Program obchodów 80. rocznicy
20 lipca – Spacer historyczny i spotkanie z Joanną Bator i Katarzyną Wasilewską
Obchody 80. rocznicy likwidacji KL Lublin rozpoczną się 20 lipca. O godzinie 11:00 odbędzie się spacer historyczny „Szlakiem walk o Lublin”. Spacer będzie dotyczył wydarzeń rozgrywających się w mieście od 22 do 25 lipca 1944 roku. Trasa spaceru wynosi 7,5 km, a czas trwania to około 2 godziny. Zbiórka uczestników odbędzie się na Moście Lutosławskiego.
Wieczorem, o godzinie 18:00, w Teatrze Starym w Lublinie odbędzie się spotkanie „(Nie)Pamięć. Majdanek w historiach rodzinnych” z udziałem Joanny Bator i Katarzyny Wasilewskiej.
– Ojciec Katarzyny Wasilewskiej, Wieńczysław Gliński, oraz dziadek Joanny Bator, porucznik Stefan Borowiecki, byli więźniami Majdanka. Pierwszy z nich przeżył wojnę i zyskał popularność jako aktor teatralny i filmowy. Drugi zginął w obozie. O doświadczeniach związanych z przekazywaniem pamięci o trudnym dziedzictwie i jego wpływie na swoją twórczość pisarki opowiedzą Marcie Grudzińskiej, historyczce Państwowego Muzeum na Majdanku – podkreśla Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzeczniczka prasowa Państwowego Muzeum na Majdanku.
Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, jednak obowiązują wejściówki, które można odebrać w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej.
22 lipca – Ceremonia upamiętniająca i odsłonięcie muralu
W poniedziałek o godzinie 11:00 odbędzie się ceremonia upamiętniająca ofiary KL Lublin. Ceremonia odbędzie się na III polu więźniarskim przy Kolumnie Trzech Orłów. W programie przewidziane są przemówienia, modlitwa ekumeniczna oraz złożenie kwiatów.
O godzinie 12:00 przed fasadą Centrum Obsługi Zwiedzających zostanie odsłonięty okolicznościowy mural. Następnie o godzinie 12:10 odbędzie się premiera wspomnień Bolesława Burskiego „Pawiak, Majdanek, Auschwitz...”.
– Książka jest nie tylko bezcennym świadectwem, ale też fascynującą opowieścią o losach wyjątkowego człowieka. Inteligencja, znajomość języków, spryt, obrotność pozwoliły mu ocalić życie. Przenikliwe obserwacje, barwne opisy, dosadne dialogi, dynamiczna narracja sprawiają, że wspomnienia znakomicie się czyta. Mają one wysoką rangę literacką – podkreśla rzeczniczka.
Bolesław Burski urodził się w 1905 roku. Był legionistą, harcerzem, działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej oraz inżynierem ogrodnikiem. Podczas II wojny światowej działał w Armii Krajowej, organizując siatki sabotażowe i prowadząc tajną szkołę podchorążych w Warszawie. Aresztowany w grudniu 1942 roku, trafił do KL Lublin, a następnie do KL Auschwitz, skąd zbiegł z transportu ewakuacyjnego.
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Pamiątki”
O godzinie 12:40 odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Pamiątki”.
– Państwowe Muzeum na Majdanku od początku swojego istnienia gromadzi i chroni obiekty związane z funkcjonowaniem obozu. W roku jubileuszowym muzeum zorganizowało akcję zbierania pamiątek, które zostaną zaprezentowane na wystawie – podkreśla Kowalczyk-Nowak.
Wystawa „Pamiątki” będzie okazją do zapoznania się z częścią obiektów, które trafiły do zbiorów PMM w ostatnich miesiącach. Wystawa ma na celu upamiętnienie ofiar obozu oraz kontynuowanie misji muzeum w zakresie gromadzenia i ochrony dziedzictwa historycznego.
Historia likwidacji KL Lublin
Ewakuacja więźniów obozu koncentracyjnego w Lublinie rozpoczęła się już w marcu 1944 roku. W lipcu na Majdanku przebywało jeszcze około tysiąca byłych żołnierzy Armii Czerwonej oraz półtora tysiąca chłopów z lubelskich wsi, aresztowanych w ostatnich dniach czerwca 1944 roku. Ostateczna likwidacja obozu miała miejsce 22 lipca w godzinach popołudniowych.
Około 800 osób zostało wyprowadzonych z Majdanka pod eskortą funkcjonariuszy SS i po kilkudniowym marszu załadowano ich w Ćmielowie do pociągu jadącego do Auschwitz. Następnego dnia rano, 23 lipca, z Majdanka wyszli niepilnowani przez nikogo chłopi. Wojska I Frontu Białoruskiego wkroczyły na teren obozu kilka godzin później, podczas trwających jeszcze walk o Lublin.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?