Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkania komunalne w Lublinie. Jak długo trzeba czekać? Średnio siedem lat

Gabriela Bogaczyk
Pod koniec 2015 roku miejska Spółka TBS „Nowy Dom” oddała do użytku trzy bloki przy ulicy Zygmunta Augusta z 113 lokalami mieszkalnymi oraz przedszkolem
Pod koniec 2015 roku miejska Spółka TBS „Nowy Dom” oddała do użytku trzy bloki przy ulicy Zygmunta Augusta z 113 lokalami mieszkalnymi oraz przedszkolem Anna Kurkiewicz
Kolejka oczekujących na mieszkanie komunalne w Lublinie liczy już 5 tys. osób. Do naszej redakcji zgłosiła się wychowanka domu dziecka, której nawet nie wpisano na listę.

- Dwa miesiące temu opuściłam dom dziecka. Mieszkam teraz kątem u znajomych. Złożyłam wniosek o mieszkanie komunalne w Lublinie. Dostałam tylko dwa punkty i nie znalazłam się na liście oczekujących, bo urzędnicy uznali, że mam dobre warunki lokalowe. Tylko nie wzięli pod uwagę, że ja już nie mieszkam w domu dziecka, więc powinnam być inaczej traktowana przy ocenianiu kryteriów - skarży się pani Agnieszka z Lublina.

Ratusz potwierdza że lublinianka złożyła dokumenty w urzędzie. Nie poinformowała jednak Wydziału Spraw Mieszkaniowych o zmianie adresu zamieszkania. To dlatego otrzymała jedynie 2 punkty.

- Pani Agnieszka będzie mogła złożyć zastrzeżenie z informacją o nowych warunkach mieszkaniowych - wyjaśnia Joanna Bobowska z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Wychowankowie domów dziecka na razie mogą się starać o przyznanie mieszkania komunalnego na tych samych zasadach co wszyscy mieszkańcy. Osobna lista dla wychowanków domów dziecka, zwiększająca ich szanse w staraniach o mieszkanie, zostanie opracowana najprawdopodobniej w przyszłym roku.

Przypomnijmy, że kolejka oczekujących na mieszkanie komunalne w Lublinie liczy już 5 tys. osób. - W pierwszej połowie 2016 roku wpłynęło 230 nowych wystąpień o pomoc mieszkaniową. Na realizację czeka ponad 60 rodzin. Średni czas oczekiwania na lokal komunalny wynosi 7 lat - przypomina Bobowska.

O mieszkanie komunalne mogą się starać osoby, które nie są właścicielami żadnej nieruchomości, a ich miesięczny dochód nie przekracza 970 zł na osobę w rodzinie i 1,4 tys. zł w gospodarstwie jednoosobowym. Podstawowymi kryteriami są również aktualne warunki mieszkaniowe, stan zdrowia i czas ubiegania się o mieszkanie. Ale są i optymistyczne informacje. W ubiegłym roku Zarząd Nieruchomości Komunalnych rozpoczął budowę 3 bloków komunalnych z 120 mieszkaniami. Zakończenie prac zaplanowano na czerwiec 2017.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski