MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miliony na pożyczki po to, by lubelskie firmy mogły się rozwijać

Jakub Sarek
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
227,4 mln zł - tyle wyniosła w sumie wartość złożonych przez lubelskich przedsiębiorców wniosków o pożyczkę z Lubelskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju w 2023 r. To o prawie 90 proc. więcej niż rok wcześniej.

Skorzystać z nich mogą m.in. osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, mikrofirmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa, których siedziba, oddział, filia lub zakład produkcyjny jest zarejestrowany na terenie województwa lubelskiego. Chodzi o pożyczki unijne oferowane przez Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju, instytucji powołanej w 2021 r. przez władze województwa.

Wartość złożonych przez lokalnych przedsiębiorców wniosków o takie pożyczki wyniosła w 2023 r. 227,4 mln zł.

- To o blisko 90 proc. więcej niż w roku poprzedzającym - podaje Anna Nycz z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

I dodaje:

- Pożyczki unijne dla przedsiębiorców oferują wiele korzyści, które mogą pomóc w promowaniu wzrostu i rozwoju przedsiębiorstw. W ubiegłym roku maksymalna kwota jednostkowej pożyczki oferowanej przez LRFR wynosiła 3 mln zł. Obecnie jest to nawet 7 mln zł.

Jak informuje Nycz, zwiększenie Zwiększenie dofinansowania było możliwe dzięki otrzymanej w czerwcu 2023 roku dodatkowej puli środków finansowych z perspektywy 2014-2020 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Oferta LRFR adresowane jest to także do start-upów, czyli inwestorów na etapie organizacyjnym lub we wczesnej fazie rozwoju, działający w obszarach, które chcą wykorzystywać potencjał regionu w oparciu o regionalne programy operacyjne czy o Strategię Rozwoju Województwa Lubelskiego w perspektywie do 2030 roku.

– Zainteresowanie naszymi rozwiązaniami finansowymi jest coraz większe. Świadczyć może o tym uruchomiony w tym roku ciągły nabór wniosków o finansowanie w ramach pomocy de minimis. W tym roku naszą ofertę poszerzyliśmy także o nowy produkt – pożyczkę inwestycyjno-obrotową, która daje przedsiębiorcom jeszcze więcej możliwości – przekonuje Rafał Langiewicz, prezes zarządu Lubelskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju.

Indywidualne podejście do wnioskodawców i tworzenie oferty dopasowanej pod przedsiębiorcę, posiadającej wiele cech innowacyjności m.in. w zakresie oprocentowania, wartości finansowanych przedsięwzięć inwestycyjnych czy udziałów własnych wnoszonych przez przedsiębiorców - to zdaniem Urzędu Marszałkowskiego wpływa na zainteresowanie pożyczkami.

– Liczę, że rok 2024 będzie bardziej przyjazny dla przedsiębiorców. Nie chciałbym ponownie wracać do wyzwań o charakterze makroekonomicznym, takich jak poziom inflacji, pandemia COVID czy wojna na Ukrainie - podkreśla Langiewicz.

I dodaje:

- Odnosząc się do działań LRFR na rynku województwa lubelskiego sądzę, że rok 2024 będzie pełen wyzwań, a włożony wysiłek przyniesie pożądane efekty. Patrząc na sukcesywny i systematyczny napływ wniosków o finansowanie wierzę, że osiągniemy określony cel.

Jak podaje Urząd Marszałkowski, od początku swojej działalności operacyjnej LRFR przyjął wnioski o finansowanie na kwotę przeszło 443 mln. To przełożyło się na zaangażowanie blisko 123 mln złotych w ramach 263 podpisanych umów. Pierwszą zawarto w lutym 2022 r.

– Powołanie Funduszu w 2021 roku przez Zarząd Województwa Lubelskiego było bardzo dobrą decyzją - nie ma wątpliwości marszałek woj. lubelskiego, Jarosław Stawiarski.

I zaznacza:

- O słuszności tej decyzji mogą świadczyć uzyskane efekty, rozpoczynając od wartości środków finansowych zaangażowanych już u przedsiębiorców w postaci pożyczek, a kończąc na efektywności zarządzania powierzonymi kapitałami. Każda kolejna podpisana umowa przyczynia się do rozwoju konkurencyjności i innowacyjności lokalnych przedsiębiorstw.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski