Mieszkanie pod klucz czy deweloperskie?

Materiał partnera zewnętrznego
Popularność budownictwa deweloperskiego sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na wybór takiego lokalu jako docelowego miejsca do życia. Zarówno samotne pary, jak i rodziny z dziećmi widzą w nim szansę na własne mieszkanie, które zapewni komfort nie tylko funkcjonalnym rozplanowaniem wnętrz, ale też atrakcyjną okolicą. W ofercie są mieszkania wykończone w różnym standardzie. Dlatego już na wstępie trzeba dokonać wyboru pomiędzy lokalem w stanie deweloperskim, a takim z wykończeniem pod klucz. Czym się one różnią i które rozwiązanie jest lepsze?

Czym jest stan deweloperski mieszkania?

Pojęcie stanu deweloperskiego pojawiło się na polskim rynku nieruchomości i budownictwa mieszkaniowego zaledwie kilkadziesiąt lat temu. Nie jest on żadnym oficjalnie przyjętym standardem, ale ma formę umowną i co ciekawsze – indywidualną dla każdego dewelopera.

Pojawienie się takiego określenia jest wynikiem intensywnego rozwoju firm, które zajmują się kompleksowym wykonawstwem budynków – zarówno wielorodzinnych, jak i szeregowych czy wolnostojących. Każda z takich firm deweloperskich stosuje swoje własne standardy wykonania, które obejmują różne elementy wykończenia wnętrz.

W jednym przypadku można liczyć na surowe tynki, w drugim – na malowanie ściany lub wyrównanie powierzchni gipsem. Wszystkie te okoliczności sprawiają, że standard deweloperski nie jest zdefiniowany w sensie ogólnym. Czy to oznacza, że wybierając mieszkanie w stanie deweloperskim kupujesz kota w worku?

Wcale tak nie jest pod warunkiem, że dokładnie czytasz zapisy umieszczone w umowie kupna sprzedaży lokalu czy domu. To właśnie ona precyzyjnie określa (a przynajmniej powinna określać), co rozumie przez taki standard dany inwestor.

Typowe elementy wykończenia w standardzie deweloperskim

Pomimo tych różnic i indywidualnego podejścia do standardu deweloperskiego ogólnie przyjmuje się pewne „must be”, które jest wymagane dobrymi praktykami budowlanymi i szacunkiem dla klienta. Dlatego decydując się na takie rozwiązanie zazwyczaj możesz liczyć na:

 • wykonanie wszystkich niezbędnych instalacji (wodnej, gazowej, CO) włącznie z grzejnikami i piecem (jeśli jest niezbędny),
 • wykonanie wylewki podłogowej,
 • położenie tynków na ścianach,
 • wykończenie przestrzeni wspólnych (klatki schodowe, korytarze),
 • zagospodarowanie terenu wokół budynku,
 • przygotowane miejsca parkingowe.

Dodatkowo umowa może też przewidywać montaż drzwi wewnętrznych i ogrodzenie terenu. Sporadycznie pojawia się w niej tzw. „biały montaż, czyli ceramika łazienkowa. Wśród nowych praktyk deweloperów można też spotkać podciąganie instalacji gazowej tylko do klatki schodowej. O jej podłączeniu do mieszkania decyduje sam właściciel, który może zrezygnować z gazu w ogóle.

Czego możesz oczekiwać po wykończeniu pod klucz?

Deweloper mieszkaniowy, który oferuje nieruchomości w standardzie określonym umową może też zaproponować przyszłym lokatorom wykończenie lokalu pod klucz. W przeciwieństwie do standardu deweloperskiego zapewnia ono znacznie wyższy poziom komfortu, a przede wszystkim pozwala na natychmiastowe wprowadzenie się. Oznacza to, że nabywca może w pełni korzystać ze wszystkich udogodnień bez potrzeby wykonywania remontu czy inwestowania w dodatkowe prace i materiały. Mieszkanie pod klucz zazwyczaj zawiera:

 • wykładziny podłogowe – panele, wykładziny dywanowe, płytki podłogowe - zależnie od tego, co zawarto w planach architektonicznych,
 • ceramikę łazienkową – wannę, umywalkę, sedes,
 • wykończenie ścian gładzią gipsową lub farbą,
 • glazurę i terakotę w pomieszczeniach sanitarnych oraz w kuchni,
 • drzwi wewnętrzne,
 • podłączone podstawowe wyposażenie z grupy AGD.

Ze względu na to, że wykonano w nim znacznie więcej prac i wykorzystano dodatkowe materiały, koszt takiego mieszkania jest wyższy. Dla jednych takie rozwiązanie ma swoje zalety, dla innych wady.

Zalety mieszkania deweloperskiego i z wykończeniem pod klucz

Analizując różnice pomiędzy standardem deweloperskim a wykończeniem mieszkania pod klucz większość osób zastanawia się, jakie zalety ma każde z tych rozwiązań. Jak zwykle bywa w takich sytuacjach określenie, które z nich jest lepsze, ma charakter subiektywny. Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy dobrym wyborem będzie standard deweloperski czy też mieszkanie pod klucz.

Odpowiedź jest bowiem uzależniona od wielu różnych czynników. Są wśród nich takie, jak preferencje, potrzeba natychmiastowego wprowadzenia się, dostępne środki finansowe czy potrzeba komfortu. Jakie obiektywne zalety ma każde z tych rozwiązań?

Mieszkanie w standardzie deweloperskim
Wybierając stan deweloperski otrzymujesz:

 • możliwość samodzielnego decydowania o tym, jakie chcesz mieć podłogi, ściany, umywalki czy drzwi wewnętrzne,
 • lokal w znacznie niższej cenie,
 • możliwość rezygnacji np. z instalacji gazowej i kuchenki na gaz na korzyść indukcji,
 • możliwość dokonania przebudowy w ograniczonym zakresie (np. przesunięcie ścianki działowej czy obniżenie sufitu,
 • możliwość wykonania części prac samodzielnie, obniżając koszty.

Mieszkanie z wykończeniem pod klucz
Wybierając wykończenie mieszkania w standardzie pod klucz otrzymujesz:

 • możliwość natychmiastowego wprowadzenia się,
 • brak potrzeby inwestowania środków w elementy wykończenia i pracę fachowców,
 • możliwość korzystania ze wszystkich udogodnień – wody, prysznica czy wanny, kuchenki gazowej, centralnego odkurzacza itp.
 • możliwość wcześniejszego zapoznania się z ostatecznym wyglądem wnętrz jeszcze przed wprowadzeniem,
 • gwarancję wykonania wszystkich robót zgodnie ze sztuką budowlaną (sprawdzenie jakości materiałów i sposobu wykonania prac przed odbiorem mieszkania).

Mieszkania w Lublinie – jaki standard wybrać?

Podjęcie decyzji o tym czy wybrać mieszkanie w standardzie deweloperskim czy też wykończenie pod klucz nie jest proste i oczywiście zależy od indywidualnego spojrzenia przyszłych lokatorów. Wiele osób uważa, że możliwość samodzielnego przygotowania wnętrz pozwoli im zaoszczędzić sporo pieniędzy.

W rzeczywistości nie zawsze tak jest. Deweloper mieszkaniowy LUK oferuje mieszkania w Lublinie w standardzie deweloperskim, z możliwością wykończenia pod klucz za odpowiednią dopłatą.

Analizując koszty materiałów, warto wziąć pod uwagę fakt, że firmy inwestorskie nie kupują kafelków czy wykładzin na sztuki. Hurtowe zakupy u współpracujących dostawców zazwyczaj oznaczają znacznie niższe ceny.

Decydując się na mieszkanie w Lublinie, należy uwzględnić fakt, że samodzielne wykończenie może być tańsze, ale z pewnością więcej zapłacisz za materiały. Nie masz również gwarancji, że bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia właściwie położysz wykładziny czy terakotę. Poprawianie Twojej pracy przez fachowca będzie kosztowne.

Dodaj ogłoszenie