Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi pacjenci z Lublina pojadą na Onko-Olimpiadę

Gabriela Bogaczyk
Mali bohaterowie z medalami na podium Onko-Olimpiady. Wygrali nie tylko zawody, ale i walkę z chorobą nowotworową
Mali bohaterowie z medalami na podium Onko-Olimpiady. Wygrali nie tylko zawody, ale i walkę z chorobą nowotworową Fundacja Spełnionych Marzeń
Ponad 200 pacjentów dziecięcych oddziałów onkologicznych z całej Polski będzie walczyło o medale w jedynej takiej olimpiadzie na świecie.

Wśród młodych zawodników po chorobach nowotworowych jest 7-letni Dominik Mieleszko, który z powodu ostrej białaczki prawie dwa ostatnie lata spędził w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie.

- Syn wystartuje w biegu na 60 metrów oraz w rzucie piłeczką palantową - mówi pani Barbara, mama chłopca. - Jeszcze przed chorobą był bardzo ruchliwym dzieckiem, zawsze chętnym do rywalizacji, lubił jazdę na rowerze. Później, ze względu na zdrowie, musiał to niestety ograniczyć - dodaje.

Obecnie Dominik jest w domu na chemii podtrzymującej. Wyniki ma coraz lepsze. W maju wrócił do podstawówki. Od września będzie już chodził do drugiej klasy.

- Powoli powraca do normalności. Doktor potwierdził, że nie ma przeciwwskazań do udziału w zawodach sportowych. Jednak nie traktujemy tego jako rywalizacji. Chodzi o wspólną zabawę i niezapomniane przeżycia - dodaje mama Dominika.

W Onko-Olimpiadzie wystartuje również 19-letni Hubert spod Lublina, który powalczy o zwycięstwo w biegach i skoku w dal. W 2003 roku dowiedział się, że cierpi na gwiaździaka, który uszkodził mu nerwy wzroku.

- Nie widzę na prawe oko, a na lewe słabo. Dwa lata temu skończyłem terapię. Wezmę udział w olimpiadzie, bo chcę pokazać, że walkę z nowotworem można wygrać. Mam nadzieję, że dodamy odwagi młodym osobom znajdującym się w szpitalach - mówi Hubert.

W maju zdał maturę. Od października zaczyna studia w Lublinie. - Będę studiował geoinformatykę na UMCS. O jedno miejsce walczyły aż trzy osoby, dlatego bardzo się cieszę z tego nowego etapu w życiu - dodaje chłopak.

Onko-Olimpiada odbędzie się już po raz szósty w Warszawie, w dniach 18 - 21 sierpnia.

- Udział w zawodach sportowych to nie tylko rehabilitacja ruchowa, ale również możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania po przebyciu długotrwałego leczenia. Dzięki Onko-Olimpiadzie dzieci oraz młodzież mają okazję celebrować zwycięstwo nie tylko w konkurencjach sportowych, ale także to najważniejsze w ich życiu - wygraną z chorobą nowotworową - podkreśla Tomasz Osuch, prezes Fundacji Spełnionych Marzeń, która organizuje olimpiadę.

Lubelska pielgrzymka do Częstochowy. W upale i w deszczu wędrują na Jasną Górę (ZDJĘCIA)
Morowe Panny: Lublin jak Warszawa, ale tylko w serialu (ZDJĘCIA, WIDEO)
Śmiertelny wypadek w Niedrzwicy Kościelnej. Nie żyje rowerzystka
Włodawa. Ktoś wyrzucił psy do Bugu. Utrzymywały się na konarze drzewa
Miss Chmielaków 2016. Dwanaście kandydatek walczy o koronę (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski