Mieszkańcy zobaczą rękopisy Czechowicza. Powód? Urodziny poety

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Józef Czechowicz, urodził się 15 marca 1903 r. w służbowym mieszkaniu ojca, w suterenie przy ul. Kapucyńskiej 3. Jak nie trudno policzyć w środę minie 120 lat od tamtego wydarzenia. Z tej okazji Muzeum Czechowicza przygotowało specjalne wydarzenie - prezentację rękopisów najwybitniejszego lubelskiego poety.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć między innymi zapisane odręcznie materiały autobiograficzne, brulion z wierszami, teksty literackie oraz listy, które poeta ozdabiał własnoręcznymi rysunkami. Nie zabraknie również rękopisu „Poematu o mieście Lublinie”!

Kiedy można będzie obejrzeć artefakty?

Eksponaty ze względu na warunki, w jakich powinno się je przechowywać, mogą być prezentowane rzadko i przez krótki czas. Dlatego też przypadająca w tym roku 120. rocznica urodzin Czechowicza to doskonała okazja żeby zobaczyć te artefakty. Zapisane ręką Józefa Czechowicza stronice będzie można oglądać w muzeum jego imienia (ul. Złota 3) przez dwa tygodnie, od 15 do 29 marca.

Trochę informacji o poecie

Józef Czechowicz urodził się w Lublinie, także tu chodził do szkoły, Seminarium Nauczycielskiego, pracował w Szkole Specjalnej w Lublinie i w redakcjach wielu czasopism, m.in. naszego Kuriera Lubelskiego. W swoim rodzinnym mieście zginął tragicznie pod gruzami kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu podczas bombardowania przez niemiecką Luftwaffe 9 września 1939 r. Kamienica ta nie została odbudowana, a w jej miejscu postawiono pomnik upamiętniający autora „Poematu o mieście Lublinie”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Erytrol jest szkodliwy?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie