Mieszkańcy odetchną. Skowronkowa i Bliska zostaną gruntownie przebudowane

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski
Udostępnij:
Ponad 9 mln zł za kilometr przebudowanej drogi – takie mogą być koszty prac przy ul. Skowronkowej oraz ul. Bliskiej. Łącznie inwestycja obejmie 3,5 kilometra ulic. Roboty powinny zakończyć się pod koniec 2023 r.

Roboty na ul. Skowronkowej obejmą odcinek od al. Warszawskiej do ul. Podleśnej, w przypadku ul. Bliskiej chodzi o fragment między Wojciechowską a Nałęczowską. Łączna długość tras to 3,5 km. Miasto ogłosiło we wtorek (4 stycznia) przetarg na przebudowę tych dróg.

- Zamówienie dotyczy przebudowy układu drogowego w północno-zachodnich dzielnicach Lublina. Nowo budowane ulice znacząco poprawią poziom skomunikowania obsługiwanego przez nie rejonu miasta – podkreśla Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Przy ul. Skowronkowej zameldowanych jest 541 mieszkańców. Od lat dopominali się o przebudowę ulicy. Inwestycja obejmie odcinek o długości ok. 2 km. Wykonawca zbuduje jednojezdniową ulicę o nawierzchni asfaltowej. Jezdnia ma mieć sześć metrów szerokości, po obu jej stronach powstaną chodniki.

- Inwestycja zakłada także budowę dojazdów (sięgaczy) do obsługi istniejącej zabudowy przyległej do ul. Skowronkowej o łącznej długości około 670 metrów, siedmiu miejsc postojowych, 92 słupów oświetlenia ulicznego z energooszczędnymi oprawami typu LED – wylicza Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Zlecenie będzie dotyczyło też infrastruktury podziemnej. Ma być wybudowana kanalizacja deszczowa wraz ze zbiornikiem retencyjnym. Do przebudowy trafią sieć gazowa, energetyczna i teletechniczna na odcinkach kolidujących z układem drogowym.

- Z kolei w dzielnicy Szerokie zakres zadania dotyczy budowy ul. Bliskiej wraz z przebudową ul. Wojciechowskiej w obrębie istniejącego skrzyżowania, z dowiązaniem projektowanego układu drogowego do zakresu ulic Nałęczowskiej i Wojciechowskiej. Zamówienie uwzględnia również budowę dojazdów (sięgaczy) do obsługi istniejącej i projektowanej strefy zamieszkania oraz budowę 15 miejsc postojowych – opisuje Góźdź.

Projekt przewiduje też wykonanie schodów łączących ul. Bliską z ul. Nałęczowską wraz z pochylnią dla osób z niepełnosprawnościami.

Na wykonanie wszystkich robót zwanych z budową ulic Skowronkowej i Bliskiej ratusz daje 19 miesięcy. - Z nowo powstałych jezdni i chodników mieszkańcy skorzystają w przyszłym roku – mówi Góźdź.

Koszt inwestycji jest szacowany na 31,6 mln zł, czyli nieco ponad 9 mln zł za każdy kilometr. Ratusz na sfinansowanie robót dostał wsparcie w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Wynosi ono 30 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie