Młodzi nie chcą zmian w OFE. Grożą posłom, którzy je poprą

  Młodzi nie chcą zmian w OFE. Grożą posłom, którzy je poprą

  Aleksandra Dunajska

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Dzisiaj Sejm ma decydować w sprawie zmian w OFE.

  Dzisiaj Sejm ma decydować w sprawie zmian w OFE. ©archiwum

  Groźby są nie byle jakie: - Ci politycy nie mogą liczyć na nasze głosy w wyborach parlamentarnych - mówią uczestnicy akcji „NieZagłosuje". W piątek Sejm ma decydować w sprawie zmian w OFE.
  Dzisiaj Sejm ma decydować w sprawie zmian w OFE.

  Dzisiaj Sejm ma decydować w sprawie zmian w OFE. ©archiwum

  Akcję pod hasłem „Zagłosujesz Za - Nie Zagłosuję na Ciebie” zorganizowało kilkanaście organizacji pozarządowych, głównie zrzeszających młodych ludzi. - Chcemy wyrazić swoją dezaprobatę dla proponowanych przez rząd zmian w OFE - podkreśla lublinianin Krzysztof Jakubowski ze Stowarzyszenia Projekt:Polska. - Zgadzamy się, że aby Polacy mieli szansę na godne emerytury, system emerytalny wymaga fundamentalnych zmian - dodaje Adam Kondrakiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia KoLiber, także lublinianin.
  - Ale rząd, zamiast uczciwej reformy, proponuje nacjonalizację środków z OFE, która nic nie zmieni. To szukanie łatwego sposobu na zdobycie środków finansowych i podreperowanie fatalnej kondycji finansowej państwa - ocenia.

  Pomysłodawcy akcji zachęcają na Facebooku do wysyłania politykom apeli o niepopieranie zmian w OFE. Maile trafiły już także do lubelskich biur poselskich, m.in. Magdaleny Gąsior - Marek (PO). Parlamentarzystka zamierza jednak głosować za zmianami w systemie emerytalnym. - Wielu ekonomistów popiera konieczność reformy OFE. Jest to jedna z trudniejszych reform, której podjął się rząd. Wymaga rozwagi, dokładnej analizy, dużego rozsądku. Warto poczekać na efekty reformy, zanim będzie się wydawać ostateczne oceny - podkreśla.

  Henryk Smolarz, poseł PSL, też zapowiada, że poprze rządowy projekt. I podkreśla, że uszczuplenia swojego elektoratu o głosy młodych ludzi z inicjatywy niezagłosuje.pl. się nie obawia. - Posłowie mają nie tylko walczyć o poparcie wyborców ale przede wszystkim kształtować politykę państwa, wpływać pozytywnie na jego przyszłość. Proszę mi wierzyć, że nie wszyscy obywatele sprzeciwiają się tym zmianom - uważa Smolarz.

  - Reforma zaproponowana przez rząd spełnia dwa podstawowe warunki. Po pierwsze: daje bezpieczeństwo przyszłym emerytom. Gwarancje wypłaty świadczeń daje tylko państwo. Po drugie: poprawia sytuację budżetu państwa, pozwalając uniknąć bolesnych dla społeczeństwa cięć - podkreśla Smolarz.

  Przeciwny zmianom w OFE jest Twój Ruch. - Państwo nie może oszukiwać społeczeństwa, co chwilę wprowadzając zmiany w tak ważnym obszarze jak system emerytalny - zaznacza posłanka TR Zofia Popiołek. - Reforma rządowa w obecnym kształcie to ratowanie budżetu ZUS przez częściową amputację OFE.

  Jarosław Żaczek z SP liczy, że zaplanowane na jutro głosowanie zostanie przesunięte na późniejszy termin: - Narzucenie tak ekspresowego tempa prac nad tak ważną ustawą (prace w Sejmie ruszyły we wtorek - red.) jest skandaliczne.


  Co zakłada rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym
  • Przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość do ZUS. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. każdy członek OFE będzie mógł złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE.
  • Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. OFE nie będą mogły już w nie inwestować, podobnie jak w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa.
  • Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie.
  • Wypłatą emerytur będzie się zajmował ZUS.
  Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
  Zapisz się do newslettera!

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (45)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Banda

  Nie takie Polskie chciałem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Kolejny rząd kończy Polskę .Przehulali wszystko co mogli.Zmusili młodzież do emigracji.Pracujący żyją w nędzy to co mówić o niepracujących ,chorych którym ZUS odbiera świadczenia i cudownie...rozwiń całość

  Kolejny rząd kończy Polskę .Przehulali wszystko co mogli.Zmusili młodzież do emigracji.Pracujący żyją w nędzy to co mówić o niepracujących ,chorych którym ZUS odbiera świadczenia i cudownie uzdrawia.Dla mnie to jest jedna wielka banda.Nigdy nie głosowałam i nie będę .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego ?!

  ech (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Przecież to ówcześni politycy wprowadzili takie a nie inne ustawy, zmuszając Polaków do wybierania funduszy emerytalnych i płacenia określonych prowizji !!! Więc to Oni, reprezentujący państwo...rozwiń całość

  Przecież to ówcześni politycy wprowadzili takie a nie inne ustawy, zmuszając Polaków do wybierania funduszy emerytalnych i płacenia określonych prowizji !!! Więc to Oni, reprezentujący państwo Polska, doprowadzili Polaków do niekorzystnego rozporządzenia swoim majątkiem !!!
  Tak samo politycy z kolejnymi rządami w wyniku swojej nieudolności i braku perspektywicznego myślenia, przez wyprzedaż zniszczyli nasz przemysł i bankowość w wyniku czego doprowadzili do wielomilionowej emigracji zarobkowej ! Skutek jest taki, że skoro kilka milionów wyjechało to nie płaci tu składek ZUS i podatków ! Co prawda przysyłają pieniądze dla swoich bliskich ale to nie to samo ! Teraz się słyszy, że tylko ZUS jest gwarantem otrzymywania emerytury. A to ciekawe, bo niedawno podano, że ZUS potrzebuje pieniędzy i na bieżące świadczenia musiał się zadłużać. Dodatkowo już dawno stwierdzono, że ZUS w obecnej formie jest niewydolny i grozi mu bankructwo! Dziwne, że do tej pory sam ZUS nie został zreformowany np. pod względem wydatków niezwiązanych z wypłatą świadczeń ! Jeżeli ZUS ma być gwarantem wypłaty określonych świadczeń, to niech będzie to podjęte w formie obowiązującej ustawy w której będzie wszystko jasno opisane i uwzględnione. Bo za np. 5 lat może się okazać, że z powodu niewystarczających wpływów znowu trzeba będzie zmniejszać emerytury i wskaźniki waloryzacji przez co przyszli emeryci ( jak dożyją ) będą mieli głodowe świadczenia ! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zlikwidować OFE

  jeszcze młody (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  A ja chcę całkowitej likwidacji OFE. Ciekawe, że kiedy je wprowadzano nałożono na mnie OBOWIĄZEK wybrania OFE, nie miałem żadnego wybory ZUS, czy OFE? Z góry nakazano OFE!
  Dziś już wiadomo, że to...rozwiń całość

  A ja chcę całkowitej likwidacji OFE. Ciekawe, że kiedy je wprowadzano nałożono na mnie OBOWIĄZEK wybrania OFE, nie miałem żadnego wybory ZUS, czy OFE? Z góry nakazano OFE!
  Dziś już wiadomo, że to przekręt stulecia, że w CHile dwie trzecie emerytów OFE, grzebie w śmietnikach szukając jedzenia. Czy tego samego mam chcieć?
  I niech mi redaktorka nie wciska, że "młodzi nie chcą zmian", jest akurat odwrotnie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mlode durnie

  kiks (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  "Mlodzi" wyksztalceni, wierni zjadacze madrosci polsato-tefaunowskiego ...to zwykle kmiotki umyslowe.
  Od poczatku bylo wiadomo ze to przekret stulecia.
  Ze 100 zeta wplaconych do ofe, zaczynalo...rozwiń całość

  "Mlodzi" wyksztalceni, wierni zjadacze madrosci polsato-tefaunowskiego ...to zwykle kmiotki umyslowe.
  Od poczatku bylo wiadomo ze to przekret stulecia.
  Ze 100 zeta wplaconych do ofe, zaczynalo "pracowac" 94 zl !!!
  Druga rzecz, zdecydowana wieksza czesc tych waszych ofe, to bezwartosciowe obligacje.
  Niech mi kto teraz odpisze, ze widzi mozliosc splaty 900 mld jakie wisi na panstwie polskim. Jawne tylko oczywiscie. To bedzie narastac ...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  polityczne k****

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  ach jak wygodnie kładzie się łapy na nie swoich pieniądzach

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  OFE JUŻ W TEJ CHWILI

  Ość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  straciły blisko ok 30% swoich - a właściwie przyszłych emerytów - walorów... jakbyście nie wiedzieli. Ale się tym nie chwalą... Czyli teraz ci, którzy powinni już otrzymywać emerytury z OFE...rozwiń całość

  straciły blisko ok 30% swoich - a właściwie przyszłych emerytów - walorów... jakbyście nie wiedzieli. Ale się tym nie chwalą... Czyli teraz ci, którzy powinni już otrzymywać emerytury z OFE otrzymają ją JUŻ pomniejszoną w stosunku do wpłat o 30%... reszta może mieć tylko nadzieję, ŻADNYCH GWARANCJI, że trend się odwróci...
  Wiecie - z dwojga złego to już wolę gwarancje państwowe, jak z wolnej gry rynkowej, w której uczestniczą OFE... bo uczestniczą, finansując ją częścią składek. Tam naprawdę duże pieniądze krążą, a przyszli emeryci otrzymają jeno ich niewielką część - stąd taka zaciekła obrona OFE.
  Co kto lubi. Powinna być CAŁKOWITA swoboda w wyborze funduszu gwarantującego przyszłą emeryturę. I to w projekcie jest. Stopniowo należy tą swobodę rozszerzyć na całkowitą rezygnację z PZU. Tak samo OFE absolutnie nie powinny posiadać gwarantowanych obligacji państwa, jakichkolwiek obligacji gwarantowanych przez państwo, na terenie którego działają. Wolny rynek to wolny rynek! Zapis o przenoszeniu funduszu kilka lat przed terminem emerytury też ma swoje uzasadnienie - ale tu, jeżeli wybór przyszłego gwaranta emerytury jest całkowicie swobodny - przyszły emeryt też powinien mieć prawo decyzji. JEGO problem, czy będzie miał emeryturę.
  I w końcu przestańcie się łudzić, że wypłaty z OFE będą kokosowe - to mit. Że z przyszłej emerytury z podobnych funduszy emerytalnych każdego będzie stać na wycieczki po świecie. Kokosowe to są (a w naprawdę sporej części JUŻ NIE SĄ) dla tych, którzy wpłacali naprawdę wysokie składki.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przyznam, że w świetle powyższego

  Ość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  raczej deklaruję nie głosowanie ponownie na posła, który SPRZECIWI się tej reformie OFE... choć owszem, pewnych poprawek ona wymaga.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie chcę OFE

  błędny tytuł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Przynajmniej po tym głosowaniu wiadomo, kto ma powiązania z OFE.
  http://blog.polskaiswiat.com/2013/o-fe-czyli-jak-zmarnowac-ludzkie-pieniadze/
  A chciałem głosować na Twój Ruch hehehe, wszyscy po...rozwiń całość

  Przynajmniej po tym głosowaniu wiadomo, kto ma powiązania z OFE.
  http://blog.polskaiswiat.com/2013/o-fe-czyli-jak-zmarnowac-ludzkie-pieniadze/
  A chciałem głosować na Twój Ruch hehehe, wszyscy po jednych pieniądzach ofowskich!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ofe

  aac (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  na ofe tez mozna stracic

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pan Henryk Smolarz - poseł

  lemond (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Gdyby były 1-mandatowe okręgi wyborcze zapewne Pan Poseł nie dbałby tylko o "kształtowanie polityki państwa".
  Startując w wyborach z listy - można się wymądrzać.
  Pożyjemy, zobaczymy Panie...rozwiń całość

  Gdyby były 1-mandatowe okręgi wyborcze zapewne Pan Poseł nie dbałby tylko o "kształtowanie polityki państwa".
  Startując w wyborach z listy - można się wymądrzać.
  Pożyjemy, zobaczymy Panie Henryku.
  Młodzi mają przed sobą całe długie życie, w nich nadzieja, że będą mądrzejsi.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i w ZUSie gówno i w OFE gówno...

  max ten oryginalny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  gówno dostanę w obu przypadkach więc nie robi mi różnicy jaką naklejkę na tym gównie zobaczę.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  xyz

  różnica (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Owszem robi różnicę. Bo gwarantem wypłaty świadczeń jest ZUS, a wypłat z OFE NIKT!. Zobacz co spotkało emerytów np. w Chile? Dwie trzecie z nich nie otrzymało z OFE żadnych emerytur i dziś są na...rozwiń całość

  Owszem robi różnicę. Bo gwarantem wypłaty świadczeń jest ZUS, a wypłat z OFE NIKT!. Zobacz co spotkało emerytów np. w Chile? Dwie trzecie z nich nie otrzymało z OFE żadnych emerytur i dziś są na zasiłkach z opieki społecznej. Tego chcesz?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pan Henryk Smolarz - poseł

  lemond (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Gdyby były 1-mandatowe okręgi wyborcze zapewne Pan Poseł nie dbałby tylko o "kształtowanie polityki państwa".
  Startując w wyborach z listy - można się wymądrzać.
  Pożyjemy, zobaczymy Panie...rozwiń całość

  Gdyby były 1-mandatowe okręgi wyborcze zapewne Pan Poseł nie dbałby tylko o "kształtowanie polityki państwa".
  Startując w wyborach z listy - można się wymądrzać.
  Pożyjemy, zobaczymy Panie Henryku.
  Młodzi mają przed sobą całe długie życie, w nich nadzieja, że będą mądrzejsi.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo