Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliony na wsparcie bezrobotnych. Lublinianie chętnie zakładają nowe firmy

Piotr Nowak
Piotr Nowak
pixabay.com
23 miliony złotych na założenie nowej firmy, wsparcie pracowników i pracodawców. Miejski Urząd Pracy w Lublinie otrzymał środki na walkę z bezrobociem.

Honorata niedawno skończyła 30-lat i postanowiła rzucić pracę w biurze. - Miałam dość pracy papierkowej. Postanowiłam skupić się na mojej pasji, czyli rękodzielnictwie - przyznaje lublinianka.

Kobieta jest absolwentką filologii ukraińskiej, ale jej prawdziwą pasją jest biżuteria. Sama wykonuje ozdoby ze stali, srebra i naturalnych kamieni dla kobiet i mężczyzn. – Do tej pory robiłam to, żeby oderwać się od rzeczywistości, ale postanowiłam zamienić to w biznes. Zobaczymy, czy mi się uda – dodaje. Honorata przygotowuje wniosek o dofinansowanie. Na początek wystarczy jej 10-15 tysięcy złotych.

To dobry moment na zakładanie firmy, bo Miejski Urząd Pracy w Lublinie pozyskał środki na promocję zatrudnienia, łagodzenie skutków bezrobocia i aktywizację zawodową. Decyzją Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do wydania w tym roku są ponad 23 miliony złotych.

- Aktualnie rozpoczęliśmy nabór wniosków od osób bezrobotnych o przyznanie dofinansowania z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej oraz organizację szkoleń - informuje Monika Różycka-Górska, rzecznik MUP w Lublinie.

Na wsparcie mogą liczyć także pracodawcy zainteresowani otrzymaniem refundacji kosztów wyposażenia, doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego, dofinansowania wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego po 50 roku życia. Dodatkowo pracodawcy mogą składać wnioski o organizację prac interwencyjnych oraz organizację staży dla osób bezrobotnych.

Rzecznik MUP przyznaje, że zainteresowanie środkami od początku roku jest bardzo duże. Nie przeszkadza w tym rekordowo niskie bezrobocie. Stopa bezrobocia w Lublinie w listopadzie wyniosła 4,9 proc. Na koniec ubiegłego roku w MUP zarejestrowanych było 9040 osób bezrobotnych. Zdaniem ekspertów z zakresu rynku pracy, wszystko wskazuje na to, że ta liczba będzie nadal spadać.

- Tak małej liczby osób zarejestrowanych nie odnotowaliśmy od ponad 20 lat - informuje rzecznik urzędu.

Co wpływa na spadek bezrobocia? Przede wszystkim dalszy rozwój gospodarki, który przekłada się na zwiększenie liczby ofert pracy w regionie, ale również znaczne środki finansowe wydatkowane na rzecz przeciwdziałania bezrobociu. Nadal jednak w ewidencji urzędów pracy pozostają osoby, które potrzebują wsparcia w procesie wejścia lub powrotu na rynek pracy.

- Są to przede wszystkim osoby młode, przed 30 r. życia, często bez doświadczenia zawodowego lub z niewielkim stażem pracy oraz osoby po 50 roku życia, które mają np. problem z przyswojeniem nowoczesnych technik teleinformatycznych i pomimo tego, że legitymują się dużym stażem pracy, ich dotychczasowe umiejętności wyprzedziła technika - dodaje Różycka-Górska.

W MUP w Lublinie zarejestrowanych jest obecnie 879 bezrobotnych z prawem do zasiłku. W sytuacji zmieniającego się rynku pracy dodatkowej pomocy wymagają też przedsiębiorcy. - Dlatego w tym roku duża ilość środków finansowych została skierowana na wsparcie pracodawców w zatrudnianiu pracowników - wyjaśnia rzeczniczka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski