MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Kraśnika protestują przeciw usunięciu Pomnika Partyzanta. Jest pomysł na jego uratowanie

Katarzyna Puczyńska
KP
Mieszkańcy Kraśnika protestują przeciw wydanej przez IPN opinii i nie zgadzają się na usunięcie Pomnika Partyzanta. Zaproponowali inne rozwiązanie. Wojewoda nie mówi nie.

Przeciw usunięciu monumentu wypowiedział się ostatnio wiceminister Jarosław Stawiarski stwierdzając, że nie jest to pomnik „utrwalaczy władzy ludowej” a monument poświęcony partyzantom walczącym z niemieckim okupantem.

Oficjalne pismo do wojewody lubelskiego skierowali w sprawie Pomnika Partyzanta poseł Wojciech Wilk oraz przedstawiciele Związku Kombatantów RP, starosta kraśnicki Andrzej Maj, Stowarzyszenie „Uczciwy Kraśnik” i Społeczny Opiekun Zabytków.

Zasugerowali, by pomnik pozostał, a usunięto boczne tablice z cokołu, na których umieszczono tekst „Marszu Gwardii Ludowej”.

W to miejsce proponują odtworzenie samych płaskorzeźb z zachowaniem wcześniejszej ikonografii m.in. scen pożegnania matki z synem oraz przygotowań do wykolejenia niemieckiego pociągu wojskowego oraz opatrzenie ich nowym tekstem odnoszącym się do działań wymierzonych w niemieckie transporty kolejowe.

- Na pewno należy dostosować ten pomnik do stanu zgodnego z ustawą dekomunizacyjną, a sama zmiana tablic, które nawiązują do okresu komunistycznego i do działalności partyzantki komunistycznej jest całkowicie wystarczająca – uważa wojewoda Przemysław Czarnek.

Władze miasta również zajęły stanowisko w tej sprawie. - Nie jesteśmy przekonani do stwierdzenia, że pomnik jednoznacznie propaguje komunizm i powinien być usunięty - zaznacza Marzena Pomykalska, pierwszy zastępca burmistrza.

Ale Pomnik Partyzanta to nie jedyny monument na Lubelszczyźnie, o który walczą mieszkańcy.

Radni Biłgoraja stanęli w obronie pomnika Józefa Dechnika ( działacza PZPR), który według IPN też propaguje komunizm. Zarzucają historykom IPN, że w swojej opinii pominęli ważne fakty z działalności Dechnika. Chodzi m.in. o jego zasługi dla rozwoju Biłgoraja.

- Oceniając człowieka należy wziąć pod uwagę całe jego życie, a nie jedynie podkreślać niechlubne karty życiorysu – wskazał Jarosław Bondera radny z Biłgoraja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski