Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkania w Lublinie rosną jak grzyby po deszczu

Artur Jurkowski
Office Park - kompleks biurowo-usługowo-mieszkaniowy przy  alei Kraśnickiej. Łącznie ma mieć 100 tys. mkw. powierzchni.
Office Park - kompleks biurowo-usługowo-mieszkaniowy przy alei Kraśnickiej. Łącznie ma mieć 100 tys. mkw. powierzchni. Małgorzata Genca
W 2015 roku wydano 7867 pozwoleń na budowę mieszkań. Eksperci: Mówienie o boomie na rynku jeszcze zbyt ryzykowne.

- Te dane napawają optymizmem - podkreślał Wojciech Wiśniewski z Ośrodka Statystyki Budowlanej. Chodzi o wskaźniki dotyczące budownictwa w woj. lubelskim. We wtorek Urząd Statystyczny przedstawił podsumowanie za lata 2014 - 2015.

Słupki po dwóch latach idą w górę

W ub. roku w woj. lubelskim wydano 7867 pozwoleń na budowę. - Idą dobre czasy dla województwa - stwierdził Wiśniewski.

Wynik za 2015 r. był o 2180 mieszkań lepszy niż w 2014 r. (wtedy wydano 5687 pozwoleń) i o 2037 niż w 2013 r. - 5830 pozwoleń). - Pojawiła się też nowa tendencja. Pierwszy raz od 2006 roku wydano więcej pozwoleń na budowę mieszkań w budynkach wielorodzinnych niż jednorodzinnych. To pokazuje, że budujemy na sprzedaż i pod wynajem - wskazywał Wiśniewski.

Czy można mówić o ożywieniu na rynku budowlanym? - Byłbym ostrożny z wydawaniem takiego werdyktu. O ile rzeczywiście na rynku pierwotnym sytuacja wygląda dobrze, to na rynku wtórym panuje raczej zastój. A tylko dobrze prosperujące oba te segmenty wskazywałyby na ożywienie branży - oceniał Tomasz Iwan z Biura Nieruchomości Kleczkowski w Lublinie.

W pierwszych pięciu miesiącach tego roku w woj. lubelskim oddano do użytku 2695 mieszkań, z czego 850 w Lublinie.

Biurowce - tak, centra handlowe - nie

W 2015 roku wydano pozwolenia na budowę 67,7 tys. mkw. powierzchni biurowych. - To najwyższy wskaźnik w skali ostatnich 10 lat - przypominał Wiśniewski.

To więcej niż łącznie w latach 2012 - 2014 (63 tys. mkw.). Powód? Centrum Zana zaczęło budowę kompleksu u zbiegu Kraśnickiej i Nałęczowskiej. - To pokazuje, jak płytki jest lubelski rynek pod tym względem, wystarczy, że najważniejszy gracz zaczyna nowy projekt i wskaźniki raptownie idą górę - mówił Iwan.

Spadło natomiast zainteresowanie budynkami handlowymi i usługowymi. W ub.r. wydano pozwolenia na budowę 83,5 tys. mkw. powierzchni w takich obiektach. To najmniej od 2006 roku (rekordowy był 2011 - 224,7 tys. mkw., poprzedni najsłabszy wynik z 2007 r. - 113,4 tys. mkw.).

- Rynek jest przesycony galeriami. Skończyła się ekspansja głównych sieci handlowych: hipermarketów i dyskontów spożywczych - dodał Iwan.

W budownictwie kokosów nie ma

3136,82 zł wyniosła w maju średnia pensja w budownictwie. Była o 2,6 proc. wyższa niż rok wcześniej. - To pierwszy od lat wzrost wynagrodzeń w tym sektorze - mówił Andrzej Matacz, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie.

Średnia pensja w woj. lubelskim to 3610,86 zł (brutto).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski