Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Szumowski przekazał pieniądze na kształcenie pielęgniarek i centrum symulacji w Lublinie

Gabriela Bogaczyk
Łukasz Kaczanowski
Trombektomia to zabieg, który polega na mechanicznym usunięciu skrzepliny z naczynia mózgowego, co pozwala na szybkie przywrócenie dopływu krwi do mózgu.

Sześć szpitali w Polsce zacznie wkrótce realizować pilotażowy program trombektomii. Minister zdrowia ogłosił, że wśród tych ośrodków znajduje się szpital kliniczny nr 4 przy Jaczewskiego w Lublinie.

- Ideą tego programu jest to, żeby każdy pacjent niezależnie od dnia, godziny czy miejsca zamieszkania, miał szansę dostać się do centrum, które wykonuje zabieg mechanicznego leczenia udaru. Dążymy do tego, żeby w całej Polsce działała taka sieć powiązań po to, aby wiedzieć gdzie kierować np. pacjenta po udarze z Puław. Akurat w woj. lubelskim taki centralny ośrodek będzie znajdować się w SPSK4 - wyjaśnia Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Lekarze z SPSK4 już od trzech lat wykonują trombektomię. Jednak program pilotaż oznacza, że szpital otrzyma dodatkowe pieniądze za wykonywanie tej procedury medycznej.

- Jedna trombektomia wyceniana jest na ponad 20 tys. złotych, więc trudno powiedzieć ile dodatkowych środków finansowych w sumie otrzyma szpital. Na pewno za każdy zabieg zapłacimy. Mam nadzieję, ze dużo pacjentów będzie tą metodą leczonych, bo jest to dobra metoda leczenia. To nie jest koszt, a inwestycja - gwarantuje minister Łukasz Szumowski.

Dyrektor SPSK4 odpowiada, że wybór SPSK4 wskazuje na docenienie wkładu i ciężkiej pracy lekarzy z Lublina. - Mam nadzieję, że ten pilotaż będzie wzorcem dla pozostałych jednostek w kraju. Wskaźniki leczenia udarów mamy jedne z lepszych w kraju i jest to zasługa moich pracowników - mówi dr n. med. Radosław Starownik, dyrektor SPSK4.

Minister Szumowski przywiózł również pieniądze dla Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Chodzi o prawie 3 mln zł na kształcenie podyplomowe lekarzy z wykorzystaniem technik symulacji medycznej. Dofinansowanie ma pozwolić na zwiększenie umiejętności teoretycznych i praktycznych lekarzy o dodatkowe obszary nieobjęte programem specjalizacji. Takie zajęcia będą odbywać się w nowym Centrum Symulacji Medycznej, które ruszy pierwszego października przy ul. Chodźki.

Kolejne 7 mln przeznaczył minister na kształcenie pielęgniarek i położnych w woj. lubelskim. W naszym regionie zostaną podpisane dwie umowy na dofinansowanie w ramach programu "Wsparcie na starcie". Chodzi o uczelnie z Chełma i Zamościa, które w sumie dostaną na to 7 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski