Millenalsi też będą mieli głodowe emerytury

Redakcja
Dzisiejszych 30 latków czeka pusty talerz na starość
Dzisiejszych 30 latków czeka pusty talerz na starość Szymon Starnawski
Udostępnij:
Według ekspertów, do 2025 roku millenialsi, czyli osoby urodzone pomiędzy 1980 a 1994 rokiem, będą stanowić aż 75 proc. globalnej siły roboczej. Ze względu na obecną sytuację na rynku pracy, wielu z nich w przyszłości może mieć głodową emeryturę. Młodzi pracują najczęściej na tzw. umowach śmieciowych,(70 proc Polaków), które w znacznej mierze nie gwarantują ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego, ochrony pracy, płacy czy prawa do urlopu. W jaki sposób młodzi pracownicy mają zadbać o swoje przyszłe świadczenia emerytalne?

Według szacunków ekspertów w 2060 roku średnia emerytura może wynosić od 25 do 35 procent ostatniej pensji. Będzie to wynikać z dwóch czynników – niżu demograficznego (w 2060 r. prawdopodobnie będzie o 3,5 mln mniej Polaków niż teraz) oraz rosnącej średniej długości życia na emeryturze.

Niestety pomimo niskich zarobków naoleży samemu w różny sposób probować odkładać bo jak widać na państwowe świadczenia nie ma co liczyć.

 

-Wysokość naszej emerytury w olbrzymim stopniu zależy od nas samych. Im szybciej niezależnie zaczniemy odkładać część naszych zarobków na „jesień życia”, tym nasza sytuacja finansowa po zakończeniu kariery zawodowej będzie lepsza. Bardzo często zastanawiamy się, czy stać nas na oszczędzanie. Myślę, że powinniśmy zadać sobie pytanie, czy stać nas na nieposiadanie oszczędności, szczególnie po 60-tce. Obecnie każdy z nas może wybrać narzędzie - bądź kilka narzędzi - spośród kilkunastu dostępnych na rynku, które pomnożą zebrany przez nas kapitał. Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), konto bankowe, papiery wartościowe czy akcje giełdowe - to tylko niektóre z dostępnych rozwiązań. Warto dodać, że konta IKE oraz IKZE stanowią formy oszczędzania umożliwiające nie tylko odkładanie środków na przyszłość, ale również skorzystanie z ulg podatkowych.” – mówi Karina Trafna z Legg Mason TFI.

 

Jeżeli zależy nam, aby życie na emeryturze było dobrze zabezpieczone finansowo, powinniśmy rozpocząć odkładanie kapitału  jak najwcześniej to możliwe – najlepiej już w chwili wejścia na rynek pracy. Początkowo najważniejsza jest nie wysokość odkładanych środków, a sam fakt wyrobienia sobie mechanizmu oszczędzania.

Niestety, jak mówią dane Komisji Nadzoru Finansowego, najczęściej realne działania w celu zabezpieczenia przyszłości na emeryturze podejmujemy dopiero po 50-tce. Zdaniem ekspertów, funkcjonalnymi i efektywnymi podatkowo rozwiązaniami są Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Jak wynika z ostatnich raportów KNF, to młodzi mężczyźni (do 30. roku życia) zdecydowanie częściej decydują się na otwarcie konta IKE i IKZE niż kobiety.

Wśród polskich pracodawców i pracowników coraz większą popularność zyskują rozwiązania takie jak PPE, czyli Pracowniczy Program Emerytalny. Jest to sposób, który pozwoli nie tylko zwiększyć przyszłe świadczenia emerytalne, ale także zatrzymać pracowników w firmie na dłużej. PPE to zorganizowane przez pracodawcę grupowe oszczędzanie na przyszłą emeryturę. Według szacunków ekspertów w Skandynawii, Holandii i Wielkiej Brytanii od 30 proc. do 50 proc. wszystkich pracowników jest objętych programami emerytalnymi finansowanymi przez pracodawców. Warto zainteresować pracodawców takimi rozwiązaniami, ponieważ korzyści są obustronne – zabezpieczenie przyszłości pracowników i większe przywiązanie do firmy, w której pracują.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Materiał oryginalny: Millenalsi też będą mieli głodowe emerytury - Polska Times

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krystian
Polecałbym jakies konto oszczędnościowe albo lokatę dla tych osób. Fajny ranking można znaleźć na tej stronie.
Y
Yersey
Nie polecam akcji giełdowych, bo dużo łatwiej na nich stracić niż zyskać. Krach giełdowy 2007-2008 pokazał mi to dobitnie! "Udało" mi się wtedy stracić 1/4 zainwestowanych pieniędzy, bo nie chciało mi się śledzić tendencji kursowych... ;/   Najstabilniejsze są obligacje skarbowe, bo to papiery gwarantowane przez państwo, średnio ok. 4 - 7% zysku rocznie. Nawet najlepsze lokaty tego nie gwarantują. W razie wojny, to pierwsze traci wartość! 

 

Indywidualne konta emerytalne dają realną ulgę podatkową. Maja tylko jedną wadę: gotówkę trzeba na nich "zamrozić"...  W chwili obecnej zbieram oszczędności na niskokosztowym koncie bankowym... W razie kryzysu na skalę roku 1928 też można je stracić. Najlepiej to mieć sejf wmurowany w fundamenty i kupować złoto. No i umieć "trzymać buźkę na kłódkę". W razie wojny i to można to stracić! ;))

 

Pieniądze z OFE poszły paść kiesę ZUS-u, choć umowa z funduszem gwarantowała - w razie niewykorzystania ich przez właściciela konta - dziedziczenie ich przez wskazaną osobę. A TK orzekł, że nie jest to niezgodne z konstytucją... 

 

Ale tak! Od emerytów z roku 2015, emerytury są głodowe! Rośnie nam armia ludzi z wyżu demograficznego 1949 - 1959, wykorzystanych przez Ojczyznę (czytaj: system!) niemiłosiernie i rzuconych na pastwę niedostatku w wieku emerytalnym... Nierzadko po 45 - 50 latach pracy i "odprowadzania składek ubezpieczenia społecznego"... Mężczyźni z tego pokolenie mrą jak muchy. Kobiety zapadają na dziwne, przewlekłe choroby...

 

Dramatem w tym kraju jest brak stabilności prawa. Zwłaszcza tego, które zabezpiecza podatnikowi indywidualne bezpieczeństwo "na stare lata". W moim przypadku okazało się, że wszelkie moje zabiegi, aby nie klepać biedy okazały się "niskoowocne"... 

 

Czyli eutanazja przez niedostatek? Na to wygląda!
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie