiem. Ta śmiała koncepcja wiąże się z ogromnymi inwestycjami w infrastrukturę, których celem jest stworzenie szlaków handlowych o dużej przepustowości dla transportu towarów i surowców pomiędzy Azją i Europą.

W ostatnim czasie chińskie władze zdecydowały się wprowadzić ograniczenia dla inwestycji chińskiego kapitału w przedsięwzięcia zagraniczne o podwyższonym ryzyku (m.in. kasyna, kluby sportowe), dając jednocześnie preferencje dla projektów związanych z Nowym Jedwabnym Szlakiem. Odpływ rodzimego kapitału z Państwa Środka w ostatnim okresie stanowił duży problem dla chińskich decydentów. Obecnie największe chińskie banki prowadzą akcje pozyskiwania nowych kapitałów z przeznaczeniem na zasilenie inwestycji infrastrukturalnych związanych z programem gospodarczym prezydenta. To nie tylko ogranicza ryzyko „twardego lądowania”, ale daje szanse na wieloletni stabilny rozwój gospodarki w całym regionie. Miedź natomiast może być jednym z głównych beneficjentów tego procesu.

Ryzykowna polityka gospodarcza Trumpa?

Gospodarka amerykańska to drugi ważny element kształtujący ceny miedzi. Jeśli spojrzymy na jej wskaźniki makro, trudno mieć wątpliwości odnośnie kondycji w jakiej znajduje się USA. Stabilny wzrost PKB, niskie bezrobocie oraz umiarkowana inflacja przy stabilnym wzroście wynagrodzeń pozwalają uznać, że do przegrzania amerykańskiej gospodarki jeszcze daleko. Wskaźniki wyprzedzające ISM oraz PMI również dają podstawy do optymizmu. Jedynym elementem ryzyka w krótkim i średnim terminie pozostaje polityka gospodarcza prezydenta Donalda Trumpa. Hasła z kampanii wyborczej, takie jak taryfy w handlu z Chinami, które co pewien czas powracają w mediach, mogłyby zaburzyć dobre relacje między tymi największymi gospodarkami świata. W dłuższym okresie miałoby to negatywny wpływ na popyt na rynku metali przemysłowych. Protekcjonizm jest jednym z większych zagrożeń dla wzrostu światowego PKB. Dlatego miejmy nadzieję, że wypowiedzi Donalda Trumpa służą jedynie jako forma negocjacji, mająca na celu wywarcie presji dla osiągnięcia doraźnych celów politycznych.

Kurs eurodolara wspiera miedź

Miedź ma także istotny związek z kursami walut. Utrzymująca się od pewnego czasu tendencja wzrostowa eurodolara stanowi doskonałe wsparcie dla notowań czerwonego metalu i jednocześnie korzystnie wpływa na kontynuację dobrej koniunktury w amerykańskiej gospodarce. Ten trend zapewne będzie kontynuowany, z uwagi na fakt, że osłabienie dolara było jednym z celów wymienianych w kampanii wyborczej Donalda Trumpa. Analiza techniczna wskazuje, że po przebiciu ostatnich oporów na wykresie eurodolara w chwili obecnej nie widać wyraźnych przeszkód, które mogłyby powstrzymać dalszą deprecjację amerykańskiej waluty. Ożywienie na rynku miedzi powinno być sygnałem dla inwestorów, że warto zainteresować się szerszym spectrum inwestycji wykraczającym poza tradycyjne instrumenty, takie jak akcje czy obligacje. Rynek metali przemysłowych, który dla indywidualnego inwestora jest dostępny za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych, wydaje się interesującą alternatywą w obecnej fazie rozwoju gospodarki światowej.

Obejrzyj wideo:
Pietraszkiewicz: Program 500 plus udowodnił, że polska bankowość jest bardzo nowoczesna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miedź odzyskuje formę - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski