Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Wrotkowa chcą nowej szkoły. Ratusz proponuje rozbudowę istniejącej

Artur Jurkowski
W szkole przy ul. Nałkowskich uczy się około 900 uczniów. Zajęcia są prowadzone na dwie zmiany
W szkole przy ul. Nałkowskich uczy się około 900 uczniów. Zajęcia są prowadzone na dwie zmiany Anna Kurkiewicz
- Z zazdrością patrzymy na inne lubelskie szkoły, które kończą zajęcia o godzinie 14. U nas, tak wynika ze wstępnego planu zajęć na przyszły rok szkolny, lekcje będą trwały od godz. 7.20 do 19.20. Mamy po prostu za mało miejsca, a liczba uczniów rośnie - mówi Elżbieta Satowska, dyrektor SP nr 30 przy ul. Nałkowskich.

Ratusz zmianę sytuacji widzi w rozbudowie placówki. Chce dobudować nowy segment dla najmłodszych uczniów. Mieszkańcy Wrotkowa mówią "nie" temu pomysłowi. Dlaczego? Bo m.in. dzieci straciłyby część skateparku, na terenie którego jest planowana ta inwestycja.

- Mówienie, że nie ma innego sposobu na rozwiązanie problemu, jest uczeniem ludzi bezradności. Sprowadzeniem wszystkiego do sytuacji "nie da się". Decyzja zapadła bez udziału mieszkańców, bo ze strony ratusza nie było woli rozmowy - twierdzi Anna Poterucha-Radomska, inicjatorka Facebookowej akcji "Nie dla likwidacji skateparku".

Mieszkańcy znaleźli sojuszników wśród części miejskich radnych.

- Plany prezydenta to gaszenie pożaru, a nie rozwiązanie problemu. Budowa nowego segmentu szkoły przy ul. Nałkowskich nie uwzględnia realiów, potrzeb mieszkańców - przekonuje Tomasz Pitucha, radny PiS, który z dwoma innymi rajcami z tego ugrupowania przygotował projekt uchwały zobowiązującej ratusz do opracowania strategii rozwoju dzielnicy Wrotków. Radni będą nad nim debatować za tydzień.

- Nie myśli się, co będzie tu za dwa, pięć, dziesięć lat, tylko działa doraźnie - dodaje Piotr Popiel, radny PiS.
Mieszkańcy i radni twierdzą, że najlepszym rozwiązaniem byłaby budowa nowej szkoły.

- W rejonie ul. Fulmana, gdzie powstaje osiedle mieszkaniowe dla 12 tysięcy osób - wskazuje Pitucha.

Samorządowcy i mieszkańcy twierdzą, że budowa nowego segmentu m.in. zwiększy chaos komunikacyjny w re-jonie szkoły, pozbawi dzieci i młodzież części terenów rekreacyjnych.

Ratusz broni swojej decyzji o rozbudowie. - Nowy segment szkoły powstanie w ciągu roku i będzie można z niego korzystać od września 2016 r. Inaczej uczniowie będą kończyć lekcje o godzinie 20 - mówi Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina. I dodaje: - Rozbudowa szkoły nie eliminuje powstania w przyszłości nowej placówki na Wrotkowie. Tylko, że jej budowa zajmie co najmniej trzy lata, a sytuację dodatkowo komplikuje to, że nie dysponujemy w tym rejonie własnymi terenami pod taką inwestycję.

W nowym segmencie SP 30 ma powstać 19 sal, z czego osiem do edukacji wczesnoszkolnej oraz m.in. do zajęć z religii lub etyki, świetlice szkolne i pracownia informatyczna. Obiekt miałby ok. 2,5 tys. mkw. na trzech kondygnacjach.

Koszt rozbudowy szkoły przy ul. Nałkowskich jest szacowany na 6 mln zł, budowa nowej szkoły mogłaby pochłonąć 20-30 mln zł. - W przyszłym roku chcemy ponadto wyremontować boiska przy SP 30 i wykonać dokumentację techniczną dobudowy hali sportowej - uzupełnia Krzyżanowska.

Pod petycją przeciwko rozbudowie SP 30 podpisało się ok. 800 mieszkańców Wrotkowa. - W przyszłym tygodniu złożymy ją w ratuszu - zapowiada Poterucha-Radomska.

Obecnie w szkole przy ul. Nałkowskich 110 w 34 klasach uczy się 863 dzieci. W roku szkolnym 2015/2016 liczba oddziałów ma wzrosnąć do 38, a liczba uczniów do 987. W kolejnym roku oddziałów ma być już 40, a uczniów - 1002.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski