Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mikołajki Folkowe 2012: Gdzie jest święty Mikołaj? (WIDEO, PROGRAM)

Paweł Franczak
Hosoo & Transmongolia
Hosoo & Transmongolia Materiały organizatora
Na tegorocznych Mikołajkach Folkowych (6-9 grudnia) w patronującego festiwalowi świętego Mikołaja prawdopodobnie nikt nie wierzy. Część z zaproszonych muzyków pewnie dawno już z tego wyrosła, a pozostali w swojej kulturze nigdy go nie mieli.

Na przykład w Mongolii, skąd pochodzi zespół Hosoo & Transmongolia, 53 procent mieszkańców to buddyści, dla których brodaty jegomość w czerwonej czapce musi być nie lada egzotyką. Chrześcijanie stanowią tam 2,3 procent społeczeństwa, choć i to nie gwarantuje przecież, że rozpoznają tę rozpowszechnioną w zachodniej kulturze postać. Tak czy owak wątpliwe, by członkowie Hosoo & Transmongolia wiedzieli, kto jest patronem imprezy, na której zagrają w najbliższą sobotę. Zwłaszcza że formacja koncentruje się na kulturze Wschodu, nie Zachodu, kultywując tradycję khöömii. To słynny śpiew alikwotowy (technika pozwalająca na uzyskanie wrażenia, że śpiewa się kilka dźwięków o różnej wysokości jednocześnie).

O sympatyzowanie ze św. Mikołajem nie podejrzewałbym również węgierskiej Niburty. Do Węgier rzeczony święty dotarł już dawno, ale jeśli już członkowie grupy wierzą w istnienie jakichś religijno-magicznych postaci, to obstawiałbym kogoś z religii Scytów, dawnego koczowniczego ludu irańskiego. To od jednego z takich bóstw zaczerpnęli swoją nazwę. Niburta był bogiem i wojny, i upraw, a takie zestawienie - jak piszą sami muzycy - bardzo pasuje do ich folkowo-metalowej twórczości.

Co do kapeli Trebuniów-Tutków i Władysława Pogody - ci Mikołaja muszą traktować z dystansem. W końcu komercyjną wersję Mikołaja z Miry otrzymaliśmy w pakiecie z całą amerykańską popkulturą. Itrudno sobie wyobrazić, by artyści, pielęgnujący od wielu lat kulturę odpowiednio: Podhala i Płaskowyżu Kolbuszowskiego, byli zapatrzeni w dobrodziejstwa amerykańskiego kręgu kulturowego.

W innych przypadkach (m.in. Roberto DeLira i Kompany, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Megitza) trudniej orzec. Może muzycy odrzucają popkulturowego Mikołaja, bo zafascynowani są słowiańskimi wierzeniami (to często w środowisku folkowym)? A może konsumpcyjny święty nie interesuje ich, bo są głęboko wierzącymi chrześcijanami?

Największą zagadką jest jednak co innego. Czy sami członkowie Orkiestry św. Mikołaja, pomysłodawcy trwającego od1991 roku festiwalu Mikołajki, to "mikołajowi ateiści"?

PROGRAM FESTIWALU:
Czwartek
19.00 - Black Velvet Band
Piątek
11.00 - Folk jest drogą: Konferencja, 14.00 - Ptaszory i pędy bambusa; 15.00 - Scena Otwarta, Megitza; 23.00 - Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, 10 zł
Sobota
11.00 - Warsztaty pieczenia szczodroków; 12.00 - Trzy godziny z Hałasem - warsztaty tańca Jacka Hałasa; 15.00 - "Tam gdzie turysta jest gościem" - pokaz slajdów; 17.00 - Kapela Cicheckich; 18.30 - pokaz odzieży Moksha; 19.00 - Orkiestra Św. Mikołaja, Trebunie-Tutki, Hosoo & Transmongolia, 30/35 zł; 01.00 - Jacek Hałas, 10 zł
Niedziela
11.00 - Warsztaty muzyczne dla dzieci (3-6 lat); 12.00 - Warsztaty muzyczne dla dzieci (powyżej 7 lat); 12.00 - Warsztaty śpiewu alikwotowego; 14.30 - Ptaszory i pędy bambusa; 16.00 - Folk jest drogą: pokaz slajdów; 18.00 - Kapela Władysława Pogody; 19.00 Lia Fáil, Roberto DeLira i Kompany, Niburta, 15/20 zł.
Koncerty w Chatce Żaka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski