MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Milton Friedman

Mariusz Świetlicki
31 lipca minęło 100 lat od urodzin Miltona Friedmana, ekonomisty, który wywarł decydujący wpływ na funkcjonowanie systemów gospodarczych w drugiej połowie XX wieku. Jego poglądy i umiejętność ich propagowania spowodowały, że świat wyrwał się z marazmu i kryzysów lat 70. i wszedł w nową erę dynamicznego rozwoju. Milton Friedman był przede wszystkim niezłomnym propagatorem wolnego rynku, niskich podatków i jak najmniejszego udziału rządu w gospodarce. Te idee stały za działaniami podjętymi przez dwoje wielkich polityków, którym udało się je w znacznej mierze przekuć na realne życie. Chodzi o Ronalda Reagana w Stanach Zjednoczonych i Margaret Thatcher w Wielkiej Brytanii.

Moje pierwsze spotkanie z Miltonem Friedmanem miało miejsce w początkach lat 90. XX wieku. Jeszcze podczas studiów wpadła mi w ręce książka, którą napisał wraz z żoną: "Wolny wybór". Jej lektura była jak uderzenie obuchem, a następnie jak blask olśnienia. Pozwoliła mi sensownie poukładać wszystko to, co działo się wówczas w Polsce. Pozwoliła mi też zrozumieć jak daleko byliśmy i wciąż jesteśmy od wolnego rynku i możliwości wolnego wyboru. Jak socjalizm i złudne nadzieje pokładane w moc sprawczą rządzących prowadzą do ograniczeń wolności, do problemów, których rozwiązania są jeszcze gorsze niż same problemy, do rozrostu biurokracji, która zaczyna żyć tylko dla samej siebie.Myślę, że warto w tym miejscu oddać głos samemu jubilatowi, którego myśli są wciąż aktualne, a którego niestety już od 6 lat nie ma wśród nas:

"Rząd nie rozwiązuje problemów, rząd je tworzy.""Wielu ludzi chce, by rząd chronił konsumentów. Znacznie bardziej pilnym problemem jest ochrona konsumentów przed rządem."

"Gdyby powierzyć rządowi zarządzanie Saharą, to w ciągu 5 lat wystąpiłyby niedobory piasku.""Nikt nie wydaje równie uważnie cudzych pieniędzy jak swoich własnych (…) zatem jeśli oczekujesz efektywności i produktywności, jeśli chcesz, by wiedza była właściwie stosowana, musisz to czynić za pośrednictwem prywatnej własności."

"Jeśli płacicie ludziom za to, że nie pracują, a każecie im płacić podatki, gdy pracują, nie dziwcie się, że macie bezrobocie."
"Inny rzadko dementowany pogląd głosi, że eksport jest czymś dobrym w odróżnieniu od importu, który jest czymś złym. Prawda jest zupełnie inna. Nie możemy jeść, ubierać się i cieszyć się rzeczami, które wysyłamy za granicę."

"Wolne społeczeństwo wyzwala w ludziach energię i umiejętności w dążeniu do własnych celów. Powstrzymuje arbitralne szykanowanie jednych przez drugich. I choć nie zapobiega osiąganiu przez niektórych pozycji uprzywilejowanych, zapobiega instytucjonalizowaniu owych pozycji."

"Każdy akt interwencji zakłada pozycję władzy. Jak i do jakich celów ta władza będzie użyta, zależy jednak daleko bardziej od ludzi, którzy ją dzierżą obecnie i od celów, które im przyświecają aniżeli od celów, jakie pierwotnie przyświecały twórcom środków interwencyjnych."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski