Mimo pandemii wzrosła liczba milionerów w województwie lubelskim

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
nadesłane
Z dr. Arturem Krukowskim, dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, o kondycji lubelskich przedsiębiorstw w rok po pierwszym lockdownie rozmawia Wojciech Pokora.

Za nami ciężki rok dla przedsiębiorców. Już 13 marca 2020 r. w związku z wybuchem pandemii COVID-19 wprowadzone zostały pierwsze ograniczenia działalności gospodarczej. W październiku przyszła II fala. Jak te ograniczenia działalności odbiły się na wynikach finansowych przedsiębiorców?

Niewątpliwie miniony rok był trudnym okresem dla przedsiębiorców, którzy starali się radzić sobie z tak nieoczekiwanie zmieniającymi się warunkami prowadzenia biznesu. Pamiętajmy, że pandemia wymusiła zmiany w otoczeniu przedsiębiorstw, także tym instytucjonalnym, które również musiało dostosować się do zaistniałej sytuacji.

W tym czasie podjęliśmy bardzo konkretne rozwiązania, które z jednej strony musiały uwzględniać interesy naszych klientów, a z drugiej zdrowie i bezpieczeństwo pracowników i funkcjonariuszy lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Właśnie w tym trudnym dla wszystkich czasie wprowadziliśmy dwa bardzo ważne - zarówno dla nas, jak i podatników - rozwiązania ułatwiające załatwianie spraw w urzędzie skarbowym. Pierwsza to usługa e-Rezerwacji wizyty w urzędzie skarbowym, która pozwala zaplanować wizytę w dogodnym dla podatnika dniu i godzinie. Drugie rozwiązanie to e-Urząd Skarbowy, skupiający wszystkie jak dotąd przygotowane dla podatnika narzędzia do zdalnego załatwienia sprawy, w tym do złożenia zeznania podatkowego. To pozwoliło nam świadczyć usługi na najwyższym poziomie, mimo tzw. lockdownu i związanych z tym trudności.

Narzędzia, o których właśnie wspomniałem, pozwoliły niejako ocenić sytuację finansową podatników - przedsiębiorców, rozliczających się w urzędach skarbowych województwa lubelskiego. Posłużą do tego złożone zeznania podatkowe. Na chwilę obecną nie możemy jeszcze dogłębnie ocenić wszystkich istotnych elementów wpływających na obraz sytuacji finansowej podatników, jednak możemy wskazać, jaki wpływ miała pandemia na dochodowość podejmowanych przez przedsiębiorców decyzji biznesowych, a co za tym idzie i wysokość płaconych podatków.

Aby zaobserwować zmiany warto posłużyć się danymi z lat 2018-2019 i zestawić je z tymi z roku 2020. Jak wspomniałem, z punku widzenia Krajowej Administracji Skarbowej i zadań przez nią realizowanych, a przypomnijmy, że do głównych zadań KAS należy realizacja dochodów z tytułu podatków, należności celnych, opłat i niepodatkowych należności budżetowych, ochrona interesów Skarbu Państwa i obszaru celnego Unii Europejskiej, oraz zapewnianie obsługi i wsparcie podatników w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych i celnych, istotne jest jak podatnicy realizują swoje zobowiązania podatkowe i w jakiej wysokości.

W pierwszej kolejności zauważamy, że systematycznie rośnie liczba osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, czy to opodatkowanych na zasadach ogólnych, tj. w oparciu o skalę podatkową, podatek liniowy czy płacących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W latach 2018-2019 było to około 117 tys. podatników, a w roku 2020 pozarolniczą działalność gospodarczą prowadziło około 123 tys. podatników. Z kolei, aby zaobserwować zyski przedsiębiorców, można przywołać kwoty należnego podatku od uzyskanych dochodów. W 2018 r. przedsiębiorcy wygenerowali około 1 400 mln zł należnego podatku, w 2019 r. była to kwota około 1 537 mln zł, natomiast w roku 2020 kwota ta wyniosła około 1 732 mln zł. Co ciekawe, wzrosła również w ostatnim roku liczba przedsiębiorców, którzy osiągnęli dochód powyżej 1 mln zł. W 2018 r. mieliśmy na terenie województwa lubelskiego 775 milionerów (w grupie przedsiębiorców), w roku 2019 było to 890 osób, a w roku 2020 - 1111 osób z dochodem powyżej 1 mln zł.

Obserwując powyższe dane, można dojść do wniosku, że pandemia Covid-19 nie wpłynęła jednak w większym zakresie na poziom uzyskiwanych przez przedsiębiorców dochodów. Jednakże są to dane wspólne dla wszystkich podmiotów, o których mowa wyżej, i nie można wykluczyć, że w związku z trudnościami, które pojawiły się wraz z rozprzestrzenianiem się pandemii, nie wystąpiły tak trudne sytuacje, które doprowadziły do likwidacji określonych przedsiębiorstw.

Czy na kondycję przedsiębiorstw pozytywny wpływ miały kolejne tarcze antykryzysowe?

W momencie, kiedy wystąpiły pierwsze fale zachorowań na COVID-19 Ustawodawca wprowadził wiele rozwiązań, których celem było wsparcie przedsiębiorców w ochronie prowadzonych przez nich działalności gospodarczych, a tym samym zminimalizowanie skutków pandemii. Takim wsparciem były i są Tarcze Antykryzysowe skupiające wiele rozwiązań mających chronić biznes.

Zadaniem Tarczy jest ustabilizowanie polskiej gospodarki, a także przekazanie jej impulsu inwestycyjnego. Szacuje się, że wartość wsparcia oferowanego w ramach Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej wyniesie ponad 312 mld zł. Dotychczas w ramach Tarczy Antykryzysowej - wielokrotnie już rozszerzanej, a tym samym dostosowywanej do bieżących potrzeb beneficjentów, do przedsiębiorców trafiło ponad 187 mld zł.

Pracodawcy, w ramach zaproponowanych elementów składowych Tarcz Antykryzysowych, mogli wykorzystać m.in. świadczenie postojowe, dodatkowe świadczenie postojowe, dopłaty do wynagrodzeń pracowników, bezzwrotne dotacje i mikropożyczki w kwocie 5000 zł, zwolnienie ze składek ZUS lub pożyczka wypłacana z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

Tarcza Antykryzysowa to jednak nie tylko wskazane instrumenty oddziaływania na harmonijny powrót do stanu sprzed pandemii. To także ulgi podatkowe, zwolnienia, darowizny czy wydłużenia terminów płatności zobowiązań podatkowych. Dzięki tym właśnie działaniom Krajowa Administracja Skarbowa zaczęła dostosowywać prawo podatkowe do nowych, często specyficznych warunków. Konsekwencją jest chociażby zachęcanie podatników do złożenia zeznania podatkowego w sposób elektroniczny, za pomocą kilku kliknięć z poziomu e-Urzędu Skarbowego. Jako najważniejsze ułatwienia podatkowe warto wskazać ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, zapłata podatku PIT i daniny solidarnościowej po terminie bez konsekwencji dla zobowiązanych, zawieszenie terminów raportowania schematów podatkowych (MDR), ułatwienia w posługiwaniu się certyfikatami rezydencji, możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania darowizny przekazanej na przeciwdziałanie COVID-19 czy czasowe zwolnienie z podatku minimalnego.

Do działań w ramach ulg w spłacie zobowiązań podatkowych należy zaliczyć chociażby zniesienie naliczania tzw. opłaty prolongacyjnej standardowo nakładanej na podatników z tytułu odroczenia czy rozłożenia na raty płatności podatku lub zaległości podatkowej. Aby skorzystać z tej ulgi, wystarczy złożyć wniosek w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub w ciągu 30 dni po ich ustaniu.

Biorąc pod uwagę wskazane elementy Tarczy Antykryzysowej (w tym wypłata środków finansowych przez określone instytucje publiczne), których celem jest ratowanie rodzimych biznesów, możemy stwierdzić, że zaproponowane przez Ustawodawcę rozwiązania w sposób wymierny przyczyniły się do szeroko pojętej ochrony przed skutkami pandemii, zarówno przedsiębiorców jak też ich zasobów kadrowych.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców twierdził w październiku 2020 roku, że epidemia koronawirusa nie doprowadziła, co prawda do załamania rynku pracy, ani do szczególnie katastrofalnych nastrojów wśród przedsiębiorców, ale spowodowała najniższy w historii wskaźnik odczytu komponentu „Inwestycje”. Czy dane uzyskane z zeznań podatkowych potwierdzają tę diagnozę? Przedsiębiorstwa nie inwestowały?

Obserwując dane prezentowane przez Główny Urząd Statystyczny w Biuletynie Statystycznym, dotyczące ponoszonych przez przedsiębiorstwa niefinansowych nakładów inwestycyjnych w całej gospodarce, można zauważyć, że poziom wydatków w tej kategorii kosztowej w roku 2020 jest stosunkowo wysoki. Niemniej jednak w porównaniu do całego roku 2019 zanotowano spadek poziomu inwestycji, przy czym poziom nakładów poniesionych w roku 2020 jest i tak wyższy niż przed rokiem 2019. Oczywiście danych, o których mowa, nie można przełożyć na poziom wydatków ponoszonych wyłącznie przez przedsiębiorców województwa lubelskiego. Niestety, w obecnym czasie nie możemy przeprowadzić badania poziomu nakładów inwestycyjnych poczynionych przez przedsiębiorców w 2020 r. Szczegółowe ustosunkowanie się do tego poglądu wymagałoby dokonania dogłębnych analiz pozycji kosztowych poszczególnych przedsiębiorców, co jest czasochłonne i określone proceduralnie.

Izby Administracji Skarbowej nadzorują także urzędy celno-skarbowe. Miniony rok to okres ograniczeń w ruchu granicznym. Bardzo odbiło się to na finansach państwa?

Chciałbym przypomnieć, że Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej odpowiada za ochronę i obsługę najdłuższego polskiego odcinka granicy Unii Europejskiej i obszaru Schengen, tj. ponad 460 km. Faktem jest, że w związku z pandemią COVID-19 w bardzo istotnym zakresie ograniczony został ruch na osobowych przejściach granicznych. Aby to zobrazować, warto porównać dane za lata 2019-2020. W 2019 r. granicę lądową w woj. lubelskim przekroczyło około 13,2 mln osób, w tym samym okresie odprawiono ponad 3,1 mln samochodów osobowych i 126 tys. autokarów. Z kolei w roku 2020, w ruchu osobowym granicę przekroczyło 4,7 mln osób, odprawiono prawie 1 mln samochodów osobowych, jak również 61 tys. autokarów.

Czas pandemii nie wpłynął jednak na ruch towarowy. W 2019 r. odprawiliśmy 1,1 mln samochodów ciężarowych i ponad 25 tys. kolejowych składów towarowych. Natomiast w 2020 r. odprawiono około 960 tys. samochodów ciężarowych i prawie 24 tys. pociągów towarowych, co dało ponad 660 tys. wagonów.

Bezpośrednim efektem ograniczenia ruchu osobowego na wschodniej granicy w woj. lubelskim jest spadek wniosków TAX FREE. W 2019 roku podróżni opuszczający terytorium Polski złożyli ponad 1,4 mln wniosków o zwrot podatku VAT podróżnym i turystom na łączną kwotę wynoszącą ponad 1,5 mld zł. W analogicznym okresie ale 2020 r., podróżni złożyli 381,2 tys. wniosków na łączną kwotę 463 mln zł.

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie