Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy ul. Laurowej toną w błocie. Chcą dojazdu do mieszkań

Artur Jurkowski
Ul. Laurową miał  wybudować deweloper, który postawił tam osiedle. Mieszkania są  już zasiedlone, ale drogi nadal nie ma
Ul. Laurową miał wybudować deweloper, który postawił tam osiedle. Mieszkania są już zasiedlone, ale drogi nadal nie ma Małgorzata Genca
- Zdarzało się, że zimą do wezwanej karetki pogotowia dziecko musiało być niesione na rękach do ul. Dożynkowej. Co by było, gdyby doszło do pożaru i wóz strażacki nie miałby możliwości dojazdu? - pyta Grzegorz Zubala z ul. Laurowej na Ponikwodzie. Mieszkańcy od lata czekają na budowę drogi. Miał ją wykonać deweloper, który postawił bloki. Ale ulica nie powstała. - Brniemy w błocie po kolana - opisuje pan Grzegorz.

Mieszkający przy Laurowej zebrali ponad 1100 podpisów pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie budowy drogi. Chcą, aby ratusz zrealizował inwestycję w 2014 r. Radni zajmą się sprawą na grudniowej sesji. - Nie będziemy, bo i nie możemy wybudować tej drogi. Zobowiązał się do tego deweloper. Jeśli tego nie zrobi, to nałożymy kary - informuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Ul. Laurowa to dojazd do budynków nr 16, 18 i 20, w których mieszka ok. 150 rodzin. Droga jest częściowo utwardzona betonowymi płytami, ale docelowej nawierzchni jak nie było, tak nie ma. Pierwotnie ulicę miały budować dwie firmy deweloperskie: KS Development i PPH Orion. Obie zobowiązywały się do tego umowami z miastem podpisanymi w 2008 roku. Orion ostatecznie wycofał się z budowy mieszkań. Postawił je natomiast KS Development. Mimo wielokrotnych prób nie udało nam się skontaktować z firmą.

- Kupując mieszkania wnieśliśmy też opłatę za drogę dojazdową. A jej ciągle nie ma - dodaje Grzegorz Zubala.

- KS Development był wielokrotnie wzywany do zbudowania ul. Laurowej. Dalej będziemy naciskać na inwestora, bo budynki są już zasiedlone - podkreśla Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza.

Magistrat ma jednak niewielkie pole manewru. I to z własnej winy. W umowie z dewelopera-mi zapisano, że ulica ma powstać wraz z oddaniem do użytku budynków. Tylko, że zostały one dopuszczone do użytkowania warunkowo. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zgodził się, aby taki stan rzeczy trwał do czerwca 2015 r.

- W podpisywanych obecnie umowach z deweloperami pojawiają się już precyzyjne terminy graniczne, kiedy drogi dojazdowe muszą być wykonane - dodaje Kieliszek.

- Na razie musimy jednak "gasić pożary", wywołane działaniami deweloperów. Widzimy trudną sytuację, w której znalazły się setki rodzin z ul. Laurowej. Dlatego zdecydowaliśmy się na budowę ul. Cynamonowej, która w pewien sposób rozwiąże problem - mówi Żuk.

Ul. Cynamonowa jest równoległa do ul. Laurowej. Ratusz zarezerwował na ten cel 1,5 mln zł w projekcie budżetu Lublina na 2014 r. - Chcemy naszym projektem uchwały zwrócić uwagę na sytuację mieszkańców, którzy znaleźli się w podobnym do nas położeniu - tłumaczy Zubala.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski