18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie świętuje 10-lecie

IL
W poniedziałek, w Teatrze Starym, dyrekcja i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej świętowali 10-lecie istnienia. Z tej okazji kilkadziesiąt osób otrzymało wyróżnienia i nagrody pieniężne za jubileusz pracy i zasługi dla miasta.

- W bibliotece miejskiej pracuje już od 25 lat. Muszę przyznać, że zadanie bibliotekarzy jest podwójnie trudne. W dobie internetu, mamy silną konkurencję i stale musimy walczyć o zainteresowanie czytelników. Nic jednak nie zastąpi książki. Na szczęście nadal czujemy się potrzebni, mamy grono stałych czytelników, którzy przychodzą do nas od dziecka, a później przyprowadzają swoje pociechy - przyznaje Anna Słowik, nagrodzona bibliotekarka.

Warto wspomnieć, że historia biblioteki liczy o wiele więcej niż dekadę. Jej początki sięgają roku 1907. Wówczas w Królestwie Kongresowym narodziło się Towarzystwo Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego. Mimo iż MBP mogłaby obchodzić swoje 105 urodziny, jako samodzielna placówka istnieje dopiero od 2002 roku w którym to Rada Miasta dokonała podziału Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na dwie odrębne instytucje kultury.

- Nie można mówić o kryzysie czytelnictwa. Za przykład uważam chociażby nową bibliotekę na ul. Bursztynowej, do której w ciągu dwóch miesięcy funkcjonowania, zapisało się 2 tys. osób - przyznaje Piotr Tokarczuk, dyrektor MBP.

Jak wspominał dyrektor Tokarczuk, sytuacja biblioteki uległa diametralnej zmianie, gdy Lublin zaczął starać się o miano Europejskiej Stolicy Kultury. Wówczas dotacje na funkcjonowanie placówki znacznie się zwiększyły.

W tym momencie MBP ma już 34 filie w całym mieście i cały czas się rozrasta. W przyszłym tygodniu na os. Szaserów otwarta zostanie multimedialna biblioteka "Biblio", która będzie najnowocześniejszą po tej stronie Wisły. Jak pokazują statystyki, zapotrzebowanie jest ogromne i rocznie ze wszystkich filii MBP korzysta 70 tysięcy osób.

- Początki były trudne. Biblioteka, która miała doświadczonych bibliotekarzy i znakomite zbiory, znalazła się w niezbyt dobrej sytuacji jeżeli chodzi o warunki lokalowe. Brakowało niemal wszystkiego, sprzętu, mebli. To wszystko budowaliśmy od podstaw. Na szczęście szybko stanęliśmy na nogi - podkreśla Renata Filipiak, z-ca dyrektora MBP. Pierwszą inwestycją w rozwój bibliotek była ich informatyzacja. Dzięki niej w wielu z nich mieszkańcy mogli skorzystać z bezpłatnego dostępu do internetu. - Niemalże wszystkie filie zostały w ostatnich latach wyremontowane, otrzymały nowy sprzęt komputerowy, meble, uzyskały nową aranżację wnętrz. Wszystko to z myślą o naszych czytelnikach - dodaje Renata Filipiak.

Obecnie centrala Miejskiej Biblioteki ma swoją siedzibę w budynku 'Sanitas'u przy ulicy Hempla 5. Po remoncie Centrum Kultury, powróci do nowo wyremontowanych pomieszczeń na ul. Peowiaków 12. W trakcie dzisiejszej uroczystości w Teatrze Starym, prezydent Krzysztof Żuk podkreślał, że biblioteka jest największą instytucją kulturalną Lublina.

- Jesteście instytucją chcianą. Inwestujemy w MBP bo to bardzo ważny element naszej polityki - zapewnia prezydent.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski