MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy kontra rodzice uczniów. Problem z ruchem w rejonie SP 30 przy ul. Nałkowskich. Jest pomysł jak go rozwiązać

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski
Jeden kierunek jazdy, mini rondo, otwarcie zamkniętego odcinka Nałkowskich – to pomysły na rozwiązanie konfliktu drogowego w rejonie SP nr 30 na Wrotkowie. Problem ciągnie się od lat.

Szkoła nr 30 mieści się przy ul. Nałkowskich 110. Na wysokości samej placówki jezdnia jest zamknięta dla ruchu. Rodzice przywożący dzieci na lekcje muszą w tej sytuacji nawracać, aby po przywiezieniu dzieci na lekcje odjechać z rejony szkoły.

- Obecnie dojazd jest jednocześnie dojazdem mieszkańców do sąsiednich garaży. Podjazdy podjeżdżające pod budynek szkoły nie posiadają możliwości nawrotu w tej ciasnej uliczce. Dochodzi do tarasowania drogi i częstych nieprzyjemnych sytuacji pomiędzy kierowcami próbującymi wycofać swój pojazd po wysadzeniu dziecka z auta, a tymi którzy wjeżdżają i jadą w kierunku przeciwnym. Ustawione przy tej uliczce znaki drogowe nie rozwiązują problemu i nie zapewniają oczekiwanej płynności ruchu – wskazuje Leszek Daniewski, radny miejski z Klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka w interpelacji do prezydenta.

- Jest problem – przyznaje Katarzyna Jałowiec, przewodnicząca zarządu dzielnicy Wrotków.

Rada Dzielnicy na początku grudnia przyjęła uchwałę w sprawie usprawnienia ruchu w rejonie szkoły przy Nałkowskich. – Dochodzi do wielu incydentów utrudniających ruch drogowy, a także zagrażających bezpieczeństwu pieszych w tym w sposób szczególny dzieci uczęszczających do szkoły. W znacznej większości uczestnikami tych incydentów są rodzice, odwożący dzieci do placówki – piszą dzielnicowi radni w uzasadnieniu uchwały.

W listopadzie odbyło się spotkanie w sprawie ruchu drogowego przy szkole, w którym wzięli udział m.in. przedstawiciele ratusza.

- Chcąc rozwiązać ten problem podjęto działania zmierzające do opracowania kilku wariantów zmian w organizacji ruchu – przypomina Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Na liście propozycji pojawiły się m.in. o utworzenie mini ronda na terenach zielonych szkoły, otworzenie zamkniętej części Nałkowskich czy przeprowadzenie kampanii edukacyjnej dla dzieci i dorosłych.

- Rada Dzielnicy Wrotków wnioskuje do Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowymi Mobilnością Miasta Lublin o opracowanie wstępnej koncepcji dotyczącej organizacji ruchu jednokierunkowego na ul. Nałkowskich na odcinku od sklepu „Ryjek” do parkingów przy sięgaczu z ul. Romera do ul. Nałkowskich (przy blokach Romera 28 i Nałkowskich 111) – wskazują dzielnicowi radni.

Problem z ruchem na Nałkowskich potwierdza Straż Miejska.

– Występuje w godzinach 7- 9, kiedy rodzice dowożą dzieci do szkoły oraz w godzinach 15 - 17 kiedy uczniowie kończą naukę – mówi Robert Gogola, rzecznik lubelskiej Straży Miejskiej. I dodaje: - W wakacje problemu z ruchem tym rejonie nie ma.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski