Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Lubelskie instytucje apelują o niebagatelizowanie problemu. Gdzie uzyskać pomoc?

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Szacuje się, że na depresję w Polsce choruje ok. 1,5 mln ludzi, to prawie 5 razy więcej niż mieszkańców całego Lublina, a każdego dnia 16 mieszkańców naszego kraju odbiera sobie życie. W ramach Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją lubelskie instytucje apelują o niebagatelizowanie problemu i oferują pomoc chorym dotkniętym „zespołem zaburzeń nastroju” i im bliskim.

Czas pandemii koronawirusa, a wraz z nią praca czy nauka zdalna, ograniczone kontakty z przyjaciółmi, rodziną, współpracownikami, niekiedy zagrożenie utraty pracy i kryzys związany z tymczasowym bezrobociem wpływają coraz gorzej na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Występowanie depresji w ciągu roku wzrosło nawet kilkakrotnie.

- Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją to bardzo ważna inicjatywa. Uwrażliwia i zwraca uwagę na osoby, które gorzej sobie radzą w pandemii. Wśród nich są dzieci, młodzież, seniorzy, osoby chorujące i wymagające wsparcia pomocy specjalistycznej, dorośli doświadczający licznych kryzysów osobistych - podkreśla dr Natalia Kajka, psycholog z Katedry Psychoterapii i Psychologii Zdrowia Instytut Psychologii KUL i zwraca uwagę, że problem ten nie dotyczy tylko osób dorosłych, a coraz częściej właśnie tych najmłodszych.

- Długo negowano istnienie depresji w tej grupie wiekowej. Diagnoza zaburzeń nastroju u niemowlęcia czy dziecka w wieku przedszkolno-szkolnym jest często niedoszacowana. Jest to spowodowane bardzo różnorodnymi objawami, do których obok smutku i zmniejszonego zainteresowania zabawą można również zaliczyć: epizody biegunkowe, zaburzenia snu i łaknienia, czy skłonność do chorób układu oddechowego. U starszego dziecka, do wymienionych symptomów somatycznych mogą dołączać również wybuchy gniewu, zachowania opozycyjne czy zachowania agresywne. Nie wszystkie objawy występują równocześnie, jednak utrzymywanie się ich przez dłuższy czas powinno wzbudzić czujność rodziców czy opiekunów – tłumaczy ekspertka.

U nastolatków powinno wzbudzić naszą czujność wycofanie, utrata zainteresowań i drażliwość, nadmierny krytycyzm wobec swojego wyglądu czy działań.

- Rodzice często mogą odbierać niektóre takie zachowania, jako ,,nieambitne” czy ,,leniwe”. Jednak u ich podłoża może kryć się coś więcej – dodaje.

Zaburzenie nastroju u dorosłych często wiążą się z apatią, wycofaniem, brakiem nadziei, bezsennością lub nadmierną sennością i ogólnym rozbiciem, poczuciem bezsensu, utratą energii, apetytu, myślami samobójczymi. Depresja może również potęgować popadanie w nałogi, które stają się pewnego rodzaju ucieczką, próbą wytłumienia napięcia emocjonalnego. Często występuje tzw. ,,depresja maskowana”.

- Widzimy chorobę, np. problemy z układem pokarmowym, krążenia, zaburzenia odżywiania, która maskuje depresję – podkreśla lubelska psycholog.

W ramach Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją miasto przygotowało dla osób dotkniętych depresją i ich bliskich różne formy wsparcia w postaci konsultacji psychologicznych czy webinarów, na które zapraszają specjaliści Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie.

– Doświadczenia związane z pandemią Covid-19 i koniecznością społecznego dystansowania się miały ogromny wpływ na kondycję psychiczną wielu mieszkańców Lublina. Szacuje się, że częstotliwość występowania depresji podczas epidemii wzrosła na świecie od dwóch do siedmiu razy w porównaniu z danymi z poprzednich lat. Dlatego Miasto Lublin w ramach współpracy z podmiotami i organizacjami pozarządowymi aktywnie włączyło się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. Zachęcamy mieszkańców Lublina do skorzystania z oferty proponowanej w tym dniu przez poszczególne placówki i organizacje – mówi Monika Lipińska, z-ca prezydenta miasta ds. społecznych.

Przez cały dzień w Centrum Interwencji Kryzysowej można skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych w godzinach od 7 do 19, zarówno stacjonarnie przy ul. Probostwo 6A, jak i telefonicznie pod numerem: 733 588 600, czy mailowo (pomoc@cik.lublin.eu).

Swoją pomoc oferują również lubelscy specjaliści z zakresu psychologii i psychiatrii z Lubelskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego (pod numerem 783 703 500, w godzinach 8 do 20), I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SPSK 1  w Lublinie, (pod numerami: 535 674 379 i 535 658 549, w godz. od 9 do 18), SPSK 4 przy Jaczewskiego, (pod numerem 81 72 44 778) czy Fundacji Sempre a Frente, (pod numerem 536 080 154, w godz. od 11 do 16).

Dodatkowo pracownicy SPSK 1 przygotowali cykl 12 krótkich edukacyjnych webinariów dot. problematyki związanej z depresją.

- Chcielibyśmy obalić najczęściej występujące mity związane z chorobą, przedstawić najważniejsze jej przyczyny, metody terapii, ale także sposoby zapobiegania depresji – tłumaczą specjaliści z I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji.

Materiały wideo dostępne są na stronie internetowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie: https://gallery.umlub.pl.

Z kolei Katedra Psychoterapii i Psychologii Zdrowia KUL we współpracy z I Kliniką Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji w Lublinie prowadzi projekt adresowany do młodzieży w wieku 13-18 lat.

- Z naszych wstępnych badań wynika, że odizolowane od środowiska szkolnego dzieci, spędzają niepokojąco więcej czasu przed komputerem i telefonem, a objawy dotyczące problemów emocjonalnych, interpersonalnych, czy związanych z odczuwanym brakiem swojej efektywności wskazują na podwyższone wyniki depresyjności – zaznacza dr Krajka i dodaje, że na początku uczestnicy w ramach badań będą wypełniać kwestionariusze, otrzymają wersję demo 7-dniowego treningu poznawczego.

Chęć uczestnictwa w programie można zgłosić mailowo ( kulowebadania@gmail.com).

- Zebrane wyniki badań pozwolą opracować skuteczne programy profilaktyczne i terapeutyczne dla młodzieży – dodaje.

4 mln dawek szczepionki Pfizera wkrótce trafi do Polski

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie