Młodzi pływacy z Lubelszczyzny z siedmioma złotymi medalami

Zuzanna Chwadeczko zdobyła cztery medale w Ostrowcu Świętokrzyskim
Zuzanna Chwadeczko zdobyła cztery medale w Ostrowcu Świętokrzyskim Karol Wiśniewski
Czternaście medali (siedem złotych, dwa srebrne i pięć brązowych) - to dorobek reprezentantów Lubelszczyzny podczas letnich mistrzostw Polski juniorów w pływaniu, w kategorii 15 i 16 lat. Czempionat 15-latków rozgrywany był w Oświęcimiu, natomiast 16-latkowie rywalizowali w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W Oświęcimiu bardzo dobrze wypadli zawodnicy Avii Świdnik, którzy powrócili z pięcioma krążkami, w tym czterema złotymi. Mistrzem Polski na 100 m (52,95) i 200 m stylem dowolnym (1.55,23) został Jan Hołub, dorzucając jeszcze srebro na 50 m kraulem (24,76). Złote medale wywalczyły ponadto męskie sztafety świdnickiej Avii na dystansach 4x100 m (3.42,24) i 4x200 m stylem dowolnym (8.08,44). Świdniczanie pływali w składzie: Przemysław Lis, Kamil Szymula, Maciej Basiuk oraz Jan Hołub.

Szósty medal w Oświęcimiu był dziełem Adrianny Rudawskiej z UKS 23 Lublin, która stanęła na najniższym stopniu podium w wyścigu na 800 m stylem dowolnym (9.14,24).

Na ostrowieckiej pływalni znakomitą formę zaprezentowała natomiast Zuzanna Chwadeczko z Miejskiego Towarzystwa Pływackiego Lublinianka, zdobywając aż cztery krążki, w tym dwa złote. Chwadeczko triumfowała na dystansach 50 m stylem klasycznym (33,24) i 50 m stylem motylkowym (28,53), zdobywając ponadto srebro na 200 m zmiennym (2.23,53) oraz brąz na 400 m, tym samym stylem (5.01,84).

Mistrzynią Polski została również jej koleżanka klubowa Agata Wiertel, która nie miała sobie równych na 200 m stylem grzbietowym, uzyskując rezultat 2.22,77.

Brązowy medal wywalczył w Ostrowcu Świętokrzyskim Adrian Aleksandrowicz ze Skarpy Lublin, stając na najniższym stopniu podium w wyścigu na na 50 m dowolnym (24,61). Z brązem powróciła z Ostrowca również męska sztafeta lubelskiej Skarpy 4x100 m zmiennym, płynąca w składzie: Maciej Tchórzewski, Adrian Aleksandrowicz, Marcel Dobrowolski i Jacek Szelest (4.07,25).

Brąz na 50 m stylem klasycznym dorzucił jeszcze Łukasz Kulesza z Orki Zamość (30,13).