Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Izbicy nie chcą CPK. Będą protestować w obronie swoich domów

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
archiwum
Nie ustają protesty w związku z planowaną budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. W piątek, 29 lipca, w Izbicy zaplanowana została kolejna akcja protestacyjna mieszkańców powiatu krasnostawskiego.

Celem tej akcji jest poinformowanie mieszkańców Miasta i Gminy Izbica, mieszkańców innych gmin na terenie powiatu chełmskiego, zamojskiego I tomaszowskiego o planowanych wywłaszczeniach pod inwestycje związane z budową CPK. Protest rozpocznie się o godz.17.00 i trwać będzie do 19.30. Ma w nim wziąć udział do 300 mieszkańców.

Inwestycja zakłada budowę w sumie ok. 90 km nowych torów. Będą to odcinki biegnące od Trawnik do Krasnegostawu poprzez Wólkę Orłowską, Izbicę, Zamość i Tomaszów Lubelski do Bełżca.

Ta inwestycja od samego początku budzi sprzeciw mieszkańców na wschodzie Polski. Pomimo tego, że stworzono cztery alternatywne warianty przebiegu linii, żaden z nich nie zyskał aprobaty mieszkańców.

- W samej gminie Izbica zagrożonych wywłaszczeniem jest około 40 - 60 nieruchomości w każdym wariancie. Niestety nie wzięto pod uwagę propozycji kilku naszych wariantów, które opracowaliśmy. Nasi mieszkańcy nie śpią po nocach. Boją się, że stracą na wywłaszczeniu. Młodsi gospodarze może jeszcze sobie poradzą, ale mamy dużo mieszkańców w podeszłym wieku, których domy zostaną wywłaszczone. Dla nich to jest po prostu dramat - mówi Jerzy Lewczuk burmistrz Izbicy.

Mieszkańcy gminy Izbica są zdeterminowani i zapowiedzieli, że łatwo nie ustąpią. Arkadiusz Danielak w imieniu mieszkańców gminy Izbica wysłał list w sprawie CPK do posłów z terenu województwa lubelskiego. Pisze w nim, że wielu mieszkańców powiatu krasnostawskiego boi się, że w związku z budową nowej linii kolejowej stracą domy, działki i grunty rolne, na które ciężko pracowali przez większą część swojego życia, a czasami przez kilka pokoleń. Wysyła również zaproszenia na organizowane protesty.

- Niestety tylko poseł Krzysztof Grabczuk uczestniczy w tych spotkaniach i odpowiada na naszą korespondencję, raz była też pani poseł Teresa Hałas. Pozostali parlamentarzyści milczą - mówi Arkadiusz Danielak. - Nie przestaniemy protestować. Kolejne protesty będziemy organizować po żniwach.

- Na naszej ulicy zagrożonych wywłaszczeniem 11 domów w każdym proponowanym wariancie, w tym mój dom, moich rodziców i mojej babci. Na liście obiektów do rozbiórki są też nowo wybudowane i aktualnie powstające budynki mieszkalne. Naprawdę nie śpię po nocach, bo przecież stracimy dorobek całego życia - dodaje Arkadiusz Danielak.

Jednocześnie podkreśla, że pomimo zorganizowania już kilku akcji, podczas których pokazane zostało stanowisko mieszkańców wobec planów rządu, nikt sobie nic z tego nie robi. Co więcej, prowadzone są kolejne przygotowania do inwestycji.

- Dzisiaj jest jednak dla nas piękny dzień. Dziś bowiem udaremniliśmy odwierty geologiczne na terenie Miasta i Gminy Izbica. Pracownik, który miał dokonać odwiertów na głębokości od 10 do 20 metrów na drodze gminnej w Izbicy musiał zrezygnować. Stwierdził bowiem, że jego firma złożyła wniosek do organu jednak jest on w trakcie rozpatrywania. W związku z tym został grzecznie poproszony o zaniechanie odwiertów, a że nie miał dokumentów a wniosek jak twierdził nie jest jeszcze rozpatrzony musiał grzecznie opuścić teren przyszłej budowy - mówi Arkadiusz Danielak z gminy Izbicy - mówi Arkadiusz Danielak.

Podobnie jak przy wcześniejszych protestach, piątkowa akcja będzie przebiegała pokojowo. Jednak nas poinformowano kolejne protesty mogą mieć już bardziej zdecydowany charakter i nie zakończą się szybko.

W województwie lubelskim w ramach Programu CPK powstać ma 187 km nowych odcinków. Pierwsza z inwestycji obejmie trasę z Lublina, przez Zamość, Tomaszów Lubelski, a w perspektywie do granicy z Ukrainą. Umożliwi ma znaczącą poprawę połączeń kolejowych z Zamojszczyzną i Roztoczem oraz w przyszłości uruchomienie szybkich pociągów z Warszawy i Lublina do Lwowa.

- Tutaj, na Lubelszczyźnie, jest już pierwszy odcinek linii kolejowych, ponad 100 km kolei dużych prędkości, nowo budowanych, które są w zaawansowanym etapie prac. Dzięki realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego i całego programu CPK dla Lubelszczyzny, chociażby z tego dworca będzie można dojechać np. do Warszawy. Takich połączeń będzie więcej niż obecnie. Z Zamościa będzie można dojechać do Lublina w 50 minut – dwukrotnie szybciej niż obecnie. Trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę czynnik likwidacji wykluczeń transportowych, dostarczenia szeregu połączeń komunikacyjnych. To jest szczególnie ważne dla Polski wschodniej, w mniejszych miejscowościach, gdzie często do tej pory było tak, że młodzi ludzie myśląc o swojej przyszłości, chcąc mieć możliwość atrakcyjnej pracy, dostępu do dóbr kultury, oświaty, nauki, służby zdrowia podejmowali decyzję, żeby wyprowadzić się ze swojej miejscowości. Kiedy będą mieli takie połączenia, będą mogli swoją przyszłość związać ze swoim rodzinnym miastem – mówił wiceminister Marcin Horała na spotkaniu w Lublinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski