Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikołajówka: Powstała pierwsza w kraju pokazowa cydrownia (zdjęcia)

Sandra Michalewska
W Mikołajówce k. Kraśnika powstaje pierwsza pokazowa cydrownia
W Mikołajówce k. Kraśnika powstaje pierwsza pokazowa cydrownia SM
W Mikołajówce powstała pierwsza w kraju pokazowa cydrownia. Ma zachęcić sadowników do przetwórstwa jabłek, a turyści będą tam mogli nie tylko zobaczyć, jak powstaje cydr, ale i skosztować lokalne produkty.

Mikołajówka to mała wieś w gminie Urzędów koło Kraśnika. To tu uruchamiana jest cydrownia. - Pomysł zrodził się z kilku względów. Po pierwsze to szukanie odpowiedzi na rosyjskie embargo. Pomyślałem, że szansą na zagospodarowanie polskich jabłek jest właśnie cydr, tym bardziej, że jego spożycie w Polsce stale rośnie - mówi Tomasz Solis, wiceprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru i właściciel pokazowej cydrowni. - Cydr to coraz popularniejszy napój. My chcemy dać spróbować ludziom prawdziwego cydru z najlepszych polskich jabłek, bo obecnie większość tych trunków na rynku nie jest prawdziwym cydrem. To napoje cydropodobne. Poza tym ten pomysł to też sposób na dodatkowy dochód.

Linia produkcyjna jest prosta. Przede wszystkim to prasa z rozdrabniaczem, dzięki której ścierane są owoce i wyciskany jest sok oraz zbiorniki fermentacyjne. Jeśli pomieszczenie nie jest klimatyzowane potrzebny jest jeszcze wymiennik ciepła. Koszt takiej prostej linii - bez wysokiej klasy urządzeń przemysłowych - to ok. 100 tys. zł.

- Lubelszczyzna nie tylko ma szansę, ale nawet jest skazana na to, by być polską Toskanią – mówi Solis, który w czwartek w Mikołajówce poprowadził warsztaty dla ok. 40 rolników i sadowników i zachęcał ich do otwierania lokalnych cydrowni.

Jeszcze w tym miesiącu właściciel rozpocznie formalną procedurę uzyskiwania pozwoleń na produkcję cydru. -
Spodziewamy się, że to one będą największym wyzwaniem, dlatego apelujemy o uproszczenie formalności - mówią przedstawiciele Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru, którzy domagają się zmiany oraz ochrony ustawowej definicji polskiego cydru. Chcą m.in. wprowadzenia zapisu o produkcji cydru tylko ze świeżego soku.

Cydrownia może być dodatkowym źródłem dochodu albo pomysłem na uatrakcyjnienie oferty agroturystycznej. Przedstawiciele stowarzyszenia liczą na to, że w ciągu najbliższych lat na Lubelszczyźnie powstanie kilkadziesiąt podobnych obiektów, które wzorując się na włoskiej Toskanii stworzą cydrowy szlak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto