Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejski program in vitro. Kliniki zostały już wybrane

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Łukasz Kaczanowski/archiwum redakcji
W marcu mieszkańcy będą mogli skorzystać z programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Ratusz rozstrzygnął konkurs na kliniki, które będą obsługiwać proces.

W konkursie oferty złożyły 3 podmioty, które zostały pozytywnie ocenione to one będą realizować program. Te kliniki to: Gyncentrum Sp. z o.o., konsorcjum firm: Ab ovo Sp. z o.o. oraz Centrum Bocian Sp. z o.o. Sp. Komandytowa i Ovum Rozrodczość i Andrologia Sp. z o.o.

- Program ruszy w pierwszych tygodniach marca, o czym poinformujemy oddzielnym komunikatem. Osoby zainteresowane uzyskaniem miejskiego dofinansowania, będą mogły zgłaszać się bezpośrednio do podmiotów realizujących program - powiedziała Izolda Boguta z biura prasowego ratusza.

Oszacowano, że w Lublinie odbiorcami programu leczenia niepłodności może być około 360 par.

Program dofinansowania do leczenia niepłodności metodą in vitro dla mieszkańców Lublina zakłada wsparcie pieniężne do wykonywania 2 procedur zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego. W procedurze ma rocznie wziąć udział minimum 50 par. Dofinansowanie będzie wynosić 5 tys. zł do jednej procedury in vitro. Realizacja programu jest zaplanowana w latach 2023-2025, a środki jakie zostały przeznaczone na ten cel to 1,52 mln zł.

Kto może wziąć udział w programie?

- Adresatami programu są pary z problemem niepłodności będące mieszkańcami Lublina oraz rozliczające podatek na terenie miasta, pozostające w związku małżeńskim lub partnerskim, które przeszły postępowanie diagnostyczne w kierunku niepłodności - wyjaśniła Katarzyna Duma, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.

O dofinansowaniu do programu polityki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego zdecydowali radni podczas sesji w grudniu ubr. Strategię działania opracował profesor Sławomir Wołczyński (kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku).

- Dziś leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego jest dostępne w ramach usług komercyjnych, bez wsparcia z budżetu państwa. Oznacza to pozbawienie wielu par posiadania potomstwa, dlatego miejski program dofinansowania do procedury in vitro wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom i jest odpowiedzią na faktyczne, uzasadnione medycznie problemy społeczeństwa – powiedziała Monika Lipińska, za-prezydenta Lublina.

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje niepłodność za chorobę społeczną, w Polsce zmaga się z nią 1,5 mln par.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski