Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi architekci z dyplomami Politechniki Lubelskiej planują nowy Lublin (WIZUALIZACJE)

Małgorzata Szlachetka
Projekt Centrum Kreatywności Młodych przy ulicy Cyruliczej w Lublinie
Projekt Centrum Kreatywności Młodych przy ulicy Cyruliczej w Lublinie Aneta Kuć
Przedszkole z drewna, centrum handlowe z mobilnymi ścianami działowymi, nowy tor samochodowy - to wyróżnione projekty absolwentów Politechniki Lubelskiej.

Politechnika Lubelska wyróżniła najlepsze prace dyplomowe absolwentów Wydziału Budownictwa i Architektury. Wiele z nich to pomysły na to, jak zmienić Lublin na lepsze. Prezentujemy kilka wybranych pomysłów.

Aneta Kuć została doceniona za projekt Centrum Kreatywności Młodych, które widziałaby przy ulicy Cyruliczej w Lublinie. Zbudowanie nowoczesnej plomby w otoczeniu już istniejących kamienic stałoby się, jej zdaniem, impulsem do rewitalizacji ulicy.

- Inspiracją dla mnie było ogłoszenie konkursu na projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Podzamcza w Lublinie - mówi Aneta Kuć. Jej budynek ma elewację z czarnego kamienia i pośrodku niewielką przestrzeń z trawnikiem. Uwagę zwraca wysokie drzewo, które niejako zamyka widok z jednej strony. - To drzewo już rośnie na tej działce. Zaprojektowałam budynek w taki sposób, żeby nie było potrzeby jego wycinania - podkreśla nasza rozmówczyni.

Z kolei Paulina Ruta przygotowała projekt parterowego przedszkola: z elewacją obłożoną drewnem, skośnym dachem porośniętym trawą i drzewem w środku atrium. Dzieci przez przeszklone drzwi wychodziłyby bezpośrednio na trawnik.

Kolejny pomysł osadzony konkretnie w przestrzeni Lublina? Łukasz Mandziuk realizację swojego projektu widziałby przy ulicy Zana. Pomiędzy Domem Kultury LSM a wieżowcem Gray Office. To centrum handlowe, w którym wewnętrzne ściany działowe byłyby mobilne. Dzięki temu najemcy mogliby zmniejszać lub zwiększać powierzchnię swojego lokalu, jeśli zmieni się liczba klientów odwiedzających sklep. Jak budynek wyglądałby z zewnątrz? Na parterze ciemny kamień z dużą ilością przeszkleń, a na piętrze profilit.

- Po zmroku i zapaleniu świateł przypominałby lampion - dodaje Łukasz Mandziuk. A na zewnątrz jest placyk z fontanną.

Nie wszyscy autorzy dyplomów przygotowywali propozycje dla Lublina. Sebastianowi Szymankowi marzy się ośrodek motoryzacyjny m.in. z torem wyścigowym na terenie starego lotniska wojskowego w Ułężu. Autor projektu uważa, że kryty tor kartingowy na terenie ośrodka byłby pomniejszoną wersją zlikwidowanego w grudniu 2014 roku Toru Lublin.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski