Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W obchody włączyły się lubelskie instytucje

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Majdanek, Bełżec i Sobibór to miejsca na Lubelszczyźnie związane z Zagładą. Podczas akcji „Reinhardt” zginęło tu ok. 700 tys. Żydów. W środę oddano im hołd.

Od poniedziałku trwają III Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie, których kulminacyjnym momentem jest właśnie 27 stycznia, przypadający symbolicznie w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. 16 lat temu ONZ ustanowiło ten dzień Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

- Patrząc na historię Holokaustu na pierwszy plan zawsze wysuwa się Auschwitz, ale trzeba pamiętać, że istotną rolę w ludobójczym planie zagłady Żydów odegrała Lubelszczyzna – podkreśla Jakub Chmielewski z działu historii PMM.

To właśnie tu, na Lubelszczyźnie, rozpoczęło się jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii XX wieku.

- Akcja „Reinhardt” rozpoczęła się w Lublinie w połowie marca 1942 r. od likwidacji tutejszego getta na Podzamczu, ale także w Lublinie się skończyła. W dniu 3 listopada 1943 r. w obozie koncentracyjnym na Majdanku Niemcy dokonali masowej egzekucji ostatnich więźniów żydowskich, zarówno obozu koncentracyjnego na Majdanku, ale także innych obozów i placówek pracy na terenie Lublina. Ta operacja była przeprowadzona tego samego dnia jeszcze w obozie pracy w Trawnikach, zaś kolejnego dnia komando wybrało się do Poniatowej. Jednak w ciągu tych dni w obozie koncentracyjnych na Majdanku, Trawnikach i Poniatowej i kilku mniejszych placówkach zamordowano ok. 42 tys. Żydów i była to największa masakra jakiej dokonali Niemcy w historii istniejących na terenie III Rzeszy obozów koncentracyjnych. Warto pamiętać, że „Aktion Reinhardt” stanowiła element „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” jak eufemistycznie nazywali mordowanie Żydów niemieccy naziści. Rozpoczęła się w Lublinie i zakończyła się w Lublinie, zatem Lublin jest tą klamrą spinającą tę ludobójczą operację – mówi historyk.

W obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu włączyło się Muzeum Państwowe na Majdanku.

- W tym roku działania instytucji przenoszą się do sieci – mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzeczniczka PMM i dodaje, że Muzeum na Majdanku i Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu zaprezentowało filmy przybliżające losy Żydów zamieszkujących Lubelszczyznę i deportowanych tu podczas okupacji niemieckiej. Dodatkowo w Sobiborze pracownicy muzeum przeprowadzili wykład online dla uczniów ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie.

Z kolei w południe pracownicy Muzeum na Majdanku zapalili symbolicznie znicze u stóp Pomnika-Bramy.

- Zapalając 6 zniczy, złożyliśmy symbolicznie hołd 6 milionom ofiar Holokaustu. Wśród nich było blisko 700 tys. żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci, których Niemcy zamordowali w obozie koncentracyjnym na Majdanku oraz obozach zagłady w Bełżcu i Sobiborze - powiedział Grzegorz Plewik, zastępca dyrektora PMM.

W Muzeum i Miejscu Pamięci w Bełżcu oddano hołd ofiarom w Niszy Ohel, w Puławach przedstawiciele władz miasta spotkali się pod pomnikiem poświęconym "Pamięci ofiar hitlerowskiego terroru zamordowanych Żydów puławskich w latach 1939-1944", a chwilę wcześniej pod pomnikiem Ofiar Getta przy ul. Radziwiłłowskiej w Lublinie złożyli kwiaty reprezentanci i organizatorzy tygodniowych lubelskich obchodów wraz Mariuszem Banachem, wiceprezydentem Lublina.
Wydarzenia związane z III Obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holocauście na Lubelszczyźnie potrwają w lubelskich szkołach do piątku (29 stycznia).

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski