Młodzi lekkoatleci walczyli przez trzy dni w Lublinie w mistrzostwach Polski U-20. Zobacz zdjęcia

W dniach 2-4 lipca na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie, zostały rozegrane 75. PZLA Mistrzostwa Polski w kategorii wiekowej U-20. Reprezentanci z klubów województwa lubelskiego wywalczyli ogółem sześć medali (1 złoty, 3 srebrne i 2 brązowe).

– Mistrzostwa w Lublinie pokazały, jak prezentują się nasi juniorzy w kontekście dwóch ważnych imprez międzynarodowych. Jeszcze w lipcu czekają nas bowiem mistrzostwa Europy U-20 w stolicy Estonii Tallinie, natomiast w drugiej połowie sierpnia kenijskie Nairobi będzie gospodarzem mistrzostwa świata podkreśla Marcin Góra, odpowiedzialny za szkolenie młodzieży w Polskim Związku Lekkiej Atletyki.

W pierwszym dniu zmagań dwa medale zdobyły zawodniczki Agrosu Zamość. Mistrzynią Polski w pchnięciu kulą została Wiktoria Łuczak, natomiast po srebro w biegu na 100 m sięgnęła Monika Romaszko.

Łuczak w swojej najlepszej, drugiej próbie osiągnęła rezultat 13,82 m. Zamościanka okazała się lepsza od Patrycji Banach z Zawiszy Bydgoszcz (13,38 m) oraz Barbary Kurdej z AZS-AWF Warszawa (12,87 m). Z kolei Monika Romaszko, uzyskała na mecie taki sam rezultat - 11,59, co triumfatorka Magdalena Niemczyk z UKS Tiki-Taka Kolbuszowa. Na najniższym stopniu podium stanęła natomiast Marta Zimna z LUKS Orkan Września (11,60).

W sobotę wicemistrzynią kraju została zaś Wiktoria Oko z Wisły Puławy, zajmując drugą lokatę w biegu na dystansie 400 m przez płotki. Utalentowana puławianka, uzyskała na mecie rezultat 61,89. Z wyraźną przewagą zwyciężyła Alicja Kaczmarek, reprezentująca barwy ALKS AJP Gorzów Wlkp.. Obrończyni mistrzowskiego tytułu zdystansowała rywalki, wygrywając z czasem 59,37. Gorzowianka zapewniła sobie prawo startu w mistrzostwach Europy juniorów w Tallinnie. Jako trzecia zameldowała się natomiast na mecie Karolina Kornacka (Drwęca Nowe Miasto Lubawskie), osiągając czas 61,91.

W ostatnim dniu rywalizacji, przedstawiciele Lubelszczyzny trzykrotnie stawali na podium. Wicemistrzem Polski w skoku wzwyż został Jakub Hołub, ustanawiając wynikiem 2,15 m swój nowy rekord życiowy. Dwa brązowe krążki dorzuciły ponadto lekkoatletki Agrosu Zamość. Kinga Staszczuk była trzecia w trójskoku, poprawiając rezultatem 12,33 m swoją życiówkę. Z kolei jej koleżanka klubowa Monika Romaszko, zdobyła brąz w biegu na dystansie 200 m (23,96).

Ozdobą piątkowych zmagań był rekord Polski U-20 w biegu na dystansie 100 m mężczyzn, którego autorem był Jakub Pietrusa z UKS bieganie.pl Stryszawa. Młody lekkoatleta pokonał linię mety w czasie 10,32, wyprzedzając Mateusza Górnego z BKL Bełchatów (10,52) oraz Igora Bogaczyńskiego z MKL Jarocin (10,56). Dotychczas najlepszy ratyfikowany wynik w historii naszego kraju na tym dystansie posiadał Grzegorz Zimniewicz, który w 2010 roku w Siedlcach uzyskał 10,37. Pietrusa został w piątek także wiceliderem europejskich tabel U-20. Wskaźnik na ME juniorów do Tallina, osiągnęło aż ośmiu sprinterów.

W sobotę z kolei świetnie na lubelskim stadionie zaprezentowała się Kornelia Lesiewicz, zostając mistrzynią Polski w biegu na 400 m. Lekkoatletka z Gorzowa Wielkopolskiego uzyskała czas 52,02 i jest to najlepszy w tym roku wynik w Europie w kategorii U-20.

W klasyfikacji medalowej najlepsza okazała się ekipa SMS Szklarska Poręba, zdobywając trzy złote krążki. Drugie miejsce zajął LUKS Orkan Września - 6 medali (2 złote, 1 srebrny i 3 brązowe), natomiast trzecie CWKS Resovia Rzeszów - 4 medale (2 złote, 1 srebrny i 1 brązowy).