Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliony złotych dla innowacyjnych firm z Lublina

Małgorzata Szlachetka
Międzynarodowy fundusz kapitałowy negocjuje właśnie z dwiema firmami z Lublina
Międzynarodowy fundusz kapitałowy negocjuje właśnie z dwiema firmami z Lublina Jacek Babicz/Archiwum
Międzynarodowy fundusz kapitałowy negocjuje właśnie z dwiema firmami z Lublina. Mają one szansę na zastrzyk gotówki wysokości kilku milionów złotych.

Dotacja dla jednej firmy może wynieść nawet sześć milionów złotych. Dostaną je tylko ci, którzy udowodnią, że to, co robią, jest innowacyjne. - Interesują nas innowacje o podłożu naukowym - mówi Jacek Błoński, polski partner zarządzający funduszu kapitałowego ZERNIKE META-Ventures. - Włosko-niemiecki fundusz kapitałowy ZERNIKE META-Ventures na polski rynek wchodzi po raz pierwszy. Do tej pory zainwestował na świecie, głównie we Włoszech, blisko 200 mln euro - mówi Krzysztof Hołubowicz, specjalista ds. PR z Inkubatora Technologicznego w Lublinie, który jest lokalnym partnerem projektu.

Zasada współpracy jest prosta: fundusz kapitałowy inwestuje w rozwój nowej technologii, ale w zamian staje się udziałowcem firmy i partycypuje w ewentualnych zyskach.

Prof. Stanisław Płaska, kierownik Katedry Automatyzacji Politechniki Lubelskiej, przestrzega w rozmowie z Kurierem, że pomysł na produkt innowacyjny od prototypu często dzielą miliony dolarów i lata pracy.

Szansa na pieniądze z międzynarodowego funduszu stoi przed firmami z branży telekomunikacyjnej, ale też zajmującymi się biotechnologią, technologią ochrony środowiska i urządzeniami medycznymi.

Zainteresowani przedsiębiorcy powinni zgłaszać się bezpośrednio do ZERNIKE META-Ventures, szczegóły na stronie www.zernikemetaventures.com. W tym przypadku nie ma nieprzekraczalnego terminu, po którym już nie będzie można się zgłaszać. Wnioski firm zainteresowanych współpracą przyjmowane są sukcesywnie.

- Mamy nadzieję, że ten fundusz będzie doskonałym uzupełnieniem już oferowanego wsparcia i przyczyni się do rozwoju nowoczesnych technologii w regionie - podkreśla Krzysztof Hołubowicz z Inkubatora Technologicznego w Lublinie.

Fundusz chce wydać w Polsce ok. 80 mln zł. Na razie negocjuje z blisko dziesięcioma firmami z naszego kraju, dwie z nich są z Lublina. - Na razie jest za wcześnie na podawanie nazw. Pierwsza firma zajmuje się urządzeniami wykorzystywanymi w medycynie, a druga ochroną zdrowia - dodaje Jacek Błoński.

Przedstawiciel funduszu kapitałowego ZERNIKE META-Ventures zdradza, że zgłaszające się do nich firmy pytają o możliwość wsparcia merytorycznego, także o możliwości wejścia na rynek międzynarodowy.

A jak jest na Lubelszczyźnie? - Z naszych doświadczeń wynika, że największym problemem firm i naukowców z Lubelszczyzny, w stosunku do innych regionów, jest brak dostatecznego kapitału na realizację swoich pomysłów - podsumowuje Krzysztof Hołubowicz z Inkubatora Technologicznego.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski