Łukasz Konstanty
Denise Herrmann-Wick finiszowała o 2,2 sekundy szybciej niż Hanna Oeberg.
Denise Herrmann-Wick finiszowała o 2,2 sekundy szybciej niż Hanna Oeberg. Fot. PAP/EPA/Ronald Wittek
Denise Herrmann-Wick zdobyła złoty medal w konkurencji sprint podczas trwających w Oberhofie biathlonowych mistrzostw świata. Srebrny medal trafił w ręce Szwedki Hanny Oeberg, zaś brąz uzyskała jej rodaczka Linn Persson.

Siódmy medal Denise Herrmann-Wick

Dla Herrmann-Wick złoto wywalczone w piątek było drugim w karierze zdobytym podczas mistrzostw świata. Poprzednio triumfowała w biegu pościgowym w 2019 roku. Łącznie ma na swoim koncie aż siedem medali, w tym cztery w rywalizacji indywidualnej.

Niemka wskazywana była przed rozpoczęciem rywalizacji jako jedna z faworytek sprintu. O ile jednak wiadomo było, że biathlonistka nie będzie mieć problemów na trasie (jest jedną z najszybciej biegających zawodniczek), to niewiadomą pozostawała jej postawa na strzelnicy.

W piątkowe popołudnie Denise strzelała bezbłędnie i choć równie dobrze radziła sobie Hanna Oeberg (10 celnych strzałów, dobry bieg), to jednak Niemka ostatecznie uzyskała najlepszy czas, wyprzedzając najgroźniejszą rywalkę o zaledwie 2,2 sekundy.

Pierwsze medale w sprincie w karierze

Zarówno Herrmann-Wick, jak i Oeberg co prawda mają na koncie sporo krążków wywalczonych podczas biathlonowych mistrzostw świata, żadna z nich wcześniej jednak nie wywalczyła medalu w sprincie. Z kolei Linn Persson, która nieoczekiwanie zakończyła zmagania na trzeciej pozycji, po raz pierwszy w karierze stanęła na podium mistrzostw świata w rywalizacji indywidualnej.

Warto dodać, że po raz pierwszy od 2019 roku wśród medalistek światowego czempionatu (wszystkie konkurencje indywidualne) nie ma zawodniczki z Norwegii. Najlepsza biathlonistka z tego kraju, Marte Olsbu Roeiseland, zajęła czwartą pozycję. miejsce na podium przegrywając o pięć sekund.

Słaba postawa Polek w sprincie

Żadnej z naszych zawodniczek startujących w sprincie nie udało się ukończyć rywalizacji w czołowej trzydziestce. Najwyższą lokatę w końcowej klasyfikacji zajęła Joanna Jakieła (51. miejsce). Zarówno ona, jak i Anna Mąka (54. pozycja) oraz Kamila Żuk (56. lokata) zakwalifikowały się do biegu pościgowego, który odbędzie się w niedzielę o 13:25.