Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcom oferują więcej niż ciepło

KL
Akcje społeczne, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych miasta, edukacja proekologiczna wśród najmłodszych mieszkańców miasta oraz promocja i wsparcie lubelskiego sportu. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, to przede wszystkim dostawca ciepła systemowego, ale również aktywny uczestnik życia społecznego i kulturalnego Lublina. Rokrocznie LPEC bierze udział i wspiera najważniejsze wydarzenia dla naszego miasta oraz angażuje się w wiele aspektów jego życia.

- Od lat dbamy o to, aby nasze uczestnictwo w życiu mieszkańców Lublina odbywało się na wielu poziomach. W ubiegłym roku LPEC, podobnie jak we wcześniejszych latach, wspierał wydarzenia organizowane przez społeczności lokalne, a wszystkie nasze działania kierowaliśmy bezpośrednio do naszych mieszkańców. Były to zarówno wydarzenia realizowane przez środowiska oświatowe jak i imprezy kulturalne o charakterze masowym, w tym konkursy, festyny oraz jubileusze – wylicza Jolanta Jańczak, prezes zarządu LPEC S.A.

Ekologicznie

Wśród społecznych przedsięwzięć LPEC dominującą rolę odgrywają te skierowane do najmłodszych mieszkańców Lublina i mające na celu długofalową edukację ekologiczną. W 2016 r. ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów lubelskich szkół podstawowych cieszył się konkurs rysunkowy, którego motyw przewodni brzmiał „Łączy na ciepło”. Na konkurs napłynęło 300 prac wykonanych przez uczniów. Uroczyste wręczenie nagród dla laureatów konkursu odbyło się 11 stycznia tego roku. Trzej zdobywcy głównych nagród otrzymali tablety.

- Wyłoniliśmy też dziewięciu laureatów nagród dodatkowych, którzy zostali wyróżnieni kartami podarunkowymi do salonu EMPIK. Dodatkowo, ze względu na dużą liczbę nadesłanych prac oraz ich wysoki poziom, zdecydowaliśmy się nagrodzić upominkami firmowymi kolejnych dwadzieścia pięć wyróżniających się prac – tłumaczy Teresa Stępniak-Romanek, kierownik działu strategii i marketingu.

Jak podkreślają organizatorzy, wyobraźnia jaką wykazali się uczniowie podczas interpretacji zaproponowanego im tematu przerosła wszelkie oczekiwania. Na rysunkach pojawiały się zarówno techniczne przedstawienia dostawy ciepła systemowego w postaci rur i sieci ciepłowniczej, jak i portrety rodziców czy zwierząt domowych mające symbolizować ciepło domowego ogniska. Nietuzinkowe okazały się również techniki artystyczne jakie w swoich pracach wykorzystali uczniowie.

- Oprócz tego uczniowie lubelskich szkół uczestniczą w organizowanych przez LPEC „Lekcjach ciepła”, podczas których uczą się mądrego korzystania z ciepła i dbania o środowisko naturalne – dodaje Teresa Stępniak-Romanek.

To nie jedyne działania skierowane w stronę ekologii. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w ubiegłym roku zostało partnerem konkursu ekologicznego „Strażnik skrzat ratuje świat”, organizowanego przez Straż Miejską w Lublinie. Celami tego wydarzenia było pogłębianie wiedzy ekologicznej, kształtowanie postaw proekologicznych oraz rozwijanie zainteresowań ekologicznych wśród uczniów.

LPEC odpowiadało za jedno z sześciu zadań realizowanych przez pięcioosobowe zespoły uczniów wytypowane przez daną szkołę. W trakcie rywalizacji uczniowie zmagali się z takimi tematami jak obieg wody w przyrodzie, segregacja odpadów, recykling, oszczędzanie ciepła.

- Na zadanie związane z naszym przedsiębiorstwem przyszedł czas we wrześniu. Uczniowie biorący udział w rywalizacji oraz ich opiekunowie zostali zaproszeni do siedziby LPEC, gdzie obejrzeli prezentację dotyczącą aspektów ekologicznych w ciepłownictwie. Zapoznali się z takimi pojęciami jak niska emisja, czy kogeneracja. Dowiedzieli się również o efektach, jakie przynosi modernizacja sieci ciepłowniczej oraz poznali zasady racjonalnego korzystania z ciepła. Zadanie jakie postawił przed nimi organizator konkursu brzmiało „Ubieramy zeszyt”. Zadanie to polegało na zaprojektowaniu okładki na zeszyt – opowiada Jarosław Boroch, specjalista w dziale strategii i marketingu.

Goście LPEC wykazali się podczas tego zadania ogromną pomysłowością. Wykonali okładki

„ogrzewające” zeszyt, okładki z surowców wtórnych, okładki z motywami ekologicznymi, jak również okładki z symboliką dotyczącą ciepłownictwa. Prezentacje tych prac nie odbiegały również poziomem od samego ich wykonania.

Konkurs „Strażnik skrzat ratuje świat" był doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy ekologicznej przez dzieci, a dla LPEC okazją do przedstawienia młodym mieszkańcom Lublina aspektów ekologicznych związanych z ciepłownictwem oraz promowania zachowań służących oszczędnemu korzystaniu z ciepła.

- Mamy nadzieję, że doświadczenia zdobyte przez uczniów zaprocentują w ich dalszym życiu – podkreśla Jarosław Boroch.

Kulturalnie i charytatywnie

Oprócz organizowanych samodzielnie akcji, warto wspomnieć o tych, w których LPEC aktywnie uczestniczy i regularnie je wspiera. Wśród nich dominują kulturalne i społeczne wydarzenia naszego miasta. W ubiegłym roku dostawca ciepła systemowego dla Lublina wsparł między innymi Ogólnopolski Konkurs Młodych Wokalistów i Zespołów Wokalnych „Debiuty 2016”, Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich, program edukacyjny „Karuzela Sztuki” oraz festyn „Pasje Ludzie Pozytywnie Zakręconych”.

- Uczestniczyliśmy również w festynach z okazji Dnia Dziecka w poszczególnych dzielnicach miasta. Byliśmy także obecni jako sponsor podczas „Karnawału Sztukmistrzów” i na EkoPikniku Rodzinnym. A u progu Nowego Roku po raz kolejny wsparliśmy coroczny Orszak Trzech Króli, który pomimo bardzo mroźnej pogody zgromadził rzesze Lublinian, w przeważającej większości dzieci i młodzież – mówi Teresa Stępniak-Romanek.

Życie miasta, to także wydarzenia charytatywne. Podczas nich nie mogło zabraknąć również LPEC, które tradycyjnie już wsparło lubelski Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, akcję Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę oraz wyjazd młodzieży z domów dziecka na Międzykontynentalne Spotkanie Młodych w Taizé.

Sportowo

LPEC czynnie wspiera również lubelski sport i wszelką aktywność sportową mieszkańców Lublina. - W ubiegłym roku wystąpiliśmy jako sponsor pierwszoligowej drużyny koszykarskiej MKS Start Lublin, Ogólnopolskiego Biegu Solidarności oraz Spartakiady Przedszkolaków. Byliśmy też głównym sponsorem kampanii „Rowerowy Maj 2016”, mającej na celu promowanie wśród uczniów zdrowego trybu życia i popularyzację komunikacji rowerowej w Lublinie – wylicza Teresa Stępniak-Romanek.

Dzięki kampanii „Rowerowy Maj 2016”, Szkoła Podstawowa nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego, jako zwycięzca całej akcji, otrzymała zadaszony parking rowerowy ufundowany przez LPEC.

Przedsiębiorstwo zapowiada równie aktywną działalność również w tym roku.

- Z pewnością nie zabraknie nas zarówno w życiu kulturalnym, społecznym jak i sportowym Lublina. Z przyjemnością bierzemy udział, sponsorujemy lub organizujemy wydarzenia kierowane bezpośrednio do mieszkańców naszego miasta oraz służące promocji Lublina – podkreśla Jolanta Jańczak, prezes LPEC.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski